Kışın Pazar Alışveriş Listesi İçin 5 Öneri | Maskaraa

Kışın Pazar Alışveriş Listesi İçin 5 Öneri

pazar alisveris listesi

Sonbahardan bildiriyorum, kış geliyor. Evet malum önümüz kış ve bu mevsimdeki değişimler sadece gardırobumuzdaki kıyafetlerde veya havanın sıcaklığında değil tabiki. Bu büyük değişime karşı harekete geçerek kendini savunmaya geçen en önemli şey ise türlü türlü mucizeleri ile karşımıza çıkan insan vücudu. Bu mevsimde kuruyan, pul pul dökülen cilt, azalan enerji, yavaşlayan metabolizma ve hastalıklara karşı bir tık daha savunmasız olma hepimizin yaşadığı ve vücudumuzun gösterdiği en genel tepkilerdir.

Asıl soru şu biz tüm bunlara karşı ne yapabiliriz? Şöyle düşünün siz ne yiyorsanız vücudunuz da ona dönüşür ve o olur. Bunu yaparken de mevsimleri göz önünde bulundurup mevsimine uygun yiyecekleri tüketmek önceliğimiz olmalıdır. Yani bu mevsimde beslenme şeklimize uygulayacağımız winterization effect ile hem sağlıklı ve temiz besinlere yönelip kış mevsiminin vurucu, kırıcı ve ezici her türlü darbesine karşı savunmada kalabileceğiz. Peki nedir bu besinler, hep gelin hep beraber inceleyelim.

Brokoli ve karnabahar

brokoli

Biliyoruz ki kış mevsimi her açıdan hastalıklara davet niteliğinde. Ama bu turpgil, sebzeler kış hastalıklarına karşı en üst düzeyde savunma sağlıyorlar, bunu son bir yıldır sebze özellikle de çiğ ya da çiğe yakın sebze ağırlıklı beslenmiş ve hastalık yüzü görmemiş biri olarak söylüyorum. Brokoli ve karnabahar hem temiz besinler olup hem de C vitamini bakımından zengindirler. Şuna da hak veriyorum herkes sebze sevip tüketemiyor; buna da şöyle bir önerim var yoğurt eşliğinde ya da krema veya beşamel sos ve peynir eşliğinde fırına verip de tüketebilirsiniz.

Narenciye

narenciye

Limon, misket limon(lime), portakal ve greyfurt da dahil olmak üzere narenciye, kışın en sık gördüğümüz ve tükettiğimiz kış meyvelerindendir. Bu narenciye grubunun en büyük özelliği de hepimizin bildiği gibi sahip oldukları C vitamini ile kışımıza tıpkı renkleri ile de benzeyen bir güneş gibi doğmalarıdır.

Lahana

lahana

Kış mevsiminde lahana, düşük maliyeti ve çok yönlü olmasından dolayı mutfaklarımızın vazgeçilmez sebzesi olmaya adaydır. Salatalarda, turşularda, çorbalarda ve sarma çeşitleri ile bizim için hem sağlıklı ve temiz, hem de az maliyetli bir kış seçeneği oluşturuyor.

Trabzon Hurması

trabzon hurmasi

Ülkemizde cennet hurması ya da Trabzon hurması olarak bilinen bu müthiş meyve kışın hem yulaf lapalarımıza ekleyip, reçel ya da keklerimizin içinde tatlı ihtiyacımızı en güzel yoldan giderecek bir alternatif; hem de salatalarımıza ekleyip çıtayı bir anda arşa çıkaracak bir tada sahiptir. Eğer bu meyveyi benim gibi çok seviyor ve daha farklı bir şekilde nerede ve nasıl kullanabilirim diye düşünüyorsanız bence bir de kurutup yemeyi deneyin, bir de o zaman konuşalım.

Pırasa

pirasa

Soğan ailesinin hafif aromalı bir üyesi olan pırasayı birkaç yıl öncesine kadar sadece havuçlu limonlu sulu yemek şeklinde tüketiyordum. Instagram hesapları sağolsunlar bana neler kaçırdığımı gösterdiler, ki ben yemek olan haline bile bayılırım. Gelgelelim neler yapabiliyoruz biz kışın bir numaralı sebzesi olan pırasa ile? Pırasayı çiğ olarak tüketmeyi düşündünüz mü bilmiyorum ama salatalarınıza ekleyerek bir yerden başlayın derim. Pırasanın böreği, kavurması ve çorbası da var. Çok da lezzetli desem peki? Son olarak benim favorim de pırasayı haşlayıp soğuduğunda üzerine baharatı ve zeytinyağı ekleyip tüketmek. Hadi siz de deneyin hemen, inanın pırasa vazgeçilmeziniz olacak.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Büşra Bozkurt

4 yorum

Yorum yap