Farkında Olmadan Yaptığımız 8 Dış Giyim Hatası - Maskaraa

Farkında Olmadan Yaptığımız 8 Dış Giyim Hatası

dis giyim hatalari

Havalar soğuduğunda çoğumuz bir battaniyeye sarınmak isteriz. Öte yandan dışarıya çıktığında, her kadın zarif ve bazen de dikkat çekici olmak ister. Aslında kışın şık görünmek için yapılması gereken tek şey, kombininizi seçerken öncelikle dış giyiminizin renk ve tasarımını dikkate almaktır. Ayrıca, yalnızca renklerle oynayarak sıradan bir görünümü şık ve gösterişli bir görünüme çevirecek birkaç küçük detay var.

Gelin kadınların, kışın dış giyimlerinde en sık yaptıkları hataları ve bunlardan nasıl kaçınabileceğinizi inceleyelim.

Suni kürk kabanlarla dengesiz bir görünüm yaratmak

dis giyim hatalari

Özellikle son dönemde trend haline gelen suni kürk kabanlar veya montlarla şık görünmek için dikkat edilmesi gereken birkaç detay vardır. Kostüm tasarımcısı ve gardrop uzmanı Chloée Ohayon-Crosby şunu öneriyor: Kabanın uzunluğuna dikkat edin. Orta veya maksi uzunlukta bir kaban daha resmi görünmeye eğilimliyken, kısa olanlar daha spor ve rahat bir görüntü sağlar. Ancak yine de daha resmi veya şık bir ortamda kısa bir kaban tercih edecekseniz, onu orta uzunlukta bir elbise veya pantolon ve topuklu ayakkabılarla kombinleyin.

Dış giyimi yanlış takılarla birleştirmek

Şık bir görünüm elde etmek için minimal aksesuarlar tercih edin. Büyük aksesuarlar kullanmak yerine, birkaç zarif ve minimalist aksesuar veya tek ve büyük bir mücevher parçası tercih etmek daha iyi olacaktır. Örneğin, birkaç ince bileklik, tek yüzük ve minik küpeler kullanabilirsiniz. Ya da büyük bir kol saati ve halka küpeler takmak şık görünmenize yardımcı olacaktır. Daha da cesur bir görünüm için dış giyiminizi bir şapka ve güneş gözlüğü ile tamamlayabilirsiniz.

Uyumsuz renkler kullanmak

dis giyim hatalari

Tek renk kaban ile canlı renkli kyafetleri kombinleyebilir ya da sadece nötr tonlar tercih edebilirsiniz. Örneğin, günlük bir kombinde beyaz bir kazak, koyu kot pantolon ve siyah beyaz ayakkabılarla daha yumuşak tonda suni bir kürk kaban giyebilirsiniz. Daha dikkat çekici bir kombin içinse, canlı renkli bir kaban ve monokrom giysiler tercih edebilirsiniz.

Sezona uymayan çanta kullanmak

dis giyim hatalari

Soğuk havalarda özellikle şişme mont ve kabanlar tercih ediliyor. Ancak bu tip montlarla çapraz askılı çantalar kullanmak oldukça sorunlu. Ayrıca, bu tarzda hacimli mont ve kabanlarda küçük çantalar kullanmak silüetinizi olduğundan geniş gösterebilir. Bu nedenle, şişme mont ve kabanları klasik kumaş çantaların daha hacimli versiyonları ile kombinlemenizi önerebiliriz.

Dış giyim ve mini eteği hatalı birleştirmek

dis giyim hatalari

Günlük giyimin de vazgeçilmezlerinden mini etekler kış aylarında da tercih ediliyor. Ancak kışın mini etekle birlikte giydiğiniz kaban veya montlarınızın özellikle boyu önem arz ediyor. Zira mini etekle aynı boyda bir kaban giyildiğinde etek zaten görünmüyor ve genel görünüm dış giyimin altında hiçbir şey yokmuş izlenimi verebiliyor. Bu nedenle kışın mini etek tercih edecekseniz, bunu daha uzun yani midi veya maksi bir kabanla tamamlamanız daha estetik bir görünüm sağlayacaktır.

Dış giyiminize uygun olmayan şapka kullanımı

dis giyim hatalari

Her başlık ya da şapka, her türlü dış giyimin üzerinde güzel ve uyumlu durmayabilir. Şişme bir montu beyzbol şapkası ile dahi kombinleyebilir ya da kuş tüyü kabanınızın üzerine ponponlu bir bere tercih edebilirsiniz. Ama şık maksi bir kabanın üzerine Fransız tarzı bir bere ya da fedora tabir ettiğimiz kenarlı şapkalar çok daha şık ve estetik bir görüntü sağlar. Şapka ve dış giyim kombininizde kullandığınız renkleri de göz ardı etmemek gerekiyor. Natürel tonlardaki dış giyiminizin üstüne, canlı renklerde bir başlık tercih edebilir ya da tek renkli yani monokrom bir eşleşme yapabilirsiniz. Öte yandan farklı renk ve desenleri de birleştirebilir; örneğin, tartan desenli kabanınızın üstüne düz renkli bir fedora şapka takabilirsiniz.

Uzun bir kazağın üstüne kısa ceket giymek

Kışlık bir ceket ya da kabanın uzunluğu, tüm kıyafet katmanlarınızı kaplamak için yeterli olmalıdır. Uzun kazak veya hırka tercih ettiyseniz, bunu dış giyiminizde diz hizasında bir kabanla tamamlamalısınız. Bunun nedeni, kısa bir ceketin altından dışarı taşan bir kazağın estetikten uzak bir görüntü yaratması ve vücudu görsel olarak birkaç parçaya ayırmasıdır. Bu da vücudunuzun orantısız görünmesine yol açar; bacaklar daha kısa ve vücut gerçekte olduğundan daha geniş görünecektir.

Şişme kabanlar için modası geçmiş kemerler tercih etmek

dis giyim hatalari

Her şişme kaban ya da mont mutlaka kabarık olmak zorunda değil. Moda uzmanları, hacimli silüete daha zarif bir görünüm kazandıran bir kemer yardımıyla daha şık bir görünüm oluşturmanızı tavsiye ediyor. Ancak üzerine kemer dikilmiş bu tip kabanlardan bahsetmiyoruz. Tokalı bir deri ya da likralı bir kemer ile beli bağlamak çok daha şık ve havalı bir çözüm olabilir.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Soley Özsoy Bürümcek

Turizm işletme mezunu, organizasyon firmasında çalışan; seyahat etmeyi, yemek yapmayı ve yemeyi, modayı, sanatı, yepyeni şeyler keşfetmeyi seven, konfor alanının dışında kendini daha mutlu hisseden biriyim. Birçok şey gibi hayatın da paylaştıkça çoğaldığına inanırım.

Yorum yap