Kilo Almanıza Sebep Olan 9 Beslenme Hatası - Maskaraa

Kilo Almanıza Sebep Olan 9 Beslenme Hatası

kilo almaya neden olan beslenme hatalari

Obezite, özellikle son yıllarda çok yaygın olan bir beslenme bozukluğu ve kimimizin korkulu rüyası olabiliyor. Son dönemde istenmeyen kilolar aldıysanız, onları hemen verme isteğinde olmanız hata yapmanıza sebep olabilir. Hızlıca istenen vücuda sahip olma isteği ile birlikte gelen bu hırsın ve internetteki yanlış bilgilerin, yanlış egzersizler yapmaya veya yanlış beslenmeye neden olması olasıdır.

Beslenmenizde yanlış tercihler yapmanıza engel olmak için en yaygın beslenme hatalarından bazılarını listeledik. Bu hatalardan bazılarını da yapıyor olabilirsiniz.

1. Tüm kalorilerin eşit olduğunu düşünmek.

kilo almaya neden olan beslenme hatalari

Besinlerin kalori değeri sayısal olarak aynı görünse de, gıdaları sağlığımız için iyi olanlar ve iyi olmayanlar şeklinde ayırmamız en doğrusu olacaktır. Bir hamburger yediğinizde midenize giren kalori kötü iken, sebze tükettiğinizde aldığınız kalori faydalıdır. Bunun nedeni, vücutta salgılanan insülin miktarının, tükettiğiniz kalori miktarından çok, tükettiğiniz kalori türüne bağlı olmasıdır.

2. Yalnızca az yağlı veya diyet yiyecekleri seçmek.

İşlenmiş, az yağlı veya “diyet” yiyecekler, kilo vermek söz konusu olduğunda genellikle ideal seçim olarak kabul edilir, ancak bu her zaman doğru olmayabilir. Bu, sözde sağlıklı yiyeceklerin tatlarının güzel olması için şeker ilave edildiği bilinmektedir.

Bu nedenle, az yağlı yiyecekler sizi tok tutmak yerine daha çok acıktırır ve daha fazla yemek yemeye başlarsınız. Bunun yerine besleyici, minimum düzeyde işlenmiş gıdalarla bir öğün seçmek daha sağlıklı olacaktır.

3. Yeterli protein almamak.

kilo almaya neden olan beslenme hatalari

Kilo vermeyi hedefliyorsanız protein, en önemli besindir. Yüksek proteinli bir diyet metabolizmayı iyileştirir, iştahı azaltır ve birçok kilo düzenleyici hormonu olumlu yönde etkiler. Ayrıca kilo verme sırasında kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur. Yapılan bir araştırma, kilo başına yaklaşık 0.6-0.8 gram protein içeren bir diyetin iştah kontrolüne yardımcı olabileceğini ve vücut yapısını iyileştirdiğini göstermiştir..

4. Diyette lif eksikliği.

Öğünlerinizde yeterli lifli gıdalar tüketmek, sizi doyurarak iştahınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. Lif ayrıca, vücudun diğer gıdalardan daha az kalori almasını sağlayarak kilo vermeye de yardımcı olur. Araştırmalar, lif alımınızı iki katına çıkarmanın, günlük kalori alımında 130 kcal’e kadar daha az emilim sağladığını söylüyor. Beyaz ekmek yerine esmer tam tahıllı ekmeğe geçmek gibi diyetinizde küçük değişiklikler yaparak beslenme alışkanlıklarınıza lifli gıdalar ekleyebilirsiniz.

5. Aç olmasanız bile çok sık yemek yemek.

kilo almaya neden olan beslenme hatalari

Günde 3 defa büyük öğünler yerine, kilo vermek isteniyorsa, genellikle küçük porsiyonlarla ve gün içerisinde sık sık yememiz tavsiye edilir. Ancak bu doğru değildir. Aç olduğunuzda ve sonrasında da sadece acıktığınızda yemek, kilo vermenin anahtarıdır. Bunun nedeni, çok sık yemek yemenin, daha az yeseniz bile, farkında olmadan daha çok kalori almanıza sebebiyet verecek olmasıdır.

6. Kahvaltıyı asla atlamamakla ilgili tavsiyelere uymak.

Sıklıkla duyduğumuz bir başka tavsiye de, iştahımızı hesaba katmadan kahvaltıyı asla atlamamaktır. Bu tavsiye tam olarak doğru değil. Bir araştırma, kahvaltıyı atlayanların öğle yemeğinde kahvaltı yapanlara kıyasla daha fazla kalori tükettiğini ortaya çıkardı. Ancak gün boyu tüketilen kaloriler sayıldığında ortalama 408 daha az kalori tükettikleri görüldü.

7. Paketlenmiş meyve suyu içmek.

Kilo vermeye çalışan kişiler çoğunlukla diğer şekerli içecekleri içmeyi bırakır. Ancak genellikle paketlenmiş meyve suları unutulabiliyor. %100 meyve suyunda bile kilo verme planlarınızın ters gitmesine yetecek kadar şeker bulunur. Örneğin, 200 ml şekersiz meyve suyu yaklaşık 24 gram şeker (12 adet küp şeker) içerebilir.

8. İşlenmiş gıdalar tüketmek.

kilo almaya neden olan beslenme hatalari

Kilo alımınızın en kötü suçlusu yüksek oranda işlenmiş gıdalardır. Araştırmalar, işlenmiş gıdaların mevcut obezite salgınına büyük katkıda bulunduğunu gösteriyor. Sağlığınızı önemsiyorsanız, yapılacak en iyi şey, bütün ve işlenmemiş haldeki yiyeceklerden tercih etmektir.

9. Çok yemek ve taze meyveleri diyetinize dahil etmemek.

Son olarak, çok fazla yemek ve taze meyveleri diyetinize dahil etmemek de kilo verme hayallerinizin hayal olarak kalmasına neden olabilir. Kilo vermek için en iyi meyveler karpuz, armut, elma ve greyfurttur. Alışveriş yaparken, sadece tazeyken yiyebileceğinizi bildiğiniz yiyecekleri satın almanız önerilir. Buzdolabınızı gereksiz yere stoklamak, başlangıçta planladığınızdan daha fazla yemenize neden olabilir.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Gamze Zengin

Hemşirelik yapan, kişisel bakım, bütünsel sağlık, moda ve güzellik konularına ilgili, gezgin, kendi halinde ukulele öğrenmeye çalışan bir yoga aşığı...

Yorum yap