Kadınlarda Görülen Hormonal Dengesizliğin 12 Önemli Belirtisi

Kadınlarda Görülen Hormonal Dengesizliğin 9 Önemli Belirtisi

hormonal dengesizligin belirtileri

İnsan vücudunun büyümesi ve gelişmesi büyük ölçüde hormonların işlevine bağlıdır. Bu küçük sinyaller, ruh halimizden, davranışlarımızdan, duygularımızdan ve hatta görünüşümüzden sorumludur. Hormonal dengesizlikler görünüşümüzü etkileyebilir. Semptomların sizde var olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza başvurmanızı öneririz.

1. Akne

hormonal dengesizligin belirtileri

Akneler, uygunsuz cilt bakımı, dengesiz beslenme ve adet döngüsünün sonucu olabilir. Bununla birlikte sivilceler sürekli bir şekilde devam ediyorsa bu hormonal bir bozukluğun belirtisi olabilir.

2. Fazla kilo

hormonal dengesizligin belirtileri

Pek çok insan yaşamı boyunca kilolarıyla mücadele eder, yemek yeme arzusuna direnir ve spor yapar; diğer insanlar ise özel bir çaba sarf etmeksizin zayıf bir vücuda sahiptir. Bu adaletsizliğin nedeni büyük olasılıkla hormonla ilgili problemler olabilir.

3. Yorgunluk

hormonal dengesizligin belirtileri

Kronik yorgunluk, hormonlarınızın dengede olmadığının bir işareti olabilir. 8 saat uyuyanlar bile sürekli yorgun görünebilirler. Bunun sebebi yüksek dozda progesteron (insan ve diğer hayvanlarda adet döngüsü, gebelik ve embriyogenezde rol oynayan 21 karbonlu bir steroit hormondur) sorumlu olabilir. Basit bir kan testi, kanınızdaki progesteron seviyesinin ölçülmesine yardımcı olacaktır.

4. Terleme

hormonal dengesizligin belirtileri

Aşırı terleme her zaman hormonal bozukluklarla ilgili değildir. Bununla birlikte, terlemeye ani sıcak basmalar eşlik ediyorsa hormon seviyenizi kontrol ettirmeniz gerekebilir.

5. Göz altındaki koyu halkalar

hormonal dengesizligin belirtileri

Uyku insan vücudu için fazlasıyla önemli ve faydalıdır. Yetişkin bir insanın günde 8 saat uyuması uzmanlar tarafından en sağlıklı saat dilimi olarak gösterilmiştir. Günde 2 veya 4 saatlik bir uyku göz altlarında morluğa sebep olur. Bu kronik uykusuzluk hali erkeklerde testosteron, kadınlarda ise progesteron eksikliğinin bir sonucu olabilir.

6. Depresyon

hormonal dengesizligin belirtileri

Depresyon, hormonal dengesizliğin başka bir belirtisi olabilir. Anksiyete ve depresyon, bir kadının adet döngüsünden hemen önce, hamilelik sırasında ve menopozda ortaya çıkabilir. Daha sık anksiyete atakları olması durumunda bir endokrinolog ile konuşun.

7. Göğüs değişiklikleri

hormonal dengesizligin belirtileri

Düşük östrojen seviyesi göğüs dokusunda azalma meydana getirebilir. Bu hormonun yüksek olması durumunda ise kistlere ve yumrulara sebep olabilir. Göğüs değişikliklerini fark ederseniz veya göğsünüzde bir yumru hissederseniz, bir doktora danışmayı geciktirmeyin.

8. Saç dökülmesi

hormonal dengesizligin belirtileri

Hormon bozukluğunun en yaygın belirtilerinden biri de saç dökülmesidir. En güvendiğiniz şampuanlar bile saç dökülmesinde azalma yapmıyorsa hormon testi yaptırmayı deneyebilirsiniz.

9. İstenmeyen tüyler

hormonal dengesizligin belirtileri

Göğüsler, yüz, eller veya vücudun normalde kıl olmadığı veya çok az olduğu diğer bölgelerdeki koyu renkli kıllar, ciddi hormonal problemler olduğunu gösterebilir.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Ümmü Gülsüm Umut

Bartın Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu. Yeni ve güncel olana merakı olan, kitap okumayı çok seven, öğrendiklerini paylaşmaktan mutlu olan biri.

2 yorum

Yorum yap