Saç Tipine Göre Kesim Süreleri - Maskaraa

Saç Tipine Göre Kesim Süreleri

sac tipine gore kesim sureleri

Saçınızı çok sık veya çok nadir kestirmeniz saçınızın uzamasına engel olabilir. Çok sık kestirmeniz uzamasına engel olurken, çok nadir kestirmeniz de saç uçlarının kırılıp incelmesine ve saçlarınızın uzamasına engel olur. Peki ne sıklıkta saçınızı kestireceğinizin kararını nasıl vereceksiniz? Bunun için yapabileceğiniz en iyi yöntem saç tipinize göre buna karar vermek olacaktır.

Kıvırcık saç

sac tipine gore kesim sureleri

Bu tip saçları kestirmek için diğer saç tipleriyle karşılaştırıldığında biraz daha uzun bir süre beklenebilir. Bunun nedeni kıvırcık saçların uzamasının fark edilmesi diğer saç tiplerine oranla zaman almasıdır. Saçınızın uzamasını istiyorsanız 6 ayda bir, ancak stilini ve uzunluğunu korumak istiyorsanız 3 ayda bir kestirmeniz yeterli olacaktır.

Sık dalgalı kıvırcık saç

sac tipine gore kesim sureleri

Bu saçlar dokusu gereği kurudur, bu nedenle bukleleri korumak istiyorsanız 6 ila 12 haftada bir kestirmeniz önerilir. Eğer saçlarınız boyalıysa saçlarınızı her boyadığınızda kestirmeniz yıpranmasına engel olacaktır. Saçlarınız ısıya fazla maruz kaldığından hasar görmüşse daha da yıpranmasını engelleyecek sağlıklı uzamasını sağlayacaktır.

Düz veya dalgalı saç

sac tipine gore kesim sureleri

Bu tip saçların bakımı çoğu zaman yorucu olabilir. Bakımlı düz veya dalgalı saçlara sahip olmanın anahtarı, çok fazla kesmeden sık sık uçlarından düzelttirmektir. En iyi sonucu elde etmek istiyorsanız 2 ila 3 ayda bir bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Kalın saç

Kalın telli saçlar diğer saçlara göre daha şanslıdır uzun süre saç kesimi gerektirmez. Bununla birlikte bazen sizi çileden çıkartan düzensiz ve biçimsiz saç telleri olabilir buna engel olmak için 6 ayda bir saçınızı kestirebilirsiniz.

İnce saç

sac tipine gore kesim sureleri

İnce telli saçların kullanımı diğer saç tiplerine oranla daha zordur ve potansiyel kırılma eğilimindedir. Ayrıca saç stilinizi de bu nedenle hızla kaybedebilirsiniz. Stilinizi korumak ve saçlarınızın daha az hasar almasını engellemek adına 2 ayda bir kestirmeniz yeterli olacaktır.

Hasarlı veya işlem görmüş saç

sac tipine gore kesim sureleri

Genelde bu saç tiplerinin uçları kırılmaya eğilimlidir. Saçlarınızı ısıtıcıyla şekillendiriyorsanız ya da düzenli olarak boyatıyorsanız 2 ayda bir kestirebilirsiniz. Bu, saçınızın daha sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Sık sık saç kesimi, kırılmayı ve aşırı kurumayı da önlemeye yardımcı olacaktır. Ancak bu her seferinde çok fazla kestirmeniz gerektiği anlamına gelmez, uçlarından ince düzeltmeler de işe yarayacaktır.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Işıl Yıldız

Çakraların dengesine, sözlerin büyüsüne ve şimdi'nin gücüne inanan, meditasyon ve mistizme meraklı, yazmayı ve araştırmayı seven, bol gezen, bol okuyan, yeni rotalar keşfetmeyi ve keşfettirmeyi seven - anda ve farkında olan biri...

Yorum yap