Selülitle Mücadele Etmenize Yardımcı Olabilecek 7 Yiyecek - Maskaraa

Selülitle Mücadele Etmenize Yardımcı Olabilecek 7 Yiyecek

selulite fayda saglayan yiyecekler

Kadınların %80 ile 90’ının hayatlarının bir bölümünde selülit sorunu olabilir. Selülit tedavisinde birçok farklı seçenek vardır. Lazer, soğuk lipoliz veya cerrahi işlemler ile tedavi gibi. Fakat bu seçenekler oldukça zorlu süreçler olmalarının yanında pahalıdırlar da. Selülit ile mücadele etmenin en kolay ve ekonomik yolu vücudumuza fayda sağlayacak yiyecekler ile beslenmektir.

1. Kavun

selulite fayda saglayan yiyecekler

Kavun yapısı itibari ile yaklaşık %91 oranında su içeriğine sahiptir ve idrar söktürücü görevi üstlenmektedir. Yapılan araştırmaya göre kavun içeriğindeki su selülitleri azaltmaktadır. 31-50 yaşları arasında değişen 40 kadına 56 gün boyunca kavun suyu ekstresi verilmiştir ve selülitlerin kaybolması noktasında önemli bir ilerleme gözlenmiştir. Kavun yağ içeriğine sahip olmamak ile birlikte tatlı krizlerine de engel olmaktadır.

2. Bitter çikolata

selulite fayda saglayan yiyecekler

Bitter çikolata antioksidan özelliktedir. Antioksidanlar selülit oluşumuna sebep olan yağ hücrelerinin parçalanmasına katkı sağlarlar. Kan dolaşımını hızlandırarak selülit oluşumunu azaltıcı etki yaparlar.

3. Safran

selulite fayda saglayan yiyecekler

Safran kan dolaşımını hızlandırmaktadır ve bu sayede yağ hücrelerinin büyümesini engellemektedir. Kan dolaşımını arttırmasının yanı sıra kas oranını arttırıcı yönde etki sağlamaktadır. Sonucunda selülit görünümünden uzak, pürüzsüz görünen bir cilde sahip olursunuz.

4. Yaban mersini

Yaban mersini antosiyanin olarakta bilinen harika bir antioksidan kaynağıdır. Yaban mersini, yağların kolesterole dönüşmesini engeller. Selülit oluşumunda etkin rol oynayan toksinleri yok eder. Ayrıca hücre yenilenmesini destekleyerek cilt görünümü genel olarak iyileştirmektedir.

5. Arnavut biberi

selulite fayda saglayan yiyecekler

Arnavut biberi yani en bilindik adıyla acı kırmızı biber vücudun yağ yakma metabolizmasını harekete geçirmektedir. Arnavut biberi deri altında birikim gösteren ve bu şekilde selülit oluşumuna neden olan yağ hücreleri ile birlikte toksinleri de yok eder. Cildi pürüzsüz bir görünüme kavuşturmak için doku yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca bağ dokuyu kuvvetlendirmede de etkili olan B6 vitamini yönünden de oldukça zengindir.

6. Sarımsak

selulite fayda saglayan yiyecekler

Sarımsak kan akış hızını arttırmakta ve bu sayede vücut genelinde kan dolaşım oranını arttırmaktadır. Birçok doğal tedavi alanında karşımıza çıkan sarımsağın tedavi alanlarının en bilindikleri olarak obezite ve cilt problemleri gösterilmektedir. Sarımsak miktarı açısından zengin bir diyet ile vücut toksinlerden arınır. Selülit problemi olan dokular pürüzsüz bir görünüme kavuşur.

7. Kinoa

selulite fayda saglayan yiyecekler

Kinoa direkt olarak selülit oluşumuna sebep olan yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlamaktadır. Vücutta bulunan fazla yağın yakılmasını sağlar ve yağ hücresi birikimini azaltır. Kinoa içeriğindeki mineraller kollajen üretimini arttırır, cilt dokusunu güçlendirir ve cilt yüzeyindeki elastikiyeti arttırır.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Beyza Çermik

Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Mezunu. Moda sektöründe çalışan, yenilikçi, çok gezen, çok okuyan ve hayvansever biri.

Yorum yap