Tek Başınıza Eğlenceli Vakit Geçirmek İçin 12 Öneri

Tek Başınıza Eğlenceli Vakit Geçirmek İçin 12 Öneri

seyahat etmek

Eğlenceli zaman geçirmek istiyorsunuz fakat size katılabilecek bir arkadaşınız yok mu? Bir aktivite planladınız fakat son anda diğerlerinin gelemeyeceğini mi öğrendiniz? Tek başınıza kaldığınızda kendinizi yalnız hissediyor olabilirsiniz fakat belki de bir noktayı kaçırıyorsunuz: Tek başına olmak demek yalnız olmak demek değildir. Günlük hayatın temposu içinde en son ne zaman kendinize zaman ayırdınız? Birçoğumuzun yoğun bir hayatı var; okul, iş, aile toplantıları, arkadaş buluşmaları derken bazen kendimizi unutabiliyoruz.

Eğer siz de sıklıkla kendinizi unuttuğunuzu düşünüyorsanız, tek başınıza vakit geçirmek istiyor fakat ne yapacağınızı bilemiyorsanız gelin birlikte yazıma bir göz atalım.

1. Yürüyüşe çıkın

Eğer imkanınız varsa deniz kıyısına veya doğayla iç içe bir parka gidip doğanın sesini dinleyin; böyle imkanınız yoksa da hiç üzülmeyin, takın kulağınıza kulaklığı, açın en sevdiğiniz şarkıyı ve aceleniz olmadan, yetişecek bir yeriniz yokken canınızın istediği gibi yürümenin tadını çıkarın.

2. Bir kitapçıya veya kütüphaneye gidin

Gelin bir günlüğüne teknolojiden uzaklaşıp kitap okuyalım. Başka insanların dünyasına girmenin, dünyayı başkalarının gözünden görmenin, hayal kurmanın bir yolu olan kitap okumanın faydaları saymakla bitmez.

3. Bir hobi edinin

hobi edinmek

Boş zamanlarını değerlendirirken bir yandan da kendini geliştirmeye kim hayır diyebilir ki? Eğer siz de o hayır diyemeyenlerdenseniz bir kursa veya atölyeye gidebilir, keyifli vakit geçirirken aynı zamanda sosyalleşebilirsiniz. ‘Benim ilgilendiğim bir hobim yok, peki ne öğreneceğim’ diyorsanız; kişisel gelişim kurslarına katılarak, resim yaparak ya da ruhunuzu beslemek için bir müzik aleti çalmayı öğrenerek başlayabilir, keyifli bir hobi edinmek için şansınızı deneyebilirsiniz.

4. Yeni bir spor rutini deneyin

Birçoğumuz spora zayıflamak veya kilo almak için ihtiyaç duysa da aslında herkesin sağlığını korumak için hareket etmesi oldukça önemli. Sağlıklı bir iskelet ve kas sistemine sahip olmak için öncelikle doğru oturmamız gerekiyor. Sonrasında tercihinizi hafif egzersizlerden yana kullanıyorsanız ya da spora yeni başlıyorsanız yoga ya da pilatesi, hem dans hem sporu bir arada yapmak isterseniz zumbayı deneyebilirsiniz.

5. Malzemelerinizi toplayın, bir uçurtma yapın ve uçurun

Evet yanlış okumadınız, güzel bir havayı değerlendirmek için bir diğer önerim de uçurtma uçurmak. Böylece stresten uzaklaşacak, temiz hava alacak, bir süreliğine yeniden çocukluğunuzu yaşayacak, aynı zamanda kol ve sırt kaslarınızı da çalıştırmış olacaksınız.

6. Bir konsere gidin

konsere gitmek

Güzel bir yaz akşamında açık havada sevdiğiniz birilerini veya enstrümanları dinlemek kadar güzel ne olabilir ki? İnternette yapacağınız ufak bir araştırma ile şehrinizde düzenlenen tüm konserleri öğrenebilir, eğer ayıracak bir bütçeniz yoksa ücretsiz olanlardan birini tercih edebilirsiniz. Size uygun bir gün ve etkinlik seçin, sonrasında ise kendinizi müziğin ritmine bırakın.

7. Yaşadığınız şehre bir de bir turist gözüyle bakın

Yıllardır yaşadığınız şehirde keşfetmediğiniz daha bir sürü yer olabileceğini hiç düşündünüz mü? Eğer tarihi veya büyük şehirde yaşıyorsanız oldukça şanslısınız çünkü keşfedilmeyi bekleyen çok fazla yer içeriyorlar. Fakat yaşadığınız şehir bu özelliklere sahip değilse veya ben bu şehrin her yerini keşfettim diyorsanız da kısa bir yolculuk ile civardaki şehirlere ulaşabilir, keşiflerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

8. Daha önce gitmediğiniz bir yere seyahat edin

seyahat etmek

Eğer kalabalıktan uzaklaşmak, kendi planlarınız dâhilinde hareket etmek, kararları kendiniz vermek ve tüm bunları yaparken de yeni yerler keşfetmek istiyorsanız işte size çok güzel bir fırsat. Bir aracınız varsa atlayın aracınıza, yoksa da bir otobüse; kendinizi yollara bırakın. Eğer seyahat etmek istiyor fakat fazla bütçe ayıramıyorsanız, ekonomik bir tatil için yardıma ihtiyacınız varsa bir önceki yazım size seve seve yardımcı olacaktır.

9. Fotoğraf çekin

Bazı insanlar güzel fotoğraf çekmek için pahalı fotoğraf makinelerine ihtiyacı olduğunu düşünüyor olabilir fakat başarılı fotoğrafçı Ara Güler’in de dediği gibi “En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı.” Fotoğraf çekmek için ipuçları öğrendim fakat telefonum için fotoğraf uygulamasına ihtiyacım var diyorsanız da, işletim sisteminize uygun ücretli veya ücretsiz uygulamaları indirebilirsiniz.

10. Sinemaya veya tiyatroya gidin

sinemaya gitmek

Film izlemeyi seviyor musunuz? Peki ya tiyatroyu? Arkadaşlarla veya aileyle sık sık gidilen eğlenceli hafta sonu aktiviteleri, fakat tek başınıza izlemeyi daha önce tecrübe ettiniz mi? Eğer etmediyseniz işte size bir fırsat, bu yazıyı okuduktan sonra uygun bir zaman belirleyin alın kendinize bir bilet, filmin veya tiyatro oyununun keyfini çıkarın.

11. Spaya veya masaja gidin

Yoğun bir günden sonra bundan daha rahatlatıcı ne olabilir ki? Kendinize bir masaj ya da cilt bakımı hediye edin ve birinin sizinle ilgilenmesinin keyfini çıkarın. Stresten arınabilmek için harika bir yol olduğu gibi kendinizle baş başa kalmanız için de mükemmel bir tercih.

12. Kendinize bir fincan kahve veya bir yemek ısmarlayın

Yanınızda ilgiyle okuyacağınız bir kitap getirin, kahveniz veya yemeğiniz eşliğinde hayatınıza keyifli bir mola verin. Eğer tercihinizi kahveden yana kullanıyorsanız ve kahve hakkında bilginizi artırmak isterseniz, daha sonraki yazımdaki detaylar size seve seve yardımcı olacaktır, beklemede kalın.

Şimdiden herkese iyi eğlenceler dilerim.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Zeynep Gül Alkan

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 3. sınıf öğrencisi. Mutlu Çocuklar Diyarı MU-ÇO'da üniversite temsilcisi; kampçılık ve latin dansları ile ilgileniyor. Psikoloji, diksiyon ve fotoğrafçılık eğitimleri almakla beraber maskaraa.com'da çeşitli konularda yazılarına devam etmektedir.

Yorum yap