Bilinçli Farkındalık İle Özgürlük - Maskaraa

Bilinçli Farkındalık İle Özgürlük

bilincli farkindalik

Hayat bizi içerisine çeken, bazen özgür kılan ve bazen hapiste gibi hissettiren kocaman bir maratona benzer. Sürekli ileriye doğru koşup hedeflerimizi tamamlamak üzerine zihnimizi kodlarız. Oysa kimilerimiz bu maratonda geçmişe takılıp kalırken kimilerimizde sona yetişip yetişemeyeceğinin endişesiyle takılıp kalırlar. Bu maratonu hakkıyla yaşayan kişiler anda kalmayı başarabilen insanlar olur. Onlar sonuçtan bağımsız sadece yaşamayı severler. Hissetmeyi, hissettirmeyi ve bu vesileyle özgür olabilmeyi.

Geçmişi yok saymadan geçmişten arınmayı, geleceğin endişesinde kaybolmadan akışta kalabilmeyi sağlayanlar zamansız insanlardır. Onlar hayatın tüm anlarında, tüm zaman dilimlerinde özgür birer bireydir. Ve onlar kendilerini özgür kıldıklarından dolayı her daim potansiyellerinin en üst versiyonuna ulaşabilirler. Peki siz özgür müsünüz? Geçmişte misiniz, gelecekte misiniz yoksa tam olarak şu anda mısınız?  Değiştiremeyeceğiniz şeyler için oturup üzülüyor musunuz yoksa acaba ileride bir şeyleri farklı yapabilecek miyim endişeyle kendinize geçirdiğiniz anları zindan mı ediyorsunuz? Özgür olmayı nasıl tanımlıyorsunuz? Eğer size zaman denilen bir kavramın olmadığını söyleseydik şu an hayatınızda neleri değiştirirdiniz? Bu sorulara cevap bulabilmek için sizi, zihninizin size sunduğu bilinçli farkındalık ile sınırların ötesinde bir deneyime davet ediyoruz.

Bilinçli farkındalık nedir?

Bilinçli farkındalık kavramının ne olduğunu öğrenmeden önce gerçekten “farkındalık” kavramının ne demek olduğunu bilip bilmediğimizi gözden geçirmek gerekiyor. Farkındalık kavramı ucu bucağı olmayan geçmişten geleceğe kadar çekebileceğiniz ancak aslında tam da bulunduğumuz an için geçerli olan bir kavramdır. Şu anda bulunduğunuz yerdeki renklere bakın, gözlerinizi kapatıp bulunduğunuz yerin sesini dinleyin, dokunun, koklayın bir şey yiyor ya da içiyorsanız gerçekten tadın. Belki bulunduğunuz yerdeki sesleri zaten duydunuz, ya da oturduğunuz yerin dokusunu biliyorsunuz ancak bunları anın tadını çıkarmak ve kendinizi geçmiş ya da geleceğe hapsetmeden sadece şu anda özgür kılmak için yaptığınızda ve bu farkındalığa eriştiğiniz anda buna “bilinçli farkındalık” demiş oluruz.

Aslında bilinçli farkındalık tek bir tanımı olmayan, kişiye hissettirdiği ve çağrıştırdığıyla bile farklı anlamlar katabilecek bir bilgiden çok deneyimi esas almaktadır. İçinize dönüp öz sevgi, öz şefkat, öz saygı yani benliğinizi gözden geçirmenizi sağlayan, size geçmişe arkanızı dönmeden geçmişten özgür kılan ve geleceğin yorucu koşuşturmasına yetişmek için tüketmeyen sınırların ötesinde olan bir deneyimi sunuyoruz: Bilinçli farkındalık.

Bilinçli farkındalık ne işe yarar?

bilincli farkindalik

Farkındalık beynimizin prefrontal korteksi sayesinde sahip olduğumuz bir özelliktir. Beynimizin bu ön lobu, hafıza, düşünme, karar verme gibi çok sayıda bilişsel işleve olanak sağlar. Olanak sağladığı bu işlevler sayesinde de biz insanların farkındalık kazanması için büyük bir hazinedir. Bilinçli farkındalık deneyimi de bu hazineyi keşfedip hayatınızı zenginleştirmenize yardımcı olur.

Bu deneyimi yaşarken öncelikle bilmeniz gereken önemli şeylerden biri, bilinçli farkındalık oluşabilecek olumsuzlukları engellemek için yoktur. Size geçmişte yaşadığınız olumsuz deneyimleri yok saymak yerine onları kabullenmenizi, belki de kendinizi affetmenizi sağlamak ve negatifliği aşmanızı sağlayarak ders çıkarmanızı amaçlar.

Tabi ki kişini geçmişten özgürleşmesi, geçmişte olanları kabul edip yüzleşmesi oldukça zor ve sabır isteyen bir süreçtir ancak bilinçli farkındalık deneyiminin sihri bu noktada devreye girer. Bilinçli farkındalık kişinin kendini dinleyebilmesini, anlayabilmesini ve en çok da kendine merhamet gösterebilmesini sağlayan kişinin gözlerini kapattığında onu boğan duygulardan çok onu merhametiyle kucaklayan duygularla baş başa kalmasını kolaylaştırır.

Kişiler duygularını anladıkça, geçmişi yok saymadan geçmişten özgürleşebildiğinde şu anın tadını çıkarmaya başladığı sınırların ötesinde olan bu deneyimle birlikte stres ve kaygı seviyesindeki azalma oldukça pozitif bir etki yaratır. Hatta günümüzde bilinçli farkındalık deneyimleri ile birlikte anksiyeteye sahip kişilerde de anksiyete seviyesinin oldukça çok azaldığı gözlenmiştir. Psikolojik anlamda yarattığı bu olumlu etkiler sayesinde de bilinçli farkındalık terapileriyle danışanlara sınırların ötesinde bir hayat sunulmaktadır.

Bilinçli farkındalık seviyesine nasıl ulaşabiliriz?

Bu hayatta bizi oluşturan yegane şeylerin başında deneyimlerimiz gelir. Şu an sahip olduğumuz fikirleri, gelecekte gerçekleştirmek istediğimiz hayalleri, geçmişten günümüze getirdiğimiz tüm o kalıpları ya şu an ya da bir zamanlar deneyimlediklerimiz, farkındalıkla kavradığımız pekiştireçler sayesinde olur. Bu deneyimler her zaman bizi tatmin etmeyen, negatif deneyimler dahi olsa şu an olduğunuz kişiyi oluşturmanıza her bir deneyimin katkısı yadsınamayacak kadar çoktur. Bilinçli farkındalığın asıl amacı kişinin kendini yargılamadan merhametle öz benliğini kucaklayabilmesini sağlamaktır. Yaşanılan tüm o korkutucu, üzüntü veren, güven sarsılmaları yaşatan deneyimleri özgür bırakabilmektir. Onları geçmişte hapiste bırakmamak ve bugün burada şu an bizi etkilemesine izin vermeden kabul edip, onlardan ders çıkarıp, onlar sayesinde duygularımızla kendimizi kucaklayabilmektir.

Bu bilinçli farkındalık seviyesine ulaşabilmek için yapılabilecek başlıca yöntemler bulunmakta;

  1. Meditasyonlar yaparak içimize dönüp kendimizle baş başa kalmak.
  2. Deneyimlerinizi, duygularınızı yazarak dışarı akıtabilmek.
  3. Müzik dinlemek, enstrüman çalmak ya da şarkı söylemek.
  4. Fiziksel aktiviteler aracılığıyla duygularınızı açığa vurmak. Örneğin spor yaparak, dans ederek, etrafınızda olup bitenleri inceleyerek yapabileceğiniz bir farkındalık yürüyüşü gibi.
  5. Terapiye giderek yaşadığınız deneyimleri bir profesyonel karşısında anlatıp deneyimlerinizi tekrar gözden geçirmek de bilinçli farkındalığa ulaşabilmek için çok etkili bir yöntemdir.

Tabi ki bu önerdiklerimiz çok etkili yöntemler dahi olsa her insanın çok farklı bir bilinç seviyesi vardır. Bu yüzden de herkesin bilinçli bir farkındalık yaşaması çok farklı yöntemler aracılığıyla olabilir. Ancak nasıl bir yöntem olursa olsun, bilinçli bir farkındalık yaşamanın ilk adımı daima kendinizi merhametinizle kucaklamaya ve yargılamadan bir kez daha anlamaya açık olabilmektir. Bu şekilde sınırların ötesinde olan bu deneyimle kendinizi daha özgür, daha mutlu ve daha huzurlu hissedebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Öykü Kaleli

İnsan psikolojisi ile ilgili bilgileri öğrenmek ve öğrendiklerini uygulayıp, aktarmak doğrultusunda hayalleri için yola çıkmış, bir psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü öğrencisi.

Yorum yap