Küçük Oturma Odaları İçin 10 Mobilya Yerleşim Fikri

Küçük Oturma Odaları İçin 10 Mobilya Yerleşim Fikri

salonda esya duzeni

Hepimiz zaman zaman evimizde bazı değişiklikler yapmak isteriz ama yaşadığımız alan dar ise yenilemenin işe yaramayacağını düşünürüz. Ancak bunun aksine günümüz şehir insanının ufak metrekareli evlerde yaşaması da söz konusu olunca bu bizlere dar alanda uyumlu ve kullanım amacına uygun zevkli düzenlemelerin yapılabileceğini mümkün kılıyor.

Özellikle zamanımızın çoğunun geçtiği oturma odasında yapacağımız değişiklikler yeni bir eve taşınmışız hissi bile verebilir. Burada size yeni eşya almadan dahi oturma odası düzenlemesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini detaylarıyla açıklayacağız.

1. Odak noktasına göre düzenleme

salonda esya duzeni

Oturma odasındaki koltuk veya kanepenin; tv, pencere veya şömine gibi odak noktalarını görecek şekilde yerleştirilmesi herkesin rahatlıkla odak noktalarını görmesini sağlayacak ve görsel bir uyum yaratacaktır.

2. Rahat sohbet ortamı için düzenleme

salonda esya duzeni

Sosyal bir insansanız ve evde misafirleriniz oluyorsa koltuk veya sandalyelerinizi karşılıklı ortalanmış veya dönerli biçimde yerleştirmeniz rahatça sohbet etmenizi sağlayacaktır. Ortada yer alan kahve masası ikramlarınızı sunmanız için ideal olup, koltuk arası mesafenizin hareket alanınızı kısıtlamaması için yeterli olduğuna dikkat edin.

3. Dengeli düzenleme

salonda esya duzeni

Büyük orta ebatlı koltuk, iki adet küçük koltuk ve ortada kahve masasından oluşan bu klasik düzenlemeyi büyük ihtimal aşinasınızdır ancak bu düzenlemede tv şömine veya pencerelerin koltuk yerleşimine paralel olmasına dikkat edin.

4. Masalara göre düzenleme

salonda esya duzeni

Evinizde sıkça parti yapıyorsanız bu U şekilli yerleşim tam size göre. Önemli nokta, oturan herkesin ulaşabileceği masasının olması. Odanızın ebatına göre 2 koltuk arası 1 ufak masa bu yerleşim için ideal.

5. Açık alana uygun düzen

salonda esya duzeni

Oturma odanız evdeki diğer alanlarla açıksa bu yapılandırma size göre. L şeklinde koltuk veya normal bir kanepeye ek olarak sandalye veya kahve masası harika bir görsellik yaratacaktır.

6. Tv düzeni

salonda esya duzeni

Eğer oturma odasında TV izliyorsanız herkesin rahatça izleyebileceği yerleşim oldukça önemli. Burada önemli nokta ikinci odak nokta olan pencerenin de dikkate alınması. Ancak ışık etkisi tv keyfinizi etkileyebilir, bu durumda bir perde veya abajurdan faydalanabilirsiniz.

7. L şekil düzeni

salonda esya duzeni

Alanı genişletme ve rahat hareket sağlama açısından doğru açılı ve doğru düzenlemeli L tipi koltuk yerleşimi sizin için etkin bir seçim olacaktır.

8. Şömineye uygun yapılandırma

salonda esya duzeni

Tv ye uygun düzen de olduğu gibi şömineye de herkesin erişimi olması sıcaklıkla birleşen keyifli sohbetleri kaçınılmaz kılacaktır. Tv de var ise şömine üzerinde yer alması herkesin rahatça görebileceği bir ortam sağlayacaktır.

9. Kahve masası düzenlemesi

salonda esya duzeni

Kahve masası odaklı bu düzenlemede, 2 adet kanepe ortada bir büyük veya iki küçük masa ve tercihe göre bir küçük koltuk kullanımınız için ideal çözüm olacaktır.

10. Çapraz dizayn

salonda esya duzeni

Eğer oturma odanız kare ise koltuğunuzda yaratacağınız 45 derecelik açı alanı etkin kullanmanızı sağlayacak hatta yeni bir oda havası yaratacaktır.

En yaygın hata olan koltukların duvara çok yaklaşması alanımızı düşündüğümüzün aksine daraltır. Duvar ile koltuk mesafesinin artması hem rahat geçiş sağlar, alanı ferahlatır ve konuklarınız ile samimi bir ortam oluşturur. Eğer koltuğunuzun arka kısmının görünmesini istemiyorsanız arkasına büfe ekleyip üzerine aksesuarlar koyabilirsiniz.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Zeynep Malatyalı

Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü mezunu. Özel sektörde çalışma hayatına devam etmekte. Aynı zamanda maskaraa da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap