Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayanlar İçin 5 Uyku Pozisyonu - Maskaraa

Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayanlar İçin 5 Uyku Pozisyonu

bel ve sirt agrisi yasayanlar icin uyku pozisyonlari

Son yıllarda sıkça karşılan en çok sorulardan olan bel ve sırt ağrısı neden olur ve bel ve sırt ağrısı nasıl geçer sorularını doğru uyku pozisyonunda uyuyarak giderebilir ya da önleyebilirsiniz. Gün boyunca bizi rahatsız etmeye devam eden bel ağrısı ile uyanmak kadar kötü bir şey yoktur. Araştırmalara göre yetişkinlerin %84’ü bu acıyı yaşıyor olsa da çözümü sandığımızdan daha kolay olabilir. Hayatımızın neredeyse üçte birini uyuyarak geçirdiğimiz için, bilim bize yatış pozisyonunun, omurgamızın sağlığı üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini ve çekebileceğimiz korkunç rahatsızlığa veya ağrıya yol açabileceğini söylüyor.

1. Cenin pozisyonu

bel ve sirt agrisi yasayanlar icin uyku pozisyonlari

Dizlerinizi göğsünüzde sıkıştırarak yan yatmak en popüler uyku pozisyonu olarak bilinir. Rahimdeki bir bebek gibi içe doğru kıvrılmak bel ve sırt ağrısı hissetmeden rahat bir uyumada etkili bir rol oynar. Eklemlerin dinlenmesini sağlar, ve ayrıca çok fazla boşluk yaratır, bu nedenle omurlar arasındaki süngerimsi yastıklar olan diskleri rahatlatır. Bu nedenle bu pozisyon özellikle bel fıtığı olan kişiler için çok etkilidir.

2. Yastık midede pozisyonu

bel ve sirt agrisi yasayanlar icin uyku pozisyonlari

Bu pozisyon, yüz üstü uyumanın bize sıklıkla boyun ağrısına neden olabileceği söylendiği için şaşırtıcı gelebilir. Bununla birlikte, uyuyanların sırt ağrısı söz konusu olduğunda gerçekten fayda sağlayabileceği görülüyor. Sonuç olarak, bu pozisyon diskler arasındaki basıncın hafifletilmesine yardımcı olur. Ancak bunu doğru yapmak için yani sırtın gerilimini azaltmak için alt karın ve pelvis bölgesinin altına bir yastık yerleştirmeyi unutmayın. Ara sıra bu pozisyonda yatmanız bel ve sırt ağrılarınız için rahatlatıcı bir etki verir.

3. Yastığı diz altına alma pozisyonu

bel ve sirt agrisi yasayanlar icin uyku pozisyonlari

Bu pozisyon, ağırlığınızı vücudunuza eşit olarak dağıtmanızı sağladığından, basınç noktalarınızdaki yükü azaltmanın ideal yoludur, bel ve sırt ağrılarına iyi gelir. Aynı zamanda omurga ve iç organların uyumunu da iyileştirir. Sırt üstü yatarken dizlerinizin altına bir yastık koymayı unutmayın ve biraz daha desteğe ihtiyacınız varsa, altına küçük bir havlu serin.

4. Yastık ile yan yatış pozisyonu

bel ve sirt agrisi yasayanlar icin uyku pozisyonlari

Yan uyuyorsanız, bir tarafta çok fazla baskı oluşturmamak için sol ve sağ arasında geçiş yaptığınızdan emin olun. Bu uyku pozisyonu seçerseniz, bacaklarınız arasına bir yastık yerleştirmek, omurganızı, kalçanızı ve pelvisinizi uygun hizada tutmak için çok önemlidir. Ayrıca bu pozisyonda sol tarafa yatmanın sindirimi kolaylaştırdığı bilinmektedir.

5. Sırt üstü yatış pozisyonu

bel ve sirt agrisi yasayanlar icin uyku pozisyonlari

Bu pozisyon, gövdenizin dik durmasını ve solunum yollarınızın açık olmasını sağlar. Ayrıca uzanmak, uyluklarınız ve gövdeniz arasında bir açı oluşturarak omurganız üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olur. Size uygun bel ve sırt ağrılarınız için en doğru yatak ve yastık seçimiyle konforunuzu arttırmanız mümkün.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Duygu Pelin Bilgin

Bilgisayar mühendisi, moda ve güzellik konularını araştıran ve yazan, alışveriş yapmayı ve seyahat etmeyi seven biri.

Yorum yap