Cilt Sorunlarınızı Çözecek Japon Yüz Masajı - Maskaraa

Cilt Sorunlarınızı Çözecek Japon Yüz Masajı

japon masaj teknikleri

Shiatsu masajı kendinize yapabileceğiniz en basit masajlardan biri olmakla birlikte sağlınıza da büyük faydası olan bir masaj türüdür. Etkilerinin hem önleyici hem de iyileştirici olduğuna inanılıyor. Bunu ister stresi azaltmak, ister eklem ağrılarını gidermek için, isterse yüzünüzdeki cildi daha genç göstermek için yapıyor olun, yaptıktan sonra ne kadar etkili olduğunu görünce şaşırabilirsiniz. Yaşla birlikte kırışıklıkların ortaya çıktığını hepimiz biliyoruz. Bu terapötik teknikle bu kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz.

japon masaj teknikleri

Kaz ayakları gözümüzün kenarlarında bulunan ve ne yazık ki cildimizdeki en belirgin kırışıklıklardır. UV ışınlarına maruz kalma ve yaşlanma 2 ana nedendir. Shiatsu masajı sayesinde bu kırışıklıklardan kurtulmak hayal değil. Öncelikle ilk yapmanız gereken, işaret parmaklarınızı gözünüzün dış köşelerine yerleştirip o bölgeyi biraz ısıtın. Sonrası çok daha basit.

Parmaklarınızla bastırın, ardından bırakın. Ayrıca parmaklarınızı bölgeden ayırmadan kaslarınızı şakaklara doğru da çekebilirsiniz. Bunu her iki taraf için de 3’er saniye boyunca 3’er kez tekrarlayın.

japon masaj teknikleri

Göz altı derisi çok ince olduğundan gevşemesi ve kırışması çok daha çabuk olur. Ayrıca vücudumuzdaki diğer derilere göre daha hızlı yaşlanır. Neyse ki, shiatsu masajı bu bölgeyi gençleştirmemize ve cildin daha sıkı ve çok daha genç görünmesine yardımcı olur. Yapmanız gereken işaret, orta ve yüzük parmaklarınızı her iki gözün hemen altındaki kemiğe koyarak baskı uygulamaktır.

3 noktaya hafifçe bastırın. Parmaklarınızı 10 saniye orada tutun, ardından bırakın. Egzersizi iki kez tekrarlayın.

japon masaj teknikleri

Hepimiz göz altı şişkinliğinin nasıl göründüğünü biliyoruz çünkü muhtemelen hepimiz bunu bir noktada deneyimlemişizdir. Shiatsu’da bunu düzeltmenin bir yolu var, bu yüzden gerçekte olduğumuzdan daha yaşlı görünmemize gerek yok. Yapmamız gereken işaret parmaklarımızı gözümüzün iç köşelerine yerleştirmek. Oradan gözümüzün dış köşelerine ulaşana kadar yukarıda gösterildiği gibi konturu takip ederek hareketleri yapmak. Sadece cildinizi germemeye veya hareket ettirmemeye çalışın. Egzersizi bitirdikten sonra işaret ve orta parmaklarınızı gözünüzün iç ve dış noktalarına yerleştirin ve hafifçe bastırın.

Parmaklarınızla konturu takip edin. Ardından gözlerinizin hem iç hem de dış taraflarına hafifçe bastırın. Bu adımların hepsini 3’er saniye olmak üzere 3 defa yapın.

japon masaj teknikleri

Shiatsu, kelime anlamı “parmak basıncı” demektir ve 1900’lerde Japonya’da ortaya çıkan yoğurma, presleme, dokunma, germe ve yatıştırma tekniklerini kullanan bir terapötik masaj şeklidir.

Vücudun belli alanlarına parmak, başparmak ve avuç içlerini kullanarak baskı uygulayarak yapılan Shiatsu masajının stres ve anksiyete, kas ve eklem ağrılarına, yorgunluk, uykusuzluk hatta siyatik, artrit ve sinüzit gibi hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Japon tıbbının temel kavramlarından biri qi’dir (“chi” olarak telaffuz edilir). Qi dengede olmadığı zaman soğuk algınlığı, grip, baş ağrısı, vücut ağrıları, kas ağrısı veya sindirim güçlüğü gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Shiatsu, vücudumuzdaki qi akışını uyarır ve uyumlu hale getirir, bu da kendimizi iyi ve sağlıklı hissetmemizi sağlar. Shiatsu terapistleri vücudumuzdaki bu dengesizlikleri fark eder ve uyguladığı seanslarla bu dengesizliği düzeltmeye çalışır.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Işıl Yıldız

Çakraların dengesine, sözlerin büyüsüne ve şimdi'nin gücüne inanan, meditasyon ve mistizme meraklı, yazmayı ve araştırmayı seven, bol gezen, bol okuyan, yeni rotalar keşfetmeyi ve keşfettirmeyi seven - anda ve farkında olan biri...

Yorum yap