Makyaj Temizleyici Nasıl Kullanılır? | Maskaraa

Makyaj Temizleyici Nasıl Kullanılır?

makyaj temizleyici nasıl kullanılır

Uzun ve yorucu bir günün sonunda eve geldiğinizde makyaj temizlemek çok zor gelir, kendinizi direkt yatağa atmak istersiniz ancak cildinizi makyajdan arındırmadan uzun vakit geçirmek ve makyajınızı temizlemeden uyumak cildinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden birisidir. Makyajdan arınmayan veya iyi temizlenmeyen bir cilt, siyah nokta, sivilce, cildin nem dengesinin bozulması gibi birçok probleme davetiye verir. Cildimizi temizlemek için kendimizi ikna ettik fakat makyajımızı nasıl doğru ve pratik bir şekilde temizleyebiliriz?

Bazı insanlar katı sabunla makyajını temizlemeyi tercih etse de sabun, şampuan gibi ürünler cildinizi temizlemek için uygun ürünler değildir. Cildinizi kurutur, tahriş eder ve dengesini bozar. Tek başına su da sadece makyajınızı dağıtacak, vakit kaybettirecek ve makyajınızı temizlemek için yeterli olmayacaktır. Makyaj temizleyiciler makyajınızı çıkarmak için en ideal ürünlerdir. Makyaj temizleyici nasıl kullanılır, cildinize en uygun makyaj temizleyici nedir gibi sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Makyaj temizleyici çeşitleri nelerdir?

Micellar su, makyaj temizleme mendilleri, jel, süt, köpük veya yağ formundaki temizleyiciler… Piyasada her cilt tipi için çeşit çeşit makyaj temizleyicisi vardır. Makyaj temizleyici seçerken mutlaka hangi cilt tipine uygun olduğuna dikkat edilmelidir. Yağlı ciltler gözenek sıkılaştırıcı ve nem dengeleyici ürünler tercih ederken kuru ciltler, cilde nem veren ürünler tercih etmelidir. Özellikle de hassas cilde sahip olanlar mutlaka hassas ciltler için özel ürünler tercih etmeli, ciltlerini yormayacak ürünler kullanmalıdırlar.

makyaj temizleyici

Micellar su, genellikle her cilt tipine uygun olan, nemlendirici etkisi olduğu için daha sonrasında nemlendirici kullanmaya gerek olmayan pratik bir üründür. Makyaj temizleyici mendiller ise seyahatlerde pratik bir ürünken cildi derinlemesine temizleyemediği ve sürekli kullanımda cildi tahriş edebileceği için düzenli olarak kullanılmamalıdır.

Makyaj temizleyici nasıl kullanılır?

  1. Makyajınızı temizlemeye başlamadan önce mutlaka makyaj temizleyicinin arkasında bulunan talimatları okuyun ve cildinizin küçük bir bölgesinde deneyerek cildinizin alerjik reaksiyon göstermediğinden emin olun.
  2. Eğer micellar su veya süt kıvamında bir temizleyici kullanıyorsanız fındık büyüklüğünde ürünü pamuğa dökün ve cildinizi tahriş etmeden yumuşak bir şekilde temizleyin. Pamuk yardımıyla makyajınızı silerken pamuğunuzu sık sık değiştirmelisiniz.
  3. Jel veya köpük kıvamında bir temizleyici kullanıyorsanız cildinizi ılık su ile ıslatın. Kuru cilde uygulayacağınız ürün makyajınızı derinlemesine temizlemeyecektir. Daha sonra, fındık boyutunda ürünü elinize alın ve burun bölgenizden başlayarak göz çevrenize gelmeyecek şekilde dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Tüm cildinize uyguladıktan sonra ılık su ile durulayın.
  4. Göz makyajınızı temizlemek için göz makyajı için özel ürünler tercih etmelisiniz. Göz çevresindeki deri daha ince ve hassas olduğundan dolayı cilde uygulanan makyaj temizleyiciler göz çevresini tahriş edecektir. Göz makyaj temizleyicinizi bir pamuğa dökün ve pamukları bir süre gözünüzde bekletin ve silin. Böylelikle makyajınız çözünerek gözünüzü tahriş etmeden kolay bir şekilde çıkacaktır. Göz makyajınızı ovuşturarak silmeniz kirpiklerinizin dökülmesine yol açacak ve göz çevrenizi tahriş edecektir.
  5. Makyajınızı temizledikten sonra cildinizi nemlendirin ve gözeneklerinizin sıkılaşması için tonik uygulayın.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap