Kirpik Tasarımcılarının Paylaşmadığı 10 Sır - Maskaraa

Kirpik Tasarımcılarının Paylaşmadığı 10 Sır

ipek kirpiklerin puf noktalari

Kirpik tasarımcılarının hizmetleri gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Etrafımıza baktığımızda kirpiklerini yaptırmış bir çok kadın görebiliriz. Bu hizmetlere olan taleplerin yüksek olması dolayısıyla birçok kirpik tasarımcısı var ama hepsi güvenilir midir?

Gözlerimize en yakın kısım kirpiklerimizdir. Steril ve kaliteli olmayan ürünlerin kullanılması dahilinde göz çevremizde birçok hassasiyete yol açılabilir. Bu nedenle güvenilir olmayan, bilinmeyen hizmetlerden yararlanmamanızı tavsiye ederiz. Kornea enfeksiyonu, enfeksiyon sonucu gözlerde şişme veya kirpiklerinizin azalması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kirpik liftingi, veya ipek kirpik yaptırmadan önce iyice araştırmanızı öneririz.

1. İpek kirpik üzerine rimel sürülür mü?

ipek kirpiklerin puf noktalari

İpek kirpik yaptırdıktan sonra bile daha siyah ve belirgin olmalarını istiyorsanız rimel sürmek isteyebilirsiniz. Uzmanlara göre ipek kirpik üzerine rimel sürmek uygun ancak tekrar düşünmeniz gereken birkaç şey olabilir.

Rimel eklenmiş kirpiklerin üzerine sürüldüğünde yapay görünmesine ve kirpiklerin birbirine yapışmasına sebep olabilir. Kirpiklerin ortasından uçlarına sürmek, diplerine dokunmamak daha iyi görünmesini sağlayabilir.

Bazı maskaralar yapısına ve içerisinde bulunan maddelere göre ipek kirpiklerin tutunmasını sağlayan yapıştırıcının formunu bozabilir, yapıştırıcının çözülmesine neden olabilir. Bu nedenle ipek kirpikler için özel üretilmiş rimellere bakabilirsiniz.

2. İpek kirpiklere zarar vermeden rimel nasıl çıkartılır?

İpek kirpiklere sahipseniz göz makyajınızı ve rimelinizi su bazlı ürünlerle, gözlerinizi fazla ovalamadan çıkarmanızı öneririz. Su bazlı olan ürünler kullanmanız kirpik diplerinizdeki yapıştırıcının çözülmesini engeller.

3. ipek kirpik evde nasıl çıkarılır?

ipek kirpiklerin puf noktalari

Öncelikle sizlere ipek kirpikleri çıkartmak için kullanılan özel kremi almanızı tavsiye edeceğiz çünkü deneyeceğiniz diğer yöntemler -yağ ile çözmek gibi- kendi kirpiklerinizin dökülmesine de neden olabilir. Bir diğer neden olarak bu tür bir kremi bir kere alarak elinizde bulundurursanız her defasında çıkarttırmak için kirpik tasarımcılarına gitmeniz gerekmeyecektir.

Kremi uygulamak için pamuklu çubuk üzerine alın ve kirpik diplerinize sürün ve 4-5 dakika kadar bekleyin daha sonrasında kirpikleri cımbızla ayırıp yavaşça uçlarından çekin. Tüm kirpikleri çıkardıktan sonra cildinizi her zamanki gibi temizleyin.

4. İpek kirpikleri düzeltmek için kirpik kıvırıcıya ihtiyaç var mı?

Kirpik tasarımcıları genellikle müşterilerine kirpiklerin ömrünü uzatmak için onlara kirpik kıvırıcı ile düzenli kıvırmalarını önerir. Tabii bir de ürün satışından aldıkları komisyonun da etkisi var. Peki kirpik kıvırıcı ipek kirpikler gerçekten gerekli mi bunu kontrol edelim.

İlk olarak kirpik kıvırıcı, ipek kirpiklerin ömrünü uzatmak için değil orijinal şeklini korumak içindir. İkinci olarak çok fazla kirpik kıvırıcısı kullanırsanız bu kirpiklerinizin birbirine girmesine ve yapışmasına neden olabilir. Kirpikleri kıvırmak yerine kirpiklerinizi bir kirpik tarağıyla taramak orijinal şeklinin korunmasını sağlayacak ve birbirlerine yapışmasını engelleyecektir. Bu nedenle ürüne sahip olup olmamak tamamen size kalmıştır diyebiliriz. Fakat bizim size tavsiyemiz kesinlikle bir kirpik fırçası edinmeniz.

5. Her kirpik tasarımcısının ofisinde neler olmalı?

ipek kirpiklerin puf noktalari

Elbette kimse sterilize edilmemiş, pis olan bir ortamda hizmet almak istemez ama bunların haricinde dikkat etmeniz gereken başka şeyler de var. İlk olarak oda sıcaklığının doğru ayarlanması gerekmektedir. Her yapıştırıcının koruması gereken bir sıcaklık düzeyi vardır. Sıcaklık dengesi ihlal edilirse yapıştırıcı olması gerektiği gibi kurumaz ve kirpikler de dökülmeler yaşanabilir. Aynı zamanda odanın nem dengesi de iyi ayarlanmalıdır. Kullanılacak yapıştırıcının formunda bir bozulma olmamalıdır.

İşlem yapılmadan önce kullanılacak malzemelerin kişiye özel olmalı veya tamamen sterilize edilmesi gerekmektedir. Göz çevresinde bulunan yoğun bakteriler temas halinde kolayca yayılabilmektedir. Bu nedenle birçok enfeksiyona neden açabilir.

6. Kirpik uzantıları görünüşe zarar verir mi?

Deneyimli kirpik tasarımcıları böyle bir riskin olmadığını söylerken göz doktorları takma kirpiklerin insanlarda oluşturduğu sorunlarla sürekli uğraştıklarını söylemektedir. İşinde tecrübeli kirpik tasarımcıları steril ve güvenilir ortamlarda yaptırıldığı taktirde böyle bir durumun söz konusu olmayacağını belirtmektedirler. Peki ipek kirpik yaptırdığımız yerde nelere dikkat etmeliyiz?

  • Çok kalın kirpikler gözde daha fazla kuruma yaratacaktır. Dolayısıyla rahatsızlığa neden olacaktır.
  • Yaptıracağınız kirpik tasarımcısının hangi ürünleri kullandığını kesinlikle öğrenin, sormaktan çekinmeyin. Birçok yapıştırıcı türü alerjik reaksiyona neden olabilen formaldehit içerebilmektedir. Bu da kirpiklerinizde ve göz çevrenizde hassasiyete yol açabilmektedir.
  • Kirpiklerimizde Staphylococcus aureus adı verilen bakteriler yaşar. Bu bakteriler çok fazla olmadıkça güvenlidir ancak takma kirpikler bu tarz bakterilerin artışına neden olabilir ve bu da beraberinde tedavisi zor olan durumlara yol açabilir.

İlk defa ipek kirpik yaptıracaksanız veya tasarımcınızı değiştirecekseniz işlemden sonraki birkaç gün gözlerinizin durumunu mutlaka takip edin ve kötü bir reaksiyon alırsanız mutlaka uzman yardımı alın.

7. Neden bazı ipek kirpikler dayanıklı olmaz?

Bazen ipek kirpiklerin hızlı dökülmeye başlaması müşterinin hatası olabilmektedir.

  • Kirpik tasarımcınızı alerjileriniz, vitamin eksiklikleriniz gibi konularda uyarmanız gerekmektedir.
  • Makyajınızı yağ bazlı ürünlerle çıkarmanız durumunda da dökülme olabilir.
  • Gözlerinizi sık sık parmaklarınızla ovalamanız da bu durumu yaratabilir.

8. Kirpiklerinizi kaybetmeye başlamanız tasarımcıdan kaynaklı olabilir mi?

ipek kirpiklerin puf noktalari

Kirpik tasarımcıları da bazen tabi ki hata yapabilirler. Dökülmesine neden olabilen bazı şeyler şunlar olabilir;

  • Yanlış türde yapıştırıcının kullanılması.
  • İşlem sırasında kirpiklerin sağlam yapışabilmesi için kirpik diplerinin ve göz çevresinin ıslak olmaması gerekmektedir.
  • Kirpik tasarımcısı işlem sırasında bunu farketmemiş olabilir.
  • Odadaki sıcaklığın ve nemin doğru ayarlanmaması bir başka neden olabilir.

9. Bir kirpik tasarımcısının hangi sözlerine dikkat etmelisiniz?

Bazı kirpik tasarımcıları işlem hatalarını veya eksik becerilerini bahanelerin arkasına saklayabilirler. Mesela bir kirpik tasarımcısı kirpiklerinizin çok kısa olduğunu ve derinize yapıştırması gerektiğini söylerse oradan direkt kaçın. Kirpik tasarımcısı göz kapaklarınızın oldukça simetrik görünmesini sağlamalıdır. İşlem sonucunda kirpikleriniz asimetrik görünüyorsa ve bunun sebebini gözlerin asimetrik olmasına bağlıyorsa iyi bir kirpik tasarımcısı değildir ve iyi bir iş başaramamıştır demektir.

10. İpek kirpik yaptırmak için en doğru zaman ne zaman?

Bu hizmeti veren salonların da yoğun talep gören ve yeteri talep görmeyen sezonları vardır. Düşük fiyatlar genelde sonbaharın ortasından kış ortasına kadardır. Bayram veya tatil varsa özellikle yoğun indirim görülür. Mayıs ve Eylül ayları arası en yüksek fiyatların görüldüğü aylardır.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Yonca Kaya

Makyaj, moda, sanat, ve sağlık konularına ilgi duyan ve araştıran biri.

Yorum yap