Göz Altı Morluklarından Kurtulmanın 6 Kolay Yolu - Maskaraa

Göz Altı Morluklarından Kurtulmanın 6 Kolay Yolu

Göz altı morlukları olan birini gördüğümüzde ilk akla gelen muhtemelen “iyi uyumamış” düşüncesi olacaktır. Fakat uzmanlar yorgunluk dışındaki birçok faktörün de bu koyu halkaların oluşmasına sebep olduğunu söylüyor.

Göz altı morlukları neden olur?

goz alti morluklari nasil gecer

Göz altı morluklarının nedeni kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak hepimizde ortak olabilecek bir neden gözlerimizin altındaki kan damarlarında serbestçe akan oksijenin eksikliğidir ve bu da hiperpigmentasyona neden olur. Hiperpigmentasyon, melanin adı verilen bir aminoasit kaynaklıdır. Genellikle göz altı torbaları, kişinin bilinçsizce gözlerini ovuşturması, güneşe aşırı maruz kalma veya yetersiz uykuya bağlanabilir; diğer faktörler ise genetik ve yaşlanmayı içerir. Buna ek olarak, koyu halkalara alerji, egzama, deri iltihabı ve anemi gibi tıbbi durumlar da neden olabilir.

Göz altı morlukları ile nasıl mücadele etmeliyiz?

Melanin, cildimize, saçlarımıza, gözlerimize ve vücudumuzun diğer bazı kısımlarına renk veren kahverengi veya siyah renkli doğal bir pigmenttir. Size göz altlarımızda biriken ve koyu halkalara sebep olan melanin miktarını azaltabilmek için birkaç tavsiyemiz var.

1. Uygun yatış pozisyonu belirleyin.

goz alti morluklari nasil gecer

Uyurken yüksek bir yastık kullanmak göz altlarındaki şişliği önler. Daha alçak bir yastıkta yatarken göz altı torbalarında sıvı birikebilir ve bu da gözlerimizin şişmesine neden olur. Başınızı uyurken daha yukarıda tutuyor olmak bu sıvı birikimini önlemeye ve sabah uyandığınızda daha dinlenmiş görünmenize fayda sağlar.

2. Direkt güneş ışığından kaçının.

goz alti morluklari nasil gecer

Hangi dermatoloğa sorarsanız sorun, size cilt sağlığınız için güneş ışınlarından uzak durmanızı söyleyecektir. Güneş ışığı sadece cildimizin daha hızlı yaşlanmasına sebep olmakla kalmaz, aynı zamanda UV ışınları ile cilde zarar verir. Bu da ciltte yaşlanma, şişlik ve koyu göz altı morluklarının oluşmasına neden olur. Yani güneşin altında olmayı planlıyorsanız, güneş kremi sürün ve gölgeliği olan bir şapka edinin.

3. Doğal ürünler deneyin.

Evinizde de bulabileceğiniz salatalık, kullanılmış demlik çay poşetleri gibi malzemeler göz altı torbaları ile mücadele de etkilidir. Salatalık, göz altındaki şişliği alan muhteşem bir soğutucu ve anti-inflamatuar etki gösterir. Çay poşetlerindeki kafein ve tanenler de iltihabı azaltmaya ve cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur. En iyi sonucu almak için salatalığı veya çay poşetlerini koyu halkalarınıza 5 dakika soğuk kompres olarak uygulayın, ardından yüzünüzü durulayın.

4. Cildinize soğuk kompres uygulayın.

goz alti morluklari nasil gecer

Soğuk salatalıkların ve çay poşetlerinin göz altı torbası iltihabını azaltabilmesi gibi, buz küpü veya soğuk kompres (veya buz torbası) kullanmak da göz altı torbalarının şişliğini azaltabilir. Buz uygulamak aynı zamanda cildin iyileşmesini hızlandırır ve cildinize yenilenmiş ve sağlıklı bir ışıltı verir.

5. Uykusuz kalmayın.

Vücudumuz uykusuz kaldığında, cildimiz daha soluk görünür ve bu da gözlerimizin altındaki koyuluğu daha belirgin hale getirir. Gözlerimizin altındaki deri oldukça incedir ve kan damarlarımızın genişlemesi nedeniyle yorgunluktan kolayca koyulaşır. Yetişkinlerde cildimizi daha canlı ve genç tutmak için uzmanlar günde 7-8 saat uyku tavsiye etmektedir.

6. Nemlendiriciler ve şifalı yağlar kullanın.

Yüzünüzü şifalı yağlar ve nemlendirici kremler ile nemlendirmek, çizgilerden ve kırışıklıklardan korur. Antioksidan içeriği yüksek cilt bakım ürünlerini tercih edin. Yüzünüze uygulamada yapacağınız masaj hareketleri kan akışının o bölgede daha hızlı olmasına yardımcı olur, böylece kan damarlarınızdaki birikme veya daralmayı önlersiniz. Günlük nemlendiriciler için yaygın seçenekler E veya C vitamini içeren kremler, badem yağı ve hindistancevizi yağıdır.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Gamze Zengin

Hemşirelik yapan, kişisel bakım, bütünsel sağlık, moda ve güzellik konularına ilgili, gezgin, kendi halinde ukulele öğrenmeye çalışan bir yoga aşığı...

Yorum yap