Doğru Sütyen Seçimi Nasıl Olmalı? - Maskaraa

Doğru Sütyen Seçimi Nasıl Olmalı?

dogru sutyen secimi nasil olmali

Dünyadaki birçok kadın yanlış sütyen bedeni giyiyor. Uyumsuz bir sütyen o kadar büyük bir sorun değil gibi görünse de, küçük veya büyük bir sütyen giymek kişinin sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Bu yazımızda yanlış sütyen kullanımı kadın sağlığını nasıl etkilediğini ve doğru sütyen nasıl olmalı bahsetmek istiyorum.

1. Sırt, boyun ve meme ağrısı

dogru sutyen secimi nasil olmali

Yapılan araştırmalar, yanlış boyutta sütyenlerin sayısız sağlık sorununa neden olabileceğini söylüyor. En yaygın olanları sırt, boyun ve göğüslerde ağrıdır. Uygun olmayan sütyenler iyi bir destek sağlayamaz, bu da yanlış vücut duruşuna ve sonuç olarak gövdenin farklı bölgelerinde ağrıya neden olabilir.

2. Cilt sorunları

Çok büyük olan sütyenler yeterli desteği sağlayamayabilir ve göğüs derisinin zarar görmesine neden olabilir. Araştırmalar, yerçekimi kaynaklı meme deformasyonunun, memelerin üst bölgesinde cildin gerilmesine neden olduğunu göstermiştir.

3. Baş ağrısı

dogru sutyen secimi nasil olmali

Sütyen tam oturmazsa, göğüslerin ağırlığı sütyen askılarını gerer ve omuzlara ek baskı uygulayarak boyun ağrısı ve baş ağrısına neden olabilir. Sütyen boyutunu düzeltmenin baş ağrısı sorununu etkili bir şekilde çözdüğünü göstermiştir.

4. Omuz deformasyonu

dogru sutyen secimi nasil olmali

Sütyen iyi bir destek sağlamadığında, aşırı ağırlık sütyen askılarının kadının omuzlarına yapışmasına neden olur. Araştırmalar, küçük bir sütyenin uzun süre giyilmesinin omuzların yumuşak dokusuna çok fazla baskı yaparak deformasyona neden olabileceğini söylüyor.

Doğru sütyen seçimi nasıl olmalı?

dogru sutyen secimi nasil olmali

Mezurayı göğsünüzün altından sıkıştırmayacak şekilde dolayın. Çıkan sayı beden ölçünüzdür. Cup ölçünüzü bulmak için de mezurayı göğsünüzün üstüne gelecek şekilde dolayın. İki ölçüm arasındaki fark da sizin cup ölçünüzdür.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Gülşah Abi

Araştırmayı, okumayı seven, modaya meraklı, yazmayı amaç haline getirmiş bir edebiyat öğretmeni.

Yorum yap