Vücudunuzu Kokulardan Kurtaracak Doğal Ürünler - Maskaraa

Vücudunuzu Kokulardan Kurtaracak Doğal Ürünler

vucudunuzu kokulardan kurtaracak dogal urunler

Aşırı terleme birçok insanın sorunu ve tükettiğimiz bazı gıdalar ve giydiğimiz kıyafetlerde terlemeyi arttırarak koku yayılımına sebep olup bizlere zor anlar yaşatabiliyor. Bu zor anlardan kurtulmak artık çok kolay. Tabiatın bize sunduğu bin bir çeşit güzellikte ki doğal ürünlerle bu kokuları önleyebilirsiniz.

1. Hindistan cevizi yağı

Son dönemin artan kozmetik ve gıda trendlerinden birisi olan Hindistan cevizi yağı burada da karşımıza çıkıyor. Mucizevi yağ, içerdiği asitler sayesinde ter kokusunu azaltmaya yardımcı olur. Duş aldıktan sonra, günde 1-2 kez koltuk altı bölgesine tampon şeklinde uygulayarak deneyebilirsiniz.

2. Limon

Tıpkı Hindistan cevizi yağı gibi limonda zararlı bakterilerin oluşturduğu kötü kokulara karşı kullanabileceğimiz bir ürün. Limonu isterseniz her sabah bir bardak su ile tüketebilir (bu gerçekten faydalı olan ve bağışıklık güçlendirici bir yöntemdir) ya da limonu sıkıp, terleyen bölgelerinize sürebilirsiniz. Bu şekilde direkt uygulama durumunda limonun renk açıcı özelliği olduğu da biliniyor.

3. Çemen otu tohumları

Kolesterol, kan şekeri düzenleme ve şişkinlik gibi birçok şeye iyi geldiği bilinen çemen otu tohumu aynı zamanda kötü kokuları gidermede de kullanılıyor. 1 çay kaşığı tohumu kaynamış suyla demledikten 6-7 saat sonra elde ettiğiniz çayı dilerseniz tüketebilir, dilerseniz de pamuk ile tampon yaparak kullanabilirsiniz.

4. Neem yaprağı

Kalp damar hastalıkları, mantar ve cilt problemleri gibi birçok alanda kullanılan çok şifalı bir bitki olan neem yaprağından koku konusunda faydalanmakta mümkün. Mevcut olan neem yapraklarınızı bir miktar suda ezerek lapa haline getirip, lapayı koltuk altınıza sürünüz ve birkaç dakika bekletiniz. Daha sonra duş alarak temizleyin ve bu işlemi haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

5. Buğday çimi

Buğday çimi güçlü bir antioksidandır ve bunun yanı sıra bol miktarda folik asit, yüksek oranda lif, vitaminler (B12, A, C, E, K), demir, keratin ve potasyum içerir. Her gün (taze ise) günde 40g, toz halinde ise günde 3g olacak şekilde tüketerek hem bağışıklığınızı güçlendirebilir hem de kokulara karşı güçlü bir önlem almış olursunuz.

6. Maydanoz

En büyük kurtarıcılarımızdan birisi maydanoz. Birçok diyette de kendisine yer veriliyor. Maydanozu normalde tüketmenizin dışında, sap ve yapraklarını demleyerek suyunu içebilirsiniz.

7. Adaçayı

En fazla tüketilen bitki çaylarından biri olan adaçayının yaprakları ve çiçekleri çok iyi birer koku savardır. Hem çay şeklinde tüketebilir hem de et yemeklerine, salata ve hamur işlerine ilave ederek de tüketebilirsiniz.

8. Nane

Kendine has kokusu ile nane zaten çok sevilen bir bitki. Nanenin sakinleştirici etkisi sayesinde ter bezlerine daha az uyarı gönderilir ve terleme oranı azalır. Naneyi taze ve kuru şekilde tüketme dışında yağ olarak da vücudunuza uygulayabilir veya demleyip yine pamuk yardımıyla dilediğiniz bölgeye tampon yapabilirsiniz.

9. Tarçın

Enfes kokusu ile tarçın en büyük yardımcılarımızdan. Tat vermesinin yanı sıra kokusu içinde tütsü, parfüm, mum vb. gibi bir çok üründe kullanılıyor. Tarçın düzenli olarak tüketildiğinde vücudun kokusunu değiştirdiği ve terlemeyi azalttığı biliniyor.

10. Yeşil çay

Diyetlerin vazgeçilmezi yeşil çay bu sefer kilo vermek için değil kokulardan kurtulmak için destek oluyor bize. İçerdiği asitler ve bol miktarda ki su sayesinde terlemeyi dengeleyerek kokuları azaltır. Düzenli olarak tüketmekte fayda var.

11. Biberiye

Biberiye; kolonya, parfüm, şampuan vb. birçok ürünün yapımında kullanılan ve kokusundan yararlanılan içeriği zengin bir yerli çalıdır. İçerdiği klorofil ve mentol sayesinde kötü kokuları yok eder. Yağını tampon yöntemi ile koltuk altına uygulayabilir veya gıda olarak da tüketebilirsiniz.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Gül Çevik

Kitap okumayı, araştırmayı, gezmeyi ve farklı şeyler öğrenmeyi çok seven biri...

Yorum yap