Çanta Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çanta Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

dogru canta secimi nasil yapilir

Çantalar sadece güzel veya kullanışlı değil, aynı zamanda duruşumuzu, dayanıklılığımızı ve hatta vücudumuzun şeklini bile etkileyebilir. Bu nedenle, vücudumuza zarar vermeyen bir çantanın nasıl seçileceğini bilmek gerçekten önemlidir. Doğru çanta seçimi yapmak ve verimli kullanabilmek için bazı ipuçlarını sizin için derledik.

1. Vücudunuza uygun çantalar seçin.

dogru canta secimi nasil yapilir

Vücudunuza uygun bir çanta seçimi, taşımayı ve daha rahat hareket etmenizi kolaylaştıracaktır. Askılarını çapraz takın ve çanta askısının yerini ara ara değiştirin. Bunu yapmak, çantanın ağırlığını tek omzunuza yüklemenize engel olacaktır.

2. Kolunuzda taşınması gereken çantalardan kaçının.

dogru canta secimi nasil yapilir

Sırtınız veya omzunuzla taşıyabileceğiniz çantaları tercih edin. Gün içinde siz hissetmeseniz bile fazla ayakta duruyor ve geziyorsunuz. Bu durum kolunuzda, bileğinizde veya boynunuzda ağrıya neden olacağı gibi diğer günlerde sürekli tekrarlanması durumunda kalıcı fiziki sorunlara yol açabilir.

3. Ağırlığına dikkat edin.

dogru canta secimi nasil yapilir

Çanta ağırlığına dikkat etmek gerçekten önemlidir. İçinde taşınacak şeyler olacağından dolayı uzun vadede ağırlığı kol ve omuz bölgenize zarar verebilir veya normalde taşıyacağınızdan daha ağır gelebilir. Çantanız, vücut ağırlığınızın %10’undan fazla olmamalıdır.

4. Zincir askılardan uzak durun.

dogru canta secimi nasil yapilir

Zincir askılar, bir çantayı daha şık göstersede, vücudunuz için doğru seçim olmayabilir. Ağırdır ve omzunuzda iz bırakır. Ayrıca metal üzerindeki kimyasal kaplamalar cildinize zarar verebilir. Bu yüzden teninize zarar vermeyecek, yumuşak malzemeler ile yapılmış askıları tercih edebilirsiniz.

5. Deneyin.

dogru canta secimi nasil yapilir

Beğendiğiniz çantayı satın almadan önce deneyerek ağırlığını, üzerinizde nasıl durduğunu, askıların zarar verip vermediğini değerlendirerek, uygun bir model olup olmadığından emin olabilirsiniz.

6. Küçük modelleri tercih edin.

dogru canta secimi nasil yapilir

Küçük çantalar, daha az malzeme kullanıldığı için hafif olacaktır. Küçük oldukları için, içine alacağı eşya sayısıda az olacağı için vücudunuzun ağır çantaları taşımasına engel olabilirsiniz.

7. Tasarımı güzel modelleri tercih edin.

dogru canta secimi nasil yapilir

Çantanızın düzgün bir tasarımı, sağlam bir tabanı ve iç bölmeleri varsa, ağırlığı eşit olacak ve dengesi bozulmayacaktır. Bu özelliklere sahip modelleri seçmeniz, vücudunuza zarar vermeyi engelleyecektir.

8. Kalın askı tercih edin.

dogru canta secimi nasil yapilir

Çanta seçiminde, askı detayı çok önemlidir. Çok inceyse cildinize zarar verebilir, destek verememenin yanı sıra, çantanın ağırlığını da taşımanız gerekir. Bu nedenle, kalın askıya sahip olan çantaları tercih etmeniz, vücudunuz için en iyisidir.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Nebzelik

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazarlık yapmaktadır.

Yorum yap