Farkında Olmadan Zarar Veren 9 Güzellik Ürünü - Maskaraa

Farkında Olmadan Zarar Veren 9 Güzellik Ürünü

cilde zarar veren urunler

Günümüzde sürekli değişen trendler bizi yeni güzellik ürünlerini kullanmaya zorluyor. Bazıları fayda sağlayabilirken bazıları vücudumuz için potansiyel riskler oluşturabiliyor. Ürünlerin etkileri kişiden kişiye değişebilir ve birine iyi gelen ürün diğer kişide kötü sonuçlara yol açabilir. Örneğin, çeşitli yüz yağları ve serumları cildi tahriş edebilir, bazı yüz maskeleri zararlı ciltte bileşenler bırakabilir veya cihazlar cilt bariyerinize zarar verebilir.

1. Yüz temizleme cihazları

cilde zarar veren urunler

Son yıllarda cilt temizliğinde cihaz kullanmak oldukça popüler hale geldi. Bu uygulamanın cilde iyi geldiği ve cildi derinlemesine temizlemek için şart olduğu söyleniyor. Ancak araştırmalar durumun her zaman böyle olmadığını söylüyor. Cihazın içerisinde kullanılan malzeme cilt için zararlı olabilir. Bu cihazların baştaki etkisi ciltteki pullanma ve ölü deriyi temizlemek gibi güzel gözükse de aslında cilt bariyerinize zarar verme olasılığınız oldukça yüksektir. Fazla hassas, kuru veya akneli ciltlerde bu tür sert uygulamalar (agresif değil de daha anlaşılır bir ifade olmalı, bizim toplum anlamaz) tahrişe, ağrılı sivilcelere neden olabilir ve cilt hassasiyetini artırabilir. Çözüm olarak bu uygulamaları kullanmak yerine, cildinizi tahriş etmeden ölü deri hücrelerini çıkarmanıza yardımcı olacak asitler ve enzimler gibi hafif kimyasalları deneyebilirsiniz.

2. E vitamini

E vitamini, UV hasarından ve serbest radikallerden güçlü bir koruyucu olarak görülür. Ancak yağlı veya akneye meyilli bir cilde sahip olanlar, saf E vitaminini cildine uygulamamalıdır. E vitamini gözenekleri tıkayabilir ve daha fazla sivilce ve yara izi bırakabilir. Faydalarından yararlanmak için E vitamini açısından zengin gıdaları ölçülü olarak tüketebilirsiniz. Bunlar arasında fıstık, kırmızı dolmalık biber, balkabağı ve avokado bulunur.

3. Yüz yağları

cilde zarar veren urunler

Uçucu yağlar veya yüz yağları, diğer nemlendirici ürünlere doğal bir alternatif olarak tanıtılıyor. Bunları günlük olarak cilde uygulamak, alerjik reaksiyonlara, çatlamış kuru cilde, kabarcıklara veya kurdeşenlere neden olabilir. Yüzünüzde hala uçucu yağlar kullanmak istiyorsanız, tahrişi önlemek için bunları bir taşıyıcı yağ ile karıştırdığınızdan emin olun.

4. Yaprak yüz maskeleri

Bu maskelerin çoğu, plastik mikrofiber, naylon veya polyester gibi sentetik malzemeler kullanılarak yapılır ve kalın silikonlardan yapılmış serumlara batırılır. Genellikle içerisinde cilt için yararlı bileşenler bulunsa bile maske malzemesi size zarar verebilir. Bu, cildinize zararlı maddeler uygulayacağınız anlamına gelir. Size sağlıklı bir cilt parlaması izlenimi verebilirler, ancak gördüğünüz zararlı kimyasalların ince tabakasıdır. Üstüne üstlük, kağıt maskelerin çevreye zararı da oldukça fazladır.

5. Yeşim silindirler

Aletin üzerindeki taş her zaman soğuk olduğu için cildinize masaj yapmak kızarıklık ve şişliği geçici olarak azaltabilir. Farklı yüz bölgelerine masaj yapmak kan dolaşımını iyileştirebilir ve size daha sağlıklı bir görünüm kazandırabilir. Bununla birlikte, silindiri kullanmanın ince çizgileri azaltmanıza veya kızarıklıkları hafifletmenize yardımcı olabileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Ayrıca, artan popülaritesi nedeniyle, bu araçlar olması gerekenden çok daha pahalıya mal oluyor. Bunun yerine yüz masajı yapmakta yeterli olacaktır.

6. SPF ile Makyaj

Yüz kremlerinizde ve fondötenlerinizde bulunan SPF’yi cildinize herhangi bir fayda sağlamak için, yüzünüze çok kalın bir ürün tabakası uygulamanız gerekir. Örneğin, güneşten korunmak için normal fondöten miktarının 7 katına ihtiyacınız olacaktır. Bunun yerine, SPF 30 veya daha fazla bir güneş koruyucu katmanı uygulamalı ve ardından makyajınıza geçmelisiniz.

7. Kirpik serumları

Bazı kirpik ürünlerinin büyümeleri üzerinde bazı olumlu etkileri olabilirken, birçok yan etkisi de vardır. Göz kapağında kızarıklık ve kaşıntı, gözlerde şişme ve tahrişe neden olabilir. Bu etkilerden uzak bir şekilde kirpiklerinizi güçlendirmek isterseniz, hint yağı, zeytinyağı veya yeşil çay gibi doğal ilaçlar yardımcı olabilir.

8. Termal sular

Yüzünüze termal su püskürtmek kısa bir süre için size ferahlık hissi verebilir, ancak daha sonra daha da susuz kalmış bir cilt ve kuruluk hissi ile dışarıda kalabilirsiniz. Ayrıca, bu ürünler, cildinizi daha hassas hale getirebilecek ve uzun süre kullanmaya devam ederseniz tahrişe neden olabilecek bitki ve çiçek özleri içerebilir.

9. Yüksek % niasinamid (vitamin B3)

cilde zarar veren urunler

B3 vitamininin cilt üzerinde kanıtlanmış güneşten koruma, ince çizgiler, akne tedavisi, cilt yağı dengeleme gibi birçok etkisi bulunmaktadır. Ancak, daha yüksek bir yüzde kullanılması daha iyi sonuç anlamına gelmemektedir. B3 vitamini kullanırken ürün üzerinde listelenen konsantrasyona çok dikkat etmeniz gerekir. Bu içeriği fazla kullanmak cilde yarar sağlamak yerine tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir. En etkili sonuç için sadece yüzde 5 niasinamid içeren formüller kullanılmalıdır.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Öykü Cengiz

Toplumları öğrenmeyi ve insanları anlamayı amaç haline getirmiş, sosyal medya alanına ilgili yoga, meditasyon ve spiritüel konulara meraklı bir sosyoloji öğrencisi.

Yorum yap