Kahve Telvesinin Eviniz İçin Farklı Kullanım Alanları - Maskaraa

Kahve Telvesinin Eviniz İçin Farklı Kullanım Alanları

kahve telvesinin eviniz icin farkli kullanim alanlari

Araştırmacılar, kahve tiryakilerinin kahve tüketmeyenlere göre kanser, kalp hastalığı ve Alzheimer gibi rahatsızlıklara yakalanma riskinin daha az olduğu söylüyor ayrıca depresyondan muzdarip olma riskleri de daha düşük. Aslında kahvenin iyi tadının ve verdiği enerjinin yanı sıra eviniz için faydalı olabilecek farklı kullanım alanları da oldukça fazla.

İşte israfı önlemek ve geri dönüştürmek için kahve telvelerini atmak yerine eviniz için nasıl kullanabileceğinize dair birkaç faydalı ipucu.

Böcekleri ve haşereleri uzaklaştırır

kahve telvesinin eviniz icin farkli kullanim alanlari

Kahvede, böcekler için toksik olabilen diterpenler vardır. Bu yüzden sivrisinekleri, meyve sineklerini, böcekleri ve diğer zararlıları kovmak için kahve telvesi kullanabilirsiniz. Oturma alanlarının yakınındaki alanların dışına serpebilir veya oraya bir fincan kahve telvesi koyabilirsiniz. Böcekleri bitkilerinizden uzak tutmak içinse saplarının etrafına biraz kahve telvesi koymanız salyangoz ve sümüklü böcek gibi böceklere karşı bir bariyer oluşturacaktır.

Buketleri daha uzun süre taze tutar

Çiçeklerinizi biraz daha uzun süre taze tutmak istiyorsanız, çiçek suyuna seyreltilmiş kahve dökmeyi deneyebilirsiniz. Bu bitkilere güç verecektir. Muhtemelen çiçeklerin taze tutmasını sağlayan demlenmiş kahvedeki azot, magnezyum ve potasyumdur. Çok asidik olabileceğinden konsantre kahve dökmeyin.

Eti yumuşatır

kahve telvesinin eviniz icin farkli kullanim alanlari

Kahvedeki asit, ette daha yumuşak, daha hassas bir doku oluşturmaya yardımcı olabilir hatta daha iyi lezzet verebilir. Pişirmeden 2 saat önce eti biraz kahve telvesi ile kurulayın. Çıtır ve gevrek pişeceklerdir.

Halıdaki evcil hayvan kokularından arındırır

Bir filtreye biraz kurutulmuş kahve telvesi koyun, üst tarafından filtreyi bağlayın ve halıdaki lekelerin üzerine koyun. Daha geniş bir alanı kaplamak istiyorsanız eğer bu “kahve bombalarından” birkaç tane yapabilirsiniz. İşe yaraması için gece boyunca bekleyin ve olanları izleyin! Lekeli belirli bir alan yoksa eğer yukarıdaki resimde gösterildiği gibi kahve telvesi serpip ertesi sabah elektrikli süpürgenizle süpürebilirsiniz.

Kirli tencere ve tavalar için kullanılabilir

kahve telvesinin eviniz icin farkli kullanim alanlari

Temizlenmesi zor tencere ve tavalar için kahve telvesi iyi bir çözümdür. Süngerin üzerine biraz kahve telvesi koyarak tencerelerinizi ovarak yıkayabilirsiniz.

Şömine temizleyicisi olarak kullanılabilir

Küller bir duman bulutu oluşturabileceğinden şöminenin temizlenmesi ortalığı kirletebilir. Ancak kahve telvesi bunu önler böylece hapşırmadan ve öksürmeden her şeyi kolayca süpürebilirsiniz.

Buzun üzerine serpilebilir

Kışın buzlu koşullara sahip bir yerde yaşıyorsanız eğer kahve telvesi daha çevre dostu olduğundan ve çevreye herhangi bir zarar vermediğinden buzun üzerine dökülen tuzun yerine kahve telvesi iyi bir alternatif olabilir. Yapısı dolayısıyla kahve ayrıca sürtünme yaratır ve kaymanızı daha az olası hale getirir.

Kokuları nötralize eder

Kahve, kötü kokulardan kurtulmaya yardımcı olan nitrojene sahiptir. Eski çorap veya mendillerden portatif oda spreyleri yapabilir ve bunları ayakkabınıza, çekmecenize veya spor çantanıza koyabilirsiniz. Bozulmuş veya kokulu yiyeceklerden gelen kokuları emmek için buzdolabınıza bir fincan kahve de koyabilirsiniz.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Işıl Yıldız

Çakraların dengesine, sözlerin büyüsüne ve şimdi'nin gücüne inanan, meditasyon ve mistizme meraklı, yazmayı ve araştırmayı seven, bol gezen, bol okuyan, yeni rotalar keşfetmeyi ve keşfettirmeyi seven - anda ve farkında olan biri...

Yorum yap