Yüzünüzü Sadece Suyla Yıkarsanız Ne Olur? - Maskaraa

Yüzünüzü Sadece Suyla Yıkarsanız Ne Olur?

yuzunuzu sadece suyla yikarsaniz ne olur

Parlayan bir cilde sahip olmak için birçok cilt bakım ürünü satın alabiliriz. Temizleyiciler, nemlendiriciler, maskeler, yağlar… Onca para vererek bin bir umutla aldığınız ürün beklentinizi karşılamayınca ve cildinizi mahvedince doğal olarak hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Size ucuz ve bir o kadar da etkili olan sadece suyla yıkama yönteminden bahsetmek istiyorum.

1. Daha pürüzsüz bir cilt elde edersiniz

Temizleyiciler cildin soyulmasına neden olabilir. Cildinizin doğal yağlarını kaybetmesine sebep olurlar. Cildinizi kuru ve kaşıntılı hale getirirler. Cildinizin kuruduğunu, gerginleştiğini ve tahriş olup, kırmızımsı göründüğünü fark ederseniz temizleyicinizi bir süre kullanmayı bırakıp sadece suyla yıkamayı deneyin.

2. Sivilceleriniz azalır

Temizleyicilerin yüzünüzdeki yağı arındırdığını düşünebilirsiniz. Aslında tam tersini yapar, cildiniz susuz kalırsa daha fazla yağ üretir ve bu nedenle gözenekleriniz genişler. Soğuk suyun sebum (yağ) üretimini azalttığı ve iltihabı azalttığı bilinmektedir.

3. Cildiniz daha genç görünür

Soğuk su cildinizi güçlendirir ve yaşlanma sürecini yavaşlatır. Genellikle alkali olan (pH9-11 arası) sabunlar ve temizleyiciler cildinizi aşındırır, esnekliğini kaybettirir ve kırışıklığa yol açar.

4. Alerjik reaksiyonlar almazsınız

Hassas ve alerjisi olan ciltler için uygun bir temizleyici bulmak zordur. Bazı temizleyiciler kimyasal yanıklara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

5. Cildiniz dinlenmiş olur

Kozmetik ürünlerin cilt üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Sadece suyla yıkamaya başladığınızda cildinizin herhangi bir kimyasal etkiye maruz kalmadan dinlenmesine izin vermiş olursunuz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Gülşah Abi

Araştırmayı, okumayı seven, modaya meraklı, yazmayı amaç haline getirmiş bir edebiyat öğretmeni.

Yorum yap