Keşke Daha Önce Bilseydim Diyeceğiniz 15 İpucu - Maskaraa

Keşke Daha Önce Bilseydim Diyeceğiniz 15 İpucu

daha once bilseydim diyeceginiz ipuclari

Hayatımızı kolaylaştırmanın birçok püf noktası vardır. Ve biz bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte keşke daha önce bilseydim diyeceğiniz ipuçları;

Kulaklık kullanımı.

dogru kulaklik kullanimi

Kulaklıklarınız asla kulağınızda durmuyor ve sürekli düşüyorsa bir kez de sağdaki fotoğrafta gösterildiği şekilde takın. Ne kadar etkili bir çözüm olduğunu göreceksiniz.

Doğru diş macunu kullanımı.

dogru dis macunu kullanimi

Araştırmaların da bizlere kanıtladığı gibi çok diş macunu kullanmamız demek dişlerimizi çok güzel temizliyoruz demek değildir. Aksine fazla diş macunu kullanımı dişleri sarartmaktadır.

Kutu içecek tüketmek.

dogru kutu icecek tuketimi

Yapılan çalışmalarda teneke kutuların ağız kısımlarında biriken çok fazla mikrop ve bakteri olduğu defalarca kanıtlanmıştır. Dolayısıyla bu içeceklerin tüketiminde önce kutu üzeri silinmeli sonra pipet kullanılmalıdır. Böylece kontaminasyon (bulaşma) engellenmiş olacaktır.

Antep fıstıklarını açmak.

antep fistigi acmak

Atılmış bir fıstık kabuğu yardımı ile açamayacağınız fıstık kalmayacak. Tek yapmanız gereken bir adet kabuğu fotoğraftaki gibi açacak görevi ile kullanmak.

Cips paketini kaseye çevirmek.

dogru cips paketi kullanimi

Cipsler için kase kirletmek yerine paketlerini kaseye çevirebilirsiniz. Makas veya bıçak yardımı ile görseldeki gibi paketin ortasından bir parçayı çıkarın. İşte kaseniz hazır. 🙂

Yanmış yiyecekleri kurtarma.

yanmis yiyecekleri kurtarma

Özellikle kurabiyeleriniz için büyük bir kurtarıcı olacak bu yöntem için tek ihtiyacınız bir rende. Fazla pişen kısımları rende ile temizledikten sonra geri kalan kısımları afiyetle tüketebilirsiniz.

Leziz çikolata parçacıkları yapmak.

cikolata parcaciklari yapmak

Çikolata parçacıkları yapmanın en kolay yolu patates soyucu kullanmaktır. Oldukça basit ve bir o kadar da etkili bir yoldur.

Yeşil sebzelerin tazeliğini korumak.

sebzelerin tazeligini korumak

Yeşilliklerinizi yıkadıktan sonra bir süre sularını salmalarını bekleyebilir veya bu amaçla üretilmiş mutfak aletlerinden (yeşillik kurutucular) yararlanabilirsiniz. Sonrasında kağıt havlulara sararak saklama kaplarına koyduğunuzda ömürleri iki kat artacaktır.

Mantar temizlemek.

mantar nasil temizlenir

Aromalarını korumak adına ıslak havlu ve fırça ile temizlemek en iyisidir. Böylece hem etkili temizlik sağlanmış olur hem de tatları korunur.

Kızartma tavalarını temizlemek.

kizartma tavalarin temizligi

Saatlerce ovmak yerine ayrı bir kapta su ısıtın daha sonra sıcak suyu tencerenize dökün. İçine bir miktar sirke ekleyip bekletin. Daha hızlı sonuç almak adına sirkeli suyu tencerenizde bir süre kaynatabilirsiniz.

Kahvaltılık gevrek ve cipslerin yumuşamasını engellemek.

cerezlerin yumusamasini engellemek

Bu paketlerin ağızları 5 dakika bile açık kalsa maalesef gevrekler veya cipsler yumuşamaya başlıyor ve sonrasında yenmiyorlar. Bu durumu ortadan kaldırmak için onları bir fırın tepsisine dökün ve 5-10 dakika kadar kısa bir süre sıcak fırın içerisinde bekletin. Tekrar çıtır çıtır olduklarını göreceksiniz.

Etrafı kirletmeden mikser kullanmak.

dogru mikser kullanimi

Çırpıcının tepesine yerleştireceğiniz kağıt tabak sizi mutfağınızın batmasından kurtaracak. İstenmeyen püskürmeyi engelleyen bir kapak vazifesi görecektir.

Muzların kararmadan saklanması.

muz nasil saklanir

Aldığınız muzları demet halinde saklamak yerine onları birbirinden ayırın ve saplarını önce kağıt havlu sonra streç folyo ile güzelce sararak buzdolabında muhafaza edin. Çok daha uzun ömürlü olduklarını göreceksiniz.

Kavanozun dibini sıyırmak.

kavanoz saklamasi

Reçel, çikolata veya fıstık ezmesi kalıntılarının toplanabilmesinin en lezzetli yolu, kavanozda kalan kısmın üzerine biraz yulaf ve birazda süt eklemeniz. Bu yöntem size harika bir kahvaltılık sunarken kalan kısımların boşa gitmesini de engelleyecektir.

Ağlamadan soğan doğramak.

goz yasi dokmeden sogan dogramak

Soğan doğrarken dişlerinizin arasına alacağınız bir dilim limon sizi gözyaşı dökmekten kurtaracaktır.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Beyza Çermik

Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Mezunu. Moda sektöründe çalışan, yenilikçi, çok gezen, çok okuyan ve hayvansever biri.

Yorum yap