Fondöten Nedir? Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten Nedir? Fondöten Nasıl Sürülür?

fondoten nedir

Makyaj denince aklımıza ilk gelen ürünlerden biri olan fondöten nedir, fondöten nasıl sürülür ve cilt tipine uygun fondöten nasıl seçilir tüm soruların cevaplarını ve fondötene dair merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Fondöten, cildimizde kapatmak istediğimiz renk eşitsizlikleri, sivilce, siyah nokta gibi kusurları kapatmamızı sağlayan, cildimizi makyaja hazırlayan bir kozmetik ürünüdür. Fondöten, cildimizle uyum sağladığında makyaja pürüzsüz bir temel sağlarken, cildimize uygun olmayan fondötenler, cakey denilen pul pul bir görüntüye sebep olup cildimizi kuru ve yaşlı gösterebilir veya ciltle birleşmeyerek gün içinde akma yaparak kötü bir görüntüye sebep olabilir. Bu nedenle, her kozmetik üründe olduğu gibi, fondöten seçerken de, cildimize uygun bir ürün seçmek makyajın en önemli noktalarından biridir.

Fondöten nasıl seçilir?

Fondöten seçerken cilt tipinizi tanıyor olmanız çok önemlidir. Her fondötenin içeriği ve vaatleri farklıdır. Eğer kuru bir cildiniz varsa likit veya krem formdaki ışıltılı fondötenlere yönelmeli, pudralı ürünlerden uzak durmalısınız. Yağlı bir cilde sahipseniz, tam tersi; pudralı ürünler tercih etmelisiniz veya fondöteninizi uyguladıktan sonra mutlaka pudra kullanmalısınız. Karma ciltliler ise en iyi sonucu almak için fondötenini uyguladıktan sonra yağlanan bölgelere pudra geçmelidir.

fondoten nedir

Fondöten seçerken, en önemli ve zorlanılan nokta cildimize uygun rengi seçmektir. Mağazada seçtiğimiz fondötenin evde farklı bir renk çıkması birçoğumuzun başına gelen kötü bir sürprizdir. Bu durumu yaşamamak için fondöteni boyun bölgenizde ve gün ışığında denemelisiniz.

Fondöten nasıl sürülür?

1. adım: Cilt makyajına başlamadan önce cildinizin iyice temizlendiğinden emin olun. İhtiyacınız varsa pul pul bir görüntü oluşmaması için peeling yapın, cildinizi iyice nemlendirin ve birkaç dakika bekleyin. Cildiniz nemlendiriciyi emdikten sonra fondötenin performansını arttırmak için baz uygulayın.

2. adım: Cildinizi makyaja hazırladığınıza göre artık fondöteninizi uygulayabilirsiniz. Fondöteninizi sürün ve nemli bir makyaj süngeri veya fırça yardımıyla dağıtın. Fondötenden en iyi performansı almak için önce iri ve yuvarlak bir fırçayla dağıtın, daha sonra üzerinden makyaj süngeriyle geçin. Bu sayede hem daha kapatıcı olacak, hem de süngerle üzerinden geçtiğinizde fondöten cildinizle iyice birleşecektir.

Eğer yüksek kapatıcılıkta bir fondöten seçmediyseniz ve kapanmayacağını düşündüğünüz leke ve sivilceleriniz varsa fondöten uygulamadan önce bir corrector yardımıyla renk eşitleyebilirsiniz.

3. adım: Kapanmayan lekeleriniz kaldıysa üzerine tekrar tekrar fondöten uygulamayın. Bu kötü bir görüntüye sebep olacaktır. Kapatıcı ile bu bölgeleri kapatabilirsiniz.

4. adım: Fondöteninizin kalıcılığını arttırmak ve gün içinde akmasını önlemek için transparan pudra ile geçebilir ve sabitleyici sprey sıkabilirsiniz.

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap