Başarılı Olmanızı Yavaşlatan 8 Basit Neden - Maskaraa

Başarılı Olmanızı Yavaşlatan 8 Basit Neden

neden basarili olamiyoruz

Bazen etrafımızdaki olaylar anlamını kaybeder. Bazı insanlar bu durumda başkalarını suçlar, bazıları kendilerini çevresinden uzaklaştırır ve bazıları engellerini aşarak ilerlemeye devam eder. Bu yazıda, hangi nedenlerin sizi ileriye götürmekten alıkoyduğunu bahsetmek istiyorum.

1. Hayal dünyasında yaşamak.

Hepimiz rüya gibi bir hayat yaşamayı isteriz. Bazılarımız aşırı hayal kurma eğilimindedir ve bu nedenle gerçek hayata bir türlü giriş yapamazlar hep yaşamak istedikleri hayal dünyasında kalırlar. Bu, kişinin hedeflerine ulaşmak için hiçbir çaba göstermemesine neden olur ve hiçbir şey yapmazsanız tek bir noktada kalırsınız. Bu durumdan kurtulmak için sürekli yaptığınız alışkanlıklarınızı geride bırakıp, daha önce yapmadığınız şeyleri yapmaya çalışmalısınız.

2. Belirli bir hedefe odaklanamama.

Günümüzde birçoğumuz bu cümleye göre günlük planlarınızı şekillendiriyor; ” sosyal medya da birkaç dakika daha vakit geçirip öyle işe odaklanacağım.” Bu bağımlılıktan dolayı, bazen tek bir göreve konsantre olmamız imkansız hale geliyor. Sonuç olarak bitmemiş işimiz, evde bir yığın iş ve kendimize vakit ayırmamış oluyoruz. Bunun için beynimize “bu işi bitirmem sadece 5 dakikamı alacak” gibi komutlar vererek sorunun hızlı çözüme kavuşmasına yardımcı olabiliriz.

3. Birden fazla işi kontrol edememe.

Hiç aynı anda birkaç görevi yapmaya başladığınız ve hiçbirini bitirmediğiniz oldu mu? Çoğumuzun hayatımızda en az bir kez başına geldiğinden eminiz. Bunun için çalıştığınız yere önem sırasına göre liste hazırlayıp gözünüzün göreceği bir yere asıp “bu işi bitirmem sadece 5 dakikamı alacak” kuralını uygulayın.

4. Eylemlerinizden sorumlu hissetmeme.

Hayatta meydana gelen her olay bizim suçumuz değildir, ancak hepsi bizim sorumluluğumuzdur. Başkalarını suçlamak durumu değiştirmez, ancak bir durum için tüm sorumluluğu üstlenerek daha iyi bir gelecek inşa edebilirsiniz. Hatalarınızı kabul etme ve düzeltme yeteneği, başarıya giden yolun ilk aşamasıdır.

5. Sevdiklerinizden destek alamama.

Bir kişinin başarısının önemli bir unsuru sevdiklerinin desteğidir. Ancak bazen destek yerine olumsuzluklarla karşılaşırız, bu da seçtiğiniz yolda sorunsuz bir şekilde devam etmenizi zorlaştırır. Bu durumda, sizi daha geriye atacak tartışmalara neden olacak şeylerden uzaklaşmanız en doğrusu. En iyi seçenek, sevdiklerinize onları ne kadar sevdiğinizi söylerken aynı zamanda yaptığınız şeylerin sizin için ne kadar önemli olduğunu, hangi sonucu almak istediğinizi ve onların desteğinin sizin için ne kadar önemli olduğunu açıklamaktır.

6. Suçluyu aramak.

Dünyada 2 tür insan vardır. Başarısızlıkları için etrafındaki herkesi suçlayanlar ve kendi başarısızlığını sorumluluğunu üstlenenler. Suçlamayı sevenler, yaşadıkları yerin imkansızlıklarına veya başarılı olmaları için onlara yeterince her şeyi vermeyen ebeveynlerini rahatça söyleyebilir. İkinci tip insanlar, yani başarılı olmayı başaranlar,  başarının sadece çabalarına ve hedeflerine bağlı olduğunu ve başkalarını suçlamanın bir anlamı olmadığını bilirler. Unutmayın ki başarısızlıklarınızdan sizden başka suçlu kimse yoktur ve sizden başka hiç kimse geleceğinizin mutlu ve başarılı olmasını sağlayamaz.

7. Gerçek olmayan hedefler.

Hayalleriniz, bizi istediğimiz geleceğe götüren bir bilettir. Onlara ulaşmak için hangi imkanlara sahip olduğunuzu, ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu ve ne kadar gerçek olduklarını net bir şekilde anlamalısınız. Belirlediğiniz hedef gerçek dışı olsa bile, bir çıkış yolu vardır; farklı bir şekilde düşünmeye çalışın veya alt hedeflere bölerek gerçek dışı hayalleri gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

8. Denemekten kaçmak.

Her birimiz başarısızlıklarla karşılaştık. Bazen elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışabilirsiniz ama sonuç olumsuz olur. Bu durumda 2 seçeneğimiz var: Depresyona girmek ve kendimizi suçlamaya devam etmek veya durumu analiz etmek, yanlış yaptığınız şeyleri anlamak ve bir kez daha denemek.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Almenda Uğur

Psikolog, yönetici koçu, sanat, gezmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi seven biri..

2 yorum

Yorum yap