Uçak Yolculuğunda Giymemeniz Gereken 10 Şey - Maskaraa

Uçak Yolculuğunda Giymemeniz Gereken 10 Şey

ucak yolculugunda giymemeniz gereken kiyafetler

Rahat bir uçuş için havayolları, yolcuların panik veya yorgun hissederek inmelerini istemediği için bir takım önlemler alırlar. Yolcuların uçuş esasında bayılmaması için kabin sıcaklığı soğuk tutulması gibi. Yapılan araştırmalarda soğuk kabinde yolculuk edenlerin kendilerini daha iyi hissettiğini ortaya koyuyor. Uçakla seyahatin çoğu zaman stres yarattığını düşünürsek seyahatinizin olabildiğince sorunsuz geçebilmesi için uçuş esnasında giyilmemesi gerekenleri listeledik.

1. Dar giysiler

ucak yolculugunda giymemeniz gereken kiyafetler

Dar kotlarınızla çok şık görünebilirsiniz ancak bu rahatsız edici bir uçuş deneyimi yaşamanıza sebep olabilir. Düzgün kan dolaşımına izin veren rahat kıyafetler giymeniz önerilir. Ayrıca uluslararası uçuşlar gibi çok daha uzun süren seyahatleriniz esnasında tercih ettiğiniz dar kıyafetler, derin ven trombozu (tipik olarak bacakta oluşan bir kan pıhtısı) gibi çok daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Vücudumuz 10.000 mt havadayken şişme eğilimindedir, bu yüzden kıyafetleriniz şık görünmenin yanı sıra vücudunuza yapışıp ikinci bir ten gibi hissettirmeye başlayıp rahatsızlık hissi yaratmaya başlayabilir.

2. Kontak lensler

ucak yolculugunda giymemeniz gereken kiyafetler

Uçaktaki hava, karadaki havadan farklıdır. Bunun nedeni, kabin havasının sirküle olması ve yüksek irtifadan dolayı daha düşük nem seviyesinin olmasıdır. Bu kuru hava, özellikle kontak lens kullananlar için gözleri tahriş etme eğilimindedir. Bu nedenle yolcuların gözlük takmalarını tercih etmeleri önerilir.

3. Yanıcı malzemeler

ucak yolculugunda giymemeniz gereken kiyafetler

Uçuşla ilgili nadir de olsa yaşanacak acil durumlar için hazırlıklı olmakta fayda vardır. Pamuk, keten gibi püsküllü ve ince kumaşlı bazı malzemeler yanıcıdır. Yangın gibi yaşanabilecek acil durumlar için kalın kumaşlı kıyafetlerin giyilmesi genellikle daha güvenli kabul edilir.

4. Yüksek topuklu ayakkabılar

ucak yolculugunda giymemeniz gereken kiyafetler

Uçuş kapınıza vardığınızda hiç yorulduğunuzu hissettiniz mi? Bunun nedeni, havaalanlarının büyük yerler olması bu yüzden fazla yürüyüş gerektirmesidir. Bu anlamda rahat yürüyüş ayakkabılarının tercih etmek bu yorgunluğunuzu en azından minimuma indirilmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılar özellikle acil durumlarda iyi bir seçenek olmayabilir.

Ek olarak, yüksek topuklu ayakkabılar esnek kumaştan yapılmaz ve genellikle dar kalıplıdır. Uzun uçuşlarda ayaklarımız şişme eğiliminde olduğundan rahat ve geniş ayakkabılar tercih edilmelidir.

5. Kat kat giyinmek

ucak yolculugunda giymemeniz gereken kiyafetler

Yolcuların bayılmalarını önlemek amacıyla, uçuşlarda genellikle kabin sıcaklığı soğuk tutulur. Uçuş esnasında hareket etmediğinizden gereğinden fazla da üşüyebilirsiniz. Bu nedenle oluşabilecek sıcaklık değişikliklerine karşı tedbirli olup yeri geldiğinde çıkarıp giyebileceğiniz birden fazla kıyafet akıllıca bir davranış olacaktır.

6. Metal aksesuarlar

ucak yolculugunda giymemeniz gereken kiyafetler

Ayakkabı ya da sütyeninizin baleni gibi beklemediğiniz yerlerde metaller bulunabilir. Bu eşyaları takmamayı veya çıkarmayı tercih ederseniz ya da önceden el bagajınızda saklarsanız, havalimanı güvenliğinden daha hızlı geçebilirsiniz. Metal detektörlerini tetiklemek ve tekrar tekrar geçmek sizin geç kalmanıza neden olabilir.

7. Karmaşık kıyafetler

ucak yolculugunda giymemeniz gereken kiyafetler

Uçuş sırasında kendinizi tuvalette tulumunuzu çıkarmaya çalışırken sıkışıp kalmış gibi hissetmek istemezsiniz. Giyinip çıkarması zor olan kıyafetler sadece tuvalette sizi zorlamayacağı gibi aynı zamanda yolculuk esnasında da çok rahatsız edici olabilir. Kıyafetinizi her 5 dakika da bir düzeltme ihtiyacı hissetmek yerine rahat yolculuk yapmanızı sağlayacak kıyafetler tercih edebilirsiniz.

8. Parfüm ve kolonya

ucak yolculugunda giymemeniz gereken kiyafetler

Parfümünüzün kokusunu sevebilirsiniz, ancak yolculuk arkadaşlarınızın da seveceği anlamına gelmeyebilir. Evet uçuşlarda hava sirküle edilir ama kokunun dışarı çıkması için pencere açma gibi bir imkanınız söz konusu olmadığından seyahatiniz bir anda zorlu bir yolculuğa dönüşebilir. Ayrıca, insanların parfümünüzdeki ya da kolonyanızdaki bileşenlere alerjisi olup olmadığını veya uçuşunuzdaki herhangi birinin parfümün tetiklediği astımı olup olmadığını da bilemezsiniz.

9. Kaşındıran kumaşlar

ucak yolculugunda giymemeniz gereken kiyafetler

Bu tip kumaşlarla saatlerce yolculuk yapmak uçuş esnasında sizi zorlayabilir. Mağazada bir kere deneyip aldığınız kıyafetleri ilk defa bu tip uzun uçuşlarda giymemeniz tavsiye edilir. Ayrıca uçuşunuz sırasında batan ya da tahriş edebilecek kumaşlar yerine nefes alabilen yumuşak pamuklu kumaşlar giymeyi tercih etmelisiniz.

10. Sloganlı yada şekilli kıyafetler

ucak yolculugunda giymemeniz gereken kiyafetler

Uçuşunuzun olabildiğince sorunsuz geçmesini istiyorsanız üzerlerinde küfürlü veya rahatsız edici şekiller bulunan tişörtlerden kaçınmak iyi olacaktır. Çok uygunsuz giyinirseniz bir uçuştan atılabilirsiniz. Ayrıca uçuşlarda çocuklarında olduğunu ve insanların neyi rahatsız edici bulacağını asla bilemediğimizden, garanti giyinmek en iyisidir.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Işıl Yıldız

Çakraların dengesine, sözlerin büyüsüne ve şimdi'nin gücüne inanan, meditasyon ve mistizme meraklı, yazmayı ve araştırmayı seven, bol gezen, bol okuyan, yeni rotalar keşfetmeyi ve keşfettirmeyi seven - anda ve farkında olan biri...

Yorum yap