Ayak Kokusunu Önlemenin 9 Yolu - Maskaraa

Ayak Kokusunu Önlemenin 9 Yolu

ayak kokusunu onlemenin yollari

Maya enfeksiyonu, hiperhidroz (aşırı terleme) ve gereken hijyeni göstermemek kötü kokulara neden olan bakterilerin artmasına neden olur. Bunu engellemek için işte yapmanız gerekenler;

1. Bakterilerin üreme alanlarını ortadan kaldırın

ayak kokusunu onlemenin yollari

Kötü kokulara neden olan bakterilerin çoğu aslında tırnakların altında ve sertleşmiş cilt bölgelerinde ürer. Ayaklarınızı yıkarken tabanlarınızı pomza ile temizlemeyi, tırnaklarınıza iyi bakmayı ve kısa kesmeyi unutmayın.

2. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra parmak aralarını silin

Podologlar, duştan sonra sadece ayaklarınızı silmenizi değil, kalan nemin mantar enfeksiyonuna neden olmaması için ayak parmaklarınızın arasına da bir havlu yardımıyla kurulamanızı öneriyor.

3. Ayaklarınızın bakımı için çay demleyin

ayak kokusunu onlemenin yollari

1 litre sıcak suya 3 çay kaşığı çay demleyin ve üzerine 2 litre soğuk su ekleyin ardından ayaklarınızı 15-20 dakika hazırladığınız bu suda bekletin.

4. Elma sirkesi

Elma sirkesi ayak bakımı ve kokusu için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Bunun için yapmanız gerekenler; 0,5 litre sirkeyi 200 ml ılık suyla karıştırın. Bu solüsyona bir parça gazlı bez batırın ve 20 dakika boyunca ayaklarınıza uygulayın ve ardından doğal olarak kurumasına izin verin.

5. Aromaterapi yağları kullanın

ayak kokusunu onlemenin yollari

Kokuyu gizlemenin yanı sıra bakteri önleyici olma özelliği ile de lavanta yağı mükemmel bir tercih olacaktır. 4 damla lavanta yağı ile ayaklarınıza masaj yapabileceğiniz gibi 3-4 litre suya 2 damla lavanta yağı ekleyerek hazırlayacağınız suyla ayak banyosu yapabilirsiniz. Ayaklarınızı bu solüsyonda 10-15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

6. Bir doktora danışın

Ayaklarınız sadece kötü kokmakla kalmıyor, aynı zamanda kaşınmaya ve soyulmaya da başlıyorsa doktora gitmenizde fayda var. Bu şikayetler saçkıran, enfeksiyon veya mikoz (paraziter mantarların neden olduğu bir hastalık) belirtileri olabilir.

7. Çoraplarınızı içten dışa yıkayın

ayak kokusunu onlemenin yollari

Çoraplar bu şekilde cilt hücrelerinden ve bakterilerden daha derinlemesine temizlenirler. Çoraplarınızın sentetik olmamasına da ayrıca özen göstermelisiniz. Evde yalınayak yürüyün ya da dışarıda giydiğiniz çorapları çıkarın. Yürürken, çoraplarınız zeminden bakteri toplayabilir ve bu bakteriler nemli ortamla temas ettiğinde üremeye neden olabilir. Terleme önleyicinizi ayaklarınızda da kullanın. Ter önleyiciler, terlemeyi azaltmaya yardımcı olan kimyasallar içerir. Akşamları duştan sonra kuru cilde uygulayabilirsiniz.

8. Ayakkabılarınızı dezenfekte edin

Ayakkabılarınızın dışını iyice yıkayın. Ayakkabıların içini klorheksidin (mikrop öldürücü) batırılmış bir pamuklu çubukla silin. Tabanlık ve ayakkabı bağcıklarını antiseptik solüsyona batırarak dezenfekte edin.

9. Ayakkabılarınızı kuru tutun

Ayakkabılarınız ıslaksa içine biraz buruşuk gazete koyun ve gece boyunca kurumaya bırakın sabaha kadar ayakkabıdaki nemi emdiğini göreceksiniz. Bunun dışında daha kısa yöntem tercih edebilir saç kurutucu ile kurutma yoluna gidebilirsiniz.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Işıl Yıldız

Çakraların dengesine, sözlerin büyüsüne ve şimdi'nin gücüne inanan, meditasyon ve mistizme meraklı, yazmayı ve araştırmayı seven, bol gezen, bol okuyan, yeni rotalar keşfetmeyi ve keşfettirmeyi seven - anda ve farkında olan biri...

Yorum yap