Koşmaktan Daha Fazla Yağ Yaktıran 8 Egzersiz - Maskaraa

Koşmaktan Daha Fazla Yağ Yaktıran 8 Egzersiz

Kilo vermeyi planlayanlar için koşu akla gelen ilk antrenmanlar arasında yer alır. Bunun kesinlikle etkili bir yol olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin 70 kiloluk bir kişi için 8 km hızla 30 dakika boyunca koşmak yaklaşık 298 kalori yakmasına neden olacaktır. Belki dizlerine ya da eklemlerine bağlı olarak belki de sadece sıkıcı olduğunu düşündüğünden herkes koşu antrenmanını gerektiği gibi yapamayabilir. İşte koşuya alternatif olabilecek bazı egzersizler.

1. İp Atlama

ip atlama egzersizi

Popüler bir çocuk oyunu olması dışında birçok sporcu içinde tercih edilen bir egzersiz. İp atlama egzersizi, koordinasyon ve zamanlamaya yardımcı olmanın yanı sıra harika bir kardiyo egzersizi de olabiliyor. Birden fazla atlama şekli olduğundan bu egzersizi denemek için kendiniz için en uygun tekniği bulup yapabilirsiniz.

2. Yüzme

Yüzme hem kalori yakmak hem de birçok hastalığı önlemek için harika bir seçenektir. Diyabet, felç veya diğer kalp yetmezliği gibi hastalık türlerinden kaçınmanın da etkili bir yoludur. Ayrıca kasları güçlendirmeye yardımcı olduğu gibi bununla birlikte dizlere veya kalçalara herhangi bir baskı uygulamama avantajı da sağlar.

3. Kaya tırmanışı

kaya tirmanisi egzersizi

İşte biraz kalori yakmanın heyecan verici ve eğlenceli bir yolu. Vücuttaki kasların hemen hemen hepsini çalıştıran bu aktivite bununla birlikte odaklanma ve öz verimliliği artırdığı için mental sağlığınız açısında da fayda sağlayabilir.

4. Bisiklet

Bisiklete binerek elde edilen kalori kaybı, tıpkı koşma gibi, antrenmanın yoğunluğuyla yakından ilgilidir. Sürüş esnasında bazı aralıklarla spinning eklemek de yağ yakımı için etkili bir yoldur. Kaslarınız ve kalbiniz için faydalı iyi bir egzersiz olmasının yanı sıra, uygun ve çevre dostu bir ulaşım yoludur.

5. Step aerobik

step aerobik egzersizi

Aerobik, genellikle ruh halini düzelten orta tempolu müzik eşliğinde yapılan spor salonlarındaki en ilgi çekici aktivitelerden biridir. Bu egzersiz sadece yağ yakmada değil, aynı zamanda kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmede de iyidir. Step aerobik eklemleri zorlamadığından, osteopeni veya osteoporozu olan kişiler tarafından yapılması gereken verimli bir antrenmandır.

6. Eliptik bisiklet egzersizi

Eliptik makineler, tüm vücudu çalıştırmak için iyi bir yoldur. Alt gövdeyi (baldırlar, uyluklar, kalça kasları) ve üst gövdeyi (kollar, sırt ve göğüs kasları) şekillendirir. Yüksek yoğunluklu bir egzersiz olmadığından hamilelikten sonra forma girmek isteyen kadınlar için iyi bir seçenektir.

7. Burpee hareketi

burpee egzersizi

Çömelme, şınav ve dikey zıplamayı aynı anda içinde barındıran bu hareket en dinamik jimnastik egzersizlerinden biri olarak sayılır. Oldukça fazla kas grubunu çalıştırır ve yoğunluğa bağlı olarak dakikada 10 kalori kaybetmenize yardımcı olur.

8. Hentbol

Rekabete dayalı bir spor olmasının dışında kalori kaybetmenizi sağlayan harika egzersizler içerir. Oyuncular maç boyunca sürekli hareket ettikleri için en çok kalori yaktıran spor dalları arasında yer alıyor.

Bonus: 1 saat çocuklarla oynamak

Doğru kilo vermek için spor meraklıları olmamız gerekmiyor. Spor salonuna gitmeye vakti olmayan ve küçük çocukları olan anneler için bir saat çocuklarıyla oyun oynamaları yeterli miktarda kalori yakmalarını sağlayabilir.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Işıl Yıldız

Çakraların dengesine, sözlerin büyüsüne ve şimdi'nin gücüne inanan, meditasyon ve mistizme meraklı, yazmayı ve araştırmayı seven, bol gezen, bol okuyan, yeni rotalar keşfetmeyi ve keşfettirmeyi seven - anda ve farkında olan biri...

Yorum yap