Aloe Vera'nın 8 Muhteşem Faydası | Maskaraa

Aloe Vera’nın 8 Muhteşem Faydası

aloe vera nasıl kullanilir

Afrika kökenli zambakgiller familyasından olan Aloe vera kaktüse benzer bir görüntüsü olan bitkidir. Şimdiye kadar Aloe vera hakkında birçok araştırma yapılmış ve bu araştırmaların çoğu Aloe vera bitkisinin sağlık açısından onlarca faydasını ortaya koymuştur. Popülerliğini çok eski zamandan günümüze kadar hala devam ettiren Aloe vera bitkisi, Tıp dünyasının uzun bir süre önce şifa olarak tanımladığı, kozmetik ürünleri de dahil olmak üzere birçok ilaç tedavisinde kullandığı bir bitkidir. Aloe vera ne işe yarar, aloe vera nasıl kesilir, aloe vera nasıl sürülür ve aloe vera nasıl kullanılır gibi sorularınızın cevaplarını ve diğer kullanım alanlarını sizler için araştırdık.

1. Kesik ve yara tedavisi için kullanabilirsiniz.

aloe vera nasıl kullanilir

Aloe vera binlerce yıldır kesik ve yara gibi farklı cilt hasarları için şifalı bitki olarak bilinir. Aloe vera yeni deri ve doku hücrelerinin büyümesini artırır ve doku yenilenmesini hızlandırır.

Nasıl kullanılır?

  • Aloe vera’nın yaprağını uzunlamasına ikiye keserek kesilen kısımdaki jeli çıkarın. Daha sonra vücudunuzdaki hasarlı bölgenin üzerine jel eriyene kadar masaj yaparak uygulayın.

2. Küçük yanıkları tedavi edebilirsiniz.

aloe vera nasıl kullanilir

Aloe vera uzun bir süre küçük yanıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Mentol gibi soğutma etkisine sahiptir, iltihabı azaltır, dokunun ve cildin yenilenmesini sağlar.

Nasıl kullanılır?

  • Yaprakları uzunlamasına kesip şeffaf jeli bıçakla sıyırarak jeli doğrudan yanığa uygulayın. Cildiniz jeli emene kadar yavaşça sürmeye devam edin. Bu uygulamayı günde bir veya iki kez yapabilirsiniz.

3. Böcek ısırıkları için kullanabilirsiniz.

aloe vera nasıl kullanilir

Böcek ısırıkları, farklı derecelerde kaşıntı, şişme veya tahrişe neden olan farklı toksinler ve alerjenler içerebilir. Aloe vera, ağrı ve kaşıntınızı serinletici etkisi ile rahatlatır ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

  • Yaprakları uzunlamasına keserek etkilenen bölgeye temiz jeli uygulayın. Birkaç dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

4. Soğuk ısırması (yanması) tedavisinde kullanabilirsiniz.

Soğuk ısırması ya da soğuk yanığı, soğukta kalma sonucu deri ve diğer dokularda oluşan donma durumu olarak bilinir. Bu durum en çok eller, ayaklar ve yüzü etkiler. Soğuğa maruz kalma süresi arttıkça soğuk ısırmasının ciddiyeti de artar. Aloe vera, hafif durumları tedavi etmek ve ondan gelen hasarı azaltmak için kullanılabilir. Olası ciddi bir durum olduğunu düşünüyorsanız, bir doktor tarafından kontrol edilmenin iyi bir fikir olabileceğini unutmayın.

Nasıl kullanılır?

  • Yaprakları uzunlamasına kesip kabuğun hemen altındaki sarı tabakayı soyun ve etkilenen bölgeye şeffaf jeli uygulayın.

5. Peeling yapabilirsiniz.

aloe vera nasıl kullanilir

Aloe vera ile peeling yapabilir ve cildinizin tekrar yenilenmiş hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem, ölü cilt hücrelerinizi yenilenmesine yardımcı olur. Bugünlerde bazı kozmetik marketlerde Aloe vera içeren peelingler mevcut. Ancak elinizde Aloe vera mevcut ise, kendiniz de yapabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

  • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli, 2 yemek kaşığı organik kahverengi (esmer) şeker ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırıp birkaç dakika masaj yaparak cildinize uygulayın. Biraz bekletip yüzünüzü yıkayın.

6. Sivilce çıkışını önleme ve tedavisinde kullanabilirsiniz.

aloe vera nasıl kullanilir

Aloe vera, rosacea (gül hastalığı) tedavisinde çok etkili kılan anti-mantar ve anti-bakteriyel özellikleriyle cilt hücrelerini onarmakla beraber, sivilceleri de önlemeye yardımcı olur. Ayrıca iyileştirici özelliği ile cilt lekesi, yaraların kabuklaşması ile oluşan izleri ve hasarlı ciltlerin de onarılmasına yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

  • Yaprakları uzunlamasına kesip etkilenen bölgeye temiz jeli uygulayın. Bu maskeyi günde 2-3 kez, 15-20 dakikalık süreyle bekleterek durulamak idealdir.

7. Cildinizi nemlendirin.

aloe vera nasıl kullanilir

Aloe vera nemlendirici jel özelliği sayesinde, özellikle kuru ve hassas ciltler için doğal nemlendiricidir. Çünkü diğer birçok mağazadan satın alınan nemlendiricilerin aksine, gözenekleri tıkamadan çok hızlı emilir ve nemlendirir.

Nasıl kullanılır?

Yağlı ciltler için;

  • 1 yemek kaşığı Aloe vera jeline 1 tatlı kaşığı bal ve 2 çay kaşığı kil ekleyin.

Kuru ciltler için;

  • 1 yemek kaşığı Aloe vera jeline 1 çay kaşığı kadar badem yağı, zeytinyağı veya hindistan cevizi yağından birini ekleyerek karıştırabilirsiniz. Her iki uygulamada da maskeyi yüzünüzde 20 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

8. Vücut ovma.

aloe vera nasıl kullanilir

Aloe vera, antibakteriyel ve antiflamatuar özelliklere sahiptir. Vücudunuz için Aloe vera ve E vitamini cilt hücresi onarımı için mükemmeldir ve uçucu yağları ile cildi pürüzsüz ve yumuşak hale getirir.

Nasıl yapılır?

  • Yaprakları uzunlamasına kesip yaklaşık 1/4 fincan kadar şeffaf jeli bir bıçakla toplayın. 3/4 bardak sıvı sabunla karıştırın ve 1 çay kaşığı E vitamini ekleyin. Birkaç damla esans (lavanta, sardunya, limon otu veya papatya yağı olabilir) ekleyin. Vücudunuz bu karşımı emene kadar masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Nebzelik

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazarlık yapmaktadır.

Yorum yap