Keşke Dememek İçin Gençken Bilmeniz Gereken 8 Şey - Maskaraa

Keşke Dememek İçin Gençken Bilmeniz Gereken 8 Şey

gencken bilmeniz gereken seyler

Hepimiz gençlik dönemlerimizde aynı sorunları yaşıyoruz. Yaşadığımız duygusal çöküntüler dünyanın sonu gibi geliyor ve o durumun içinden asla çıkamayacağımızı hissediyoruz. Fakat aslında durum pekte düşündüğümüz gibi değildir ve öğreneceğimiz çok şey vardır. Sizlere gençlik dönemlerinizde aklınızdan çıkmaması gereken bir kaç tavsiyemiz olacak. Dileriz ki yolunuzu biraz olsun kolaylaştırabiliriz.

1. Başarısızlık başınıza gelen en iyi şey olabilir.

gencken bilmeniz gereken seyler

Hata yapmak ve bazı konularda başarısız olmak çoğu insana utanç verici gelmektedir. Ama bu noktada asıl iyi olan hatalardan çok şey öğrenilmesidir. Yetişkinlik dönemlerinde başarısız olmaktansa gençlik dönemlerinde hata yapmak her zaman daha iyidir. Hayatınızın her döneminde hatalar olacaktır. Sizler bu hatalardan olabildiğince çok ders çıkarmalı ve o hataları güçlü yönlerinize dönüştürmeyi öğrenmelisiniz.

2. Önce kendinize bakmayı öğrenmelisiniz.

gencken bilmeniz gereken seyler

Bu durum bencil olmakla ilgili değil yardımcı olmakla ilgilidir aslında. Kendinize nasıl bakacağınızı bilmiyorsanız başkalarına da bakamaz ve yardımcı olamazsınız. Sınır koymayı, olumsuz durumları idare edebilmeyi ve enerjinizi yeniden yükseltmeyi bilmelisiniz. Sağlıklı ve mutlu kalmak her zaman karşınızdakine güven veren bir ışıktır.

3. Güzel okulları okumak her şey değildir.

gencken bilmeniz gereken seyler

Biten bir ilişkiniz veya arkadaşlığınız olduğunda asla unutmamalısınız ki hayat hala devam ediyor ve bu durumun yaşattığı üzüntü geçecek, o zor zamanı atlatacaksınız. İnsanlar hayatınıza girebilir ve sonrasında hiçbir sebep yokken bile gidebilir. Bu sizin iyi veya kötü biri olmanızla ilgili değildir. Bu sadece hayattır. Hayat uzun bir yolculuktur ve bu yolculukta bazen yollar bazense insanlar değişir. Hayatınıza giren insanlar gibi hayatınızdan çıkan insanlar da size bir şeyler öğretecektir ve siz hazır olduğunuzda yeni insanlar hayatınıza girecektir. Sizin için yeni bir yol başlayacaktır.

4. Büyümek her sorunun çözümü değildir.

gencken bilmeniz gereken seyler

Kaç yaşında olursanız olun bazen 16 yaşındaki gibi deneyimsiz hissedebilirsiniz. Bu durum son derece normaldir. Olduğunuz yeni noktada daha önce hiç karşılaşmadığınız sorunlarınız olabilir ve siz onlara çözüm getirmek zorunda kalabilirsiniz. Unutmamalısınız ki öğrenmenin yaşı yoktur.

5. Hayata karşı tutumunuz zamanla değişecek.

gencken bilmeniz gereken seyler

Fikirleriniz defalarca değişebilir. Tuttuğunuz takım, politik görüşünüz veya farklı inançlarınız zamanla başkalaşabilir. Bu durumların hiçbiri sizi kötü birey yapmaz ve prensiplerinizden vazgeçtiğiniz anlamına gelmez. Olgunlaştığınız ve daha esnek hale geldiğiniz anlamına gelir. Eğer bu durumu kabullenebilirseniz zamanla tüm farklı bakış açılarını kabul edebilir ve kendinizi çok daha iyi ifade edebilirsiniz.

6. Karşınıza çıkan fırsatları değerlendirin.

gencken bilmeniz gereken seyler

Tüm vaktinizi sadece oyunlara ayırmak yerine hayata karşı daha dikkatli bakan bireyler olmaya çalışırsanız önünüze çıkan fırsatları çok daha kolay görebilirsiniz. Ve bu fırsatları değerlendirebilecek cesarete her zaman sahip olmalısınız. Unutmayın ki denemek size hiçbir şey kaybettirmez.

7. Tatlı yemekten vazgeçmeyin.

gencken bilmeniz gereken seyler

Bedeniniz her evrenizde mükemmel olamaz. Bu tıbben de mümkün değildir zaten, zamanla veya bazı evrelerde bozulmalar olacaktır. Unutmayın ki mükemmel beden diye bir şey yoktur. Fakat mükemmel bir tutum vardır ki onu geliştirmelisiniz. Öncelikle kendinizi olduğunuz halinizle çok sevin, sonrasında bol su için ve normal beslenmeniz yerine daha sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Böylece istediğiniz kilolarda çok daha uzun süreler kalabilirsiniz. Ve ödül olarak her zaman bir tatlı hakkınız olur.

8. Ebeveynlerinizin de gençlik çağı oldu.

gencken bilmeniz gereken seyler

Ebeveynleriniz asla düşmanınız değildir. Unutmayın ki onlarında gençlik dönemleri oldu. Şu anda size karşı çok katı tutumdalar ise muhtemelen sizinle aynı çağlarda yaptıkları ve sonuçlarını ödedikleri hatalar mevcut ve sizin de o hataları yapmanızı istemiyorlar. Bu yüzden ufacık bir tavırlarında bile olay yaratmak yerine bu davranışlarının nedenlerini anlamaya yönelik konuşma yapmak daha mantıklıdır. Uygulamak zorda olsa böylece büyüdüğünüzü kabulleneceklerdir. Ve inanın büyüdüğümüz zaman gençliğinize söyleyeceğiniz çok sözünüz olacak.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Beyza Çermik

Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Mezunu. Moda sektöründe çalışan, yenilikçi, çok gezen, çok okuyan ve hayvansever biri.

Yorum yap