Kıyafetlerinizi Değiştirmemek Sağlığınızı Tehdit Ediyor - Maskaraa

Kıyafetlerinizi Değiştirmemek Sağlığınızı Tehdit Ediyor

evde kiyafetlerinizle uzun sure-kalmayin

Yoğun bir günün sonunda eve döndüğünüzde o kadar bitkin olursunuz ki kıyafetlerinizi değiştirmek için enerjiniz kalmaz. Akşam yemeğini pişirir, bulaşıkları yıkar sabah giydiğiniz kot pantolon ve sweatshirt ile işlerinizi yaparsınız. Araştırmalar bu zararsız gözüken alışkanlığın sağlığınızı ve görünüşünüzü bozabileceğini gösteriyor.

1. Damar sağlığını kötü etkiliyor

damar sagligi

Dışarı çıkarken giyilen kıyafetler rahat ev kıyafetlerine göre çok daha dardır ve kan dolaşımını olumsuz etkileyebilir. En sevdiğiniz skinny jean pantolonunuz sizi kesinlikle harika gösterebilir, ancak eve döndüğünüzde onları çıkarmalısınız. Dar giysiler kan akışını yavaşlatabilir ve sürekli giyerseniz damarlarınıza zarar verebilir.

2. Bakterileri evinize getirebilirsiniz

Bütün gün aynı kıyafetleri giyerek hasta olamazsınız, ancak yine de evinize çeşitli enfeksiyonlara neden olabilecek mikropları getirme şansınız var. Solunum yolu enfeksiyonlarını tetikleyen ve vücudun farklı bölgelerinde iltihaplanmaya neden olabilen bakteriler eve getirebileceğiniz bakterilerin sadece bir kısmı.

Doktorlar, bu bakterileri eve kıyafetlerinize getirme konusunda fazla endişelenmemeniz gerektiğini söylese de en iyi çözüm, dışarı kıyafetlerinizle evinizde dolaşmamak olacaktır.

3. Vücutta akneye neden olabilir

vucutta akne

Omuzlarınızda veya sırtınızda can sıkıcı sivilceleriniz varsa, giyim tarzınıza daha yakından bakmalısınız. Sentetik kumaşlardan yapılan giysiler çekici görünse de cildinizin nefes almasına izin vermez ve ısıyı vücuda hapsederek sivilcelere neden olur.

Boynunuzdaki veya göğsünüzdeki sivilcelerin bir başka nedeni de eve geldiğinizde spor kıyafetlerinizle kalma alışkanlığınız olabilir. Atletik giysiler, egzersiz yaparken kendinizi iyi hissetmeniz için tasarlanmıştır, ancak spor seansınız bittikten sonra çıkarmazsanız, gözeneklerin tıkanmasına ve siyah noktalara neden olabilir.

4. Mide sorunlarına yol açabilir

Belinizi sıkan dar giysiler, rahatsızlığın ötesinde sağlık sorunlarına neden olabilir. Karnına baskı yapan giysiler, en yaygın bağırsak şikayetlerinden biri olan asit reflüsü de dahil olmak üzere çeşitli sindirim sorunlarını tetikleyebilir.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Öykü Cengiz

Toplumları öğrenmeyi ve insanları anlamayı amaç haline getirmiş, sosyal medya alanına ilgili yoga, meditasyon ve spiritüel konulara meraklı bir sosyoloji öğrencisi.

Yorum yap