Banyonuza Bakarak Kendinizi Tanımanın 7 Eğlenceli Yolu - Maskaraa

Banyonuza Bakarak Kendinizi Tanımanın 7 Eğlenceli Yolu

banyonuz kisiliginiz hakkinda ne soyluyor

Kendinizi tanımaya doğru eğlenceli bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Ya da belki de tanımak istediğiniz kişi kaşınızdaki ve onun kişiliği ile ilgili ipuçları toplamak istiyorsunuz. Her iki durum için de yapmanız gereken basit bir yöntem var: banyoyu bir dedektif edasıyla mercek altına almak! Unutmayın ki gerçek ayrıntılarda saklıdır. Bu yazımızda banyolar dile geliyor ve 7 maddede “konuşan” banyoların sesine kulak veriyoruz.

1. Tuvalet kağıdı kişilik testi

banyonuz kisiliginiz hakkinda ne soyluyor

Bu minik gibi görünen ayrıntı aslında kişiliğiniz hakkında temel ipuçları veriyor. Bunun hakkında yapılmış bir araştırmaya göre tuvalet kağıdını asış yönünüz ile kişilik özellikleriniz arasında paralellik var. Eğer tuvalet kağıdınız ön tarafa doğru açılıyorsa insanları yönlendirmeyi seven, sorumluluk sahibi ve düzen taraftarı bir insansınız. Eğer kağıt arkaya doğru açılıyorsa itaatkar bir zihne sahipsiniz ve insanlara hemen güvenmek konusunda zorluk yaşıyor olabilirsiniz.

Bir de bu iki gruba tam olarak girmeyen, her seferinde o anki modlarına göre tuvalet kağıdını asanlar var ki; bu kişilerin de en belirgin özellikleri uyumlu ve esnek olmaları. Ayrıca bu kişilerin anlık çözüm üretme kapasiteleri de yüksek oluyor.

2. Dolap içi düzeni

banyonuz kisiliginiz hakkinda ne soyluyor

Banyo dolabınızı açıp bir bakın, içinde neler var?  Makyaj malzemeleri, solüsyonlar, diş macunları, İlaçlar, pamuklar, cımbızlar…”Ne yok ki?” mi diyorsunuz? Peki hepsi üst üste yığılmış durumda mı? Cevap evetse bu dağınık düzenleme; geleneksel standartları aşmayı sevdiğinizi gösterebilir. Pek çok yeni ve parlak fikri olan, yaratıcı ve keşfetmeyi seven bir insan olabilirsiniz.

Tam tersine dolabınız “fazla düzenli” ise dağınıklık sizde gerginlik yaratıyor olabilir. Sonuçta her şey kişiliğin bir yansıması. Genelde dağınık bir insansanız banyo dolabının içindeki düzensizliğin sizi rahatsız etmemesi doğal. Tabi burada şuna da değinmekte fayda var; her şeyi temiz ve düzenli tutan biriyseniz ve aniden dikkatsiz ve dağınık olmaya başladıysanız, bunun bir depresyon belirtisi olabileceğini de göz ardı etmemelisiniz.

3. Klozet kapağı

banyonuz kisiliginiz hakkinda ne soyluyor

Şimdi dikkatinizi klozet kapağına çevirin. Kapak açık mı yoksa kapalı mı duruyor? Bu aslında oldukça sinir bozucu bir durum olabilir. Özellikle de evde yaşayan kadın nüfusu daha fazlaysa. Genelde kadınlar kapağın kapalı tutulması taraftarıyken erkekler kapağı açık bırakabiliyor. Bir de bunu hiç dert etmeyen bir kesim var ki bu kişiler ayrıntıları büyük çatışmalar haline getirmeyen, huzurlu bir ortamda kalmayı tercih eden kişiler.

Ama şimdi herkesin fikrini değiştirebilecek bir araştırma paylaşacağım. Klozet kapağının kapalı tutulması gerektiği ile ilgili olarak yayımlanan bu araştırma açıklık-kapalılık mevzusuna son noktayı koyabilecek derecede güçlü. Yapılan araştırmalar gösterdi ki eğer klozet kapağı açık bir şeklide duşa girerseniz açık kapaktan yayılan bakteriler diş fırçalarınıza kadar ulaşıyor ve orada son hızla üremeye devam ediyorlar. Sonrası ise malum siz o fırçayı alıyor ve bir güzel dişlerinizi “temizliyorsunuz”.

4. Kontrolden çıkan bakım ürünleri

banyonuz kisiliginiz hakkinda ne soyluyor

Etrafta çok fazla şampuan, duş jeli, saç kremi ve bunun gibi envai çeşit bakım ürünü bulunduruyorsanız ve bazıları da boşsa-bu; hayatınızda büyük bir stres faktörünün olduğu anlamına gelebilir. Karışıklık; hem zihinsel hem de fiziksel olarak stres duygularını tetiklemekle kalmaz aynı zamanda neden bu kadar dağınığım diye kendinize ekstra yüklenmenize de neden olabilir. Bu durum bir arkadaşınızın tuvaletinizi kullanmak istemesiyle maksimum seviyelere ulaşabilir.

Öte yandan banyonuz “fazla boşsa”; sahip olduğunuz tek şey bir kalıp sabun ve şampuansa; bu vücudunuza özen göstermenin en önemli önceliklerinizden biri olmadığı anlamına gelebilir.

5. Banyonun rengi

Banyonuzun ne renk olduğu ve onu nasıl dekore ettiğiniz de bir diğer önemli husus. Örneğin; duvarlarınız turuncuysa sosyal bir kelebek olabilirsiniz ve aynı zamanda bu zeki biri olduğunuzu da gösterebilir. Tamamen beyaz banyolar sahiplerinin huzurlu ve ışıltılı olduğunu ortaya koyuyor. Pembe banyolar bir ara çok popülerdi ve sakin bir atmosfer sağlamaya yardımcı oluyorlardı. Siyah; çok resmi, ağırbaşlı ve dengeli bir bireyi gösterir. Açık mavi; hassas ve liberal bir kişiyi tasvir eder. Kırmızı ise son derece güçlü bir renktir ve bu nedenle banyonuzda bu renk varsa siz de canlı ve enerjik bir insan olabilirsiniz.

6. Denge

Banyoya şöyle bir göz attığınızda ne hissediyorsunuz? Gıcırtılı bir temizlikle gelen huzur hissi mi yoksa kaotik bir ortamın getirdiği karmaşa hissi mi? Her şeyin yerli yerinde olması gerektiğine kafayı fazlaca taktıysanız, en küçük bir yer değişikliğine dahi tahammül edemiyorsanız biraz gevşemeye ihtiyacınız olduğu çok açık. Hayatta hiçbir şeyde aşırı uçlara gitmemek, her şeyde dengeyi bulmaya çalışmak en önemli anahtar noktadır. Kaotik görünmesine rağmen her istediğinizi kolayca bulabiliyorsanız bunda da çok bir sorun yoktur. En azından ”şimdilik”.

7. Bir terapi yöntemi olarak temizlik

banyonuz kisiliginiz hakkinda ne soyluyor

Temizlik yapmak birçokları için adeta bir terapi yöntemi. Yaşadığınız ortamı temizleyerek hem gereksiz stresten arınabilir hem de duygusal ağırlıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Budistlere göre insanlar çevreleri ile bağlantılıdır ve bu da zihinlerine yansır. Arınmış ve odaklanma gücü yüksek bir zihin istiyorsanız temizliği rutin haline getirin ve sizde uyanan olumlu duyguları fark edin. Sabahları temizler, yatmadan önce ortalığı toplayarak uyursanız organize olmuş olan zihin daha sade ve net olacaktır.

 

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Cansın Akben Kır

Enerji tıbbı, homeopati, akupunktur ve karma astroloji konularına meraklı, hayata karşı bütüncül bir bakış açısı yakalamaya çalışan mistik biri.

Yorum yap