Eklem Ağrılarına İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri - Maskaraa

Eklem Ağrılarına İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri

eklem agrisini gidermek

Artrit (vücut tarafından üretilen, eklemlerde meydana gelen iltihap) dünyada bir çok kişinin etkilendiği bir eklem hastalığıdır. Bu hastalık insanların işini kaybetmesine neden olmakta ve hayat standartlarını etkilemektedir. 2040 yılına kadar 78 milyondan fazla insanın artritten muzdarip olacağı tahmin edilmektedir.

Artrit ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere eklem ağrısının insanlarda MÖ 4500’den beri var olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, insanlığın uzun yıllardır artriti tedavi etmek için doğal ilaçlar kullandığı bilinmektedir. İşte bu hastalığa karşı savaşmanıza yardımcı olacak tamamen bitkisel asırlık tedavi yöntemleri.

Guggul

eklem agrisini gidermek

Mukul ağacından elde edilen yapışkan sakız benzeri bir reçine olan Guggul, artrit ve eklem ağrılarını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Guggul, inflamasyonu önlemek, geciktirmek ve tedavi etmek için vücuttaki inflamatuar reaksiyonları belirleyen birincil gen olan “NF-kappaB”yi doğal olarak nötralize eder. Güney Kaliforniya Sağlık Bilimleri Üniversitesi araştırmacıları, bir ay boyunca guggul kullanan hastaların ağrı, şişlik ve sertlikte azalma yaşadıklarını buldular.

Nasıl kullanılır?

1/2 çay kaşığı suya 1/4 çay kaşığı guggul tentürü (aktarlarda bulunur) ekleyin. Yemeklerden 30 dakika önce günde 3 defa içilir.

Okaliptüs yağı

Okaliptüs yağı hem antienflamatuar hem de analjezik özelliklere sahiptir. Sadece iltihabı yatıştırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda romatoid artrit, osteoartrit ve hatta kas yaralanmaları gibi durumlarla ilişkili ağrıları da hafifletir. Güney Kore’de 2013 yılında yapılan bir araştırma, okaliptüs yağının solunmasının ağrıyı azaltmada etkili olduğunu buldu.

Nasıl kullanılır?

8-10 damla okaliptüs yağını yaklaşık aynı miktarda nane yağı ile karıştırın. Bu karışıma, zeytinyağı veya moringa yağı gibi herhangi bir taşıyıcı (sabit) yağdan 3-5 çay kaşığı ekleyin. Moringa yağı, güçlü bir anti-inflamatuar olduğu için tavsiye edilir, bu da onu mükemmel bir taşıyıcı yağ yapar. Bunu ağrıyan eklemlerinize sürün ve anında serinletici ağrı kesiciyi hissedin.

Karayılan otu

Karayılan otu, sinirler ve kaslar için spazm önleyici görevi görür. Anti-inflamatuar ve salisilik asit (aspirinin aktif bileşeninin temeli) içerir ve eski zamanlardan beri çeşitli kas, pelvik ve romatizmal ağrıları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Nasıl kullanılır?

Önerilen karayılan otu dozu günde 40 mg ila 80 mg arasında değişmektedir. Tentür satın alırsanız, günde 3 kez suya veya çaya yaklaşık 2 ila 4 ml ekleyin. Kapsül de kullanabilirsiniz. Ancak özellikle kadınlar olmak üzere karaciğer sorunları olan kişiler bu bitkiden uzak durmalıdır.

Tarçın

Tarçın, tarçına lezzetini ve kokusunu veren sinnamaldehit adı verilen bir bileşik içerir. Sinnamaldehit, inflamatuar bir yağ asidi olan araşidonik asit (doymamış bir omega-6 yağ asidi) salınımını durdurur. Bu, tarçını artrit gibi hastalıkların neden olduğu iltihabı azaltmada etkili kılar.

Nasıl kullanılır?

1 su bardağı sıcak su ile 2 tatlı kaşığı bal ve 1 küçük tatlı kaşığı tarçın tozu karıştırılır. Sabah ve akşam birer defa içilir.

Yonca

Yonca bitkisi, diğer birçok bitki gibi, sağlığa çok faydalıdır. Eklem ağrısı, sırt ağrısı ve iltihaplı artrit için en iyi bitkisel ilaçlardan biridir, çünkü kemiklerimizin güçlenmesinde ve büyümesinde ve sağlığın korunmasında önemli bir rol oynayan birçok mineral, vitamin ve diğer besinleri içerir.

Nasıl kullanılır?

Yonca yaprağı, kırmızı ahududu yaprağı ve nane eşit miktarda kullanarak bitki çayı gibi demlenebilir. Yaklaşık 250 ml kaynar suya 1 yemek kaşığı bu karışımı ekleyin ve içmeden önce yaklaşık 5 dakika kaynatın.

Lahana yaprağı

Lahana, ağrılı eklemleri yatıştırmak için yüzyıllardır bitkisel tedavi ilacı olarak kullanılan bir bitkidir. İçinde bulunan bir flavonoid bileşiği olan Apigenin, ona mükemmel anti-inflamatuar özellikler verir. Bu bitkisel ilacın etkinliği, 2016 yılında yapılan ve lahana yaprağı sargılarının osteoartrit tedavisinde son derece etkili olduğunu gösteren bir çalışmada test edildi.

Nasıl kullanılır?

Lahana yapraklarının sert sapını çıkarın ve suyunun bir kısmını çıkartmak için sert bir nesne kullanarak yapraklara iyice bastırın. Lahana yapraklarını folyoya sarın ve ısıtmak için birkaç dakika fırına koyun. Isınmadıklarından veya yanmadıklarından emin olun. Ilık lahana yapraklarını ağrıyan eklemin etrafına sarın ve yapraklarla tamamen kaplayın. Yaprakları kendinden yapışkanlı bir gazlı bezle sarın ve sıcaklığı korumak için tüm lahanayı plastik bir sargı veya alüminyum folyo ile örtün. En az 1 saat orada kalmasına izin verin. Ayrıca bir gecede bırakabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal tozu geleneksel olarak Çin ve Hint Ayurveda tıbbında artrit ve eklem ağrısını tedavi etmek için kullanılmıştır. Zerdeçal, inflamatuar sitokinleri ve enzimleri bloke ederek çalışır. 2016’da Güney Kore ve ABD’de deki araştırmacılar tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmada, zerdeçalın hastalarda eklem ağrısını ve şişmeyi azalttığı onayladı.

Nasıl kullanılır?

Yemeklerinize zerdeçal tozu eklemeyle başlayın. 1 yemek kaşığı zerdeçal ile 1 su bardağı ılık sütü de karıştırabilirsiniz. İyi bir gece uykusu almak için bu sütü akşam yatmadan önce için. Ayrıca eklem ağrısını ve artritin neden olduğu iltihabı azaltmak için zerdeçal düzenli olarak tükettiğinizden emin olun.

Karanfil

Endonezya kökenli bu eski bitki, nesiller boyunca Çin ve Hint tıbbında eklem ağrılarını hafifletmek için kullanılmıştır. Araştırmalar, diyetinize karanfil eklemenin artritin neden olduğu iltihabı yaklaşık %44 oranında azaltabileceğini göstermiştir. Sadece sahip olduğunuz iltihabı azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda eklemlerinizde yeni iltihaplı sitokinlerin ortaya çıkmasını da engeller.

Nasıl kullanılır?

Yemeğinize ekleyebilir, hatta onunla çay demleyebilirsiniz. Tadını beğenmediyseniz hap şeklinde karanfil takviyesi alabilirsiniz.

Şeytan pençesi

eklem agrisini gidermek

Şeytan pençesi, Güney Afrika’nın çöllerinde yetişen bir bitkidir. Meyveyi kaplayan küçük pençe benzeri kancalar nedeniyle böyle denilmektedir. Yüzyıllar boyunca Kalahari Çölü’nün yerlileri bu bitkinin kurutulmuş köklerini eklem ağrılarını tedavi etmek için kullandılar. Şeytan pençesinin kalça ve dizlerde osteoartrit ile ilişkili ağrıyı iyileştirmek için neredeyse diacerein kadar iyi çalıştığını gösteren kanıtlar var.

Nasıl kullanılır?

Eklem veya kas ağrısını gidermek için günlük 5 gram kuru köke çay demleyin. Kurutulmuş kök bulamazsanız, bunun yerine ek kapsüller kullanabilirsiniz. %2 ila %3 iridoid glikozitlerle standardize edilmiş Şeytan pençesi özü içeren ürünleri tercih edin.

Söğüt kabuğu

Söğüt kabuğu, iltihabı tedavi etmek için kullanılan en eski geleneksel ilaçlardan biridir. Aslında, Hipokrat (MÖ 5. yüzyıl) zamanında bile insanların iltihaplı durumların tedavisine yardımcı olmak için söğüt kabuğu çiğnediği biliniyordu. Söğüt kabuğu, aspirine benzeyen salisin adı verilen kimyasal bir bileşik içerir. Özellikle dizlerde, sırtta, kalçalarda ve boyunda OA ile ilişkili eklem ağrısının giderilmesinde faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Nasıl kullanılır?

Bazı insanlar söğüt ağacının işlenmemiş kabuğunu çiğnemeyi tercih etse de, söğüt kabuğu kapsülleri eczaneden ve aktarlardan satın alınabilir. Önerilen doz günde yaklaşık 240 mg’dır. Ayrıca, bazı mağazalar, söğüt kabuğu çayı satarak, bir anti-inflamatuar ve ağrı kesici olarak reklamını yapmaktadır. Söğüt kabuğu çayı içmek isterseniz eğer 2-3 dakika sıcak suda bekletin.

Akupresür: Geleneksel bir Çin tıp tekniği

eklem agrisini gidermek

Geleneksel Çin tıp tekniği olan Akupresür uygulamasının, artrit kaynaklı olanlar da dahil olmak üzere eklem ağrısından iyi geldiği bilinmektedir. Artrit ile ilgili çeşitli akupunktur noktaları şunlardır:

Li 4: İşaret parmağı ile başparmak birbirine yaklaştırıldığında kasın en yüksek noktasında bulunur. Bölgeye yaklaşık 5 saniye masaj yapmak ve uyarmak için derin ve sert bir baskı uygulayın.
Lv 2: Bu nokta, ikinci parmak ile ayak başparmağı arasındaki ağ kenarında bulunur. İşaret parmaklarınızı kullanarak orta basınç uygulayın, rahatsanız iki ayağınıza aynı anda bastırın veya her seferinde bir ayağa basın.
Gb 41: Ayağın üst kısmında, küçük parmak ile 4. parmak arasındaki kanalda bulunur. Sert baskı uygulayarak işaret parmağınızla bastırın.

Yakı

Yakı, vücudun belirli noktalarında yanan kuru pelin otu kullanan geleneksel bir Çin terapisidir. Uygulayıcılar, kronik eklem ağrısının tedavisinde özellikle etkili olduğunu iddia ediyorlar. Romatoid artrit semptomunu yönetmek için Çin ve diğer Doğu Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Jilin, Geleneksel Çin Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, akupunktur ile eşleştirilmiş yakı tedavisinin romatoid artrit tedavisinde %83.3 etkinliğe sahip olduğunu buldu.

Önemli: Burada yazılanlar bilgi amaçlıdır. Olası durumda bir uzmana danışmayı unutmayın.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Işıl Yıldız

Çakraların dengesine, sözlerin büyüsüne ve şimdi'nin gücüne inanan, meditasyon ve mistizme meraklı, yazmayı ve araştırmayı seven, bol gezen, bol okuyan, yeni rotalar keşfetmeyi ve keşfettirmeyi seven - anda ve farkında olan biri...

Yorum yap