Kadınların Endişelenmesine Neden Olan 10 Vücut Özelliği - Maskaraa

Kadınların Endişelenmesine Neden Olan 10 Vücut Özelliği

kadinlarin endiselendigi seyler

İnsan yaşantısı için oldukça önemli olan özgüven kavramı günümüzde sosyal medyadaki filtreli görünümler, dergilerde bulunan sahte standartlar, mükemmellik algısı ve diğer insanların acımasız sözleri gibi birçok durumdan etkileniyor. Psikologlar, özgüvenin temelde insanların ne kadar iyi göründüklerini düşündüklerine bağlı olduğunu belirtiyorlar. Özellikle kadınlar için özgüven kavramı görünümleri ile oldukça yakından ilişkili.

Kadınlar bazı özelliklerini kusur olarak görmeye başladıkça özgüvenleri de aynı oranda düşüyor. Üstelik kadınların kendilerinde kusur olarak gördüğü ve görünüm kompleksi haline dönüşen bu özellikler çevrelerindeki kişilerin dikkatsiz sözlerinin sonucunda ortaya çıkıyor. Araştırmalara göre kendilerini sahte dergi standartlarıyla karşılaştırmaları da bir diğer özgüven düşürücü unsur.

1. Selülit

kadinlarin endiselendigi seyler

Selülit, vücut ölçüleri fark etmeksizin kadınların %80-90’ında bulunur. Selülit görünümü farklı kadınlarda farklılık gösterebilir. Genellikle kadınlar selülitlerini çok büyük bir sorun olarak görürken eşleri bile onlara sahip olduklarının farkında olmuyor.

2. Göz boyutları

Göz şekli kadınlara endişe veren bir diğer konu. Bazı kadınlar küçük gözlerinden şikâyet ederek makyaj, egzersiz ve hatta plastik cerrahi ile gözlerinin daha büyük görünmeleri için çaba gösterir. Bazı iri ve etkileyici gözlere sahip olan kadınlar ise gözlerinin büyük olmalarını sevmiyor ve küçük göstermek için makyaj gibi yöntemlere başvuruyor. Her iki durum da bir diğerini yaşayan kadınlar için oldukça şaşırtıcı. Ünlüler ise her iki göz tipinin de oldukça güzel ve karakteristik bir özellik olduğunu savunuyor. Makyajlarında gözlerini ön plana çıkarmaktan çekinmiyor.

3. Kusurlu bacaklar

Kadınların birçoğu bacaklarının ne kadar düzgün olduğu konusunda endişelenir. Bazı kadınlar bu konudan o kadar endişeleniyor ki kısa elbiseler, etekler veya şortlar giymeyerek bacaklarını saklıyorlar. Bazıları bacaklarını yeniden şekillendirmek için ciddi ameliyatlara bile giriyorlar.

4. Büyük alın

kadinlarin endiselendigi seyler

Çoğu zaman insanlar büyük alınlarından utanır. Bu özelliklerini saç veya saç aksesuarlarıyla saklamaya çalışırlar. Ancak sanılanın aksine uzun yüzleri kısa yüzlerden daha çok seven insanlar da mevcut. Ünlüler kendini sevmenin bir örneğini oluşturur ve bu kusuru gizlemez.

5. Zayıf veya kilolu olmak

Milyonlarca insan kilo vermek isterken, birkaç kilo almanın hayali ile yaşayanlar da var. Her iki vücut tipi de beraberinde bazı sağlık sorunlarını getirebileceğinden önemli olanın kendi normalinizi bulmak ve sağlıklı olmak olduğunu unutmamak gerekiyor. Kendinizi zayıf veya kilolu kişilerle karşılaştırırsanız, endişelenecek bir şey olmadığını anlayacaksınız.

6. Büyük ayaklar

Büyük ayaklara sahip kadınlar genellikle ayaklarını sevmez. Mağazalarda kendilerine uygun ayakkabı aramak için çok zaman harcamak gibi bazı zorluklarla karşılaşırlar. Büyük ayaklara sahip ünlüler bu özelliklerini yüksek topuklu ayakkabılarla vurgular. Üstelik araştırmalara göre erkekler partnerleri ile aynı ayak numarasına sahip olmanın avantajlı olduğunu düşünüyor.

7. Kepçe kulaklar

kadinlarin endiselendigi seyler

Bazı kadınlar kulaklarının şeklinden o kadar utanıyor ki saçlarına diledikleri şekilleri vermekten bile çekiniyor, günlük hayatlarında kulaklarını göstermeyecek saç modellerini kullanmayı veya çeşitli şapkalar ile kulaklarını saklamayı tercih ediyorlar. Oysa ünlüler arasında kulaklarınız kepçe olsa bile harika görünebileceğiniz konusunda birçok örnek mevcut.

8. Büyük diş

Büyük dişler genetik bir özelliktir. İnsanlar bunu sorun olarak görüp dişlerini saklama eğiliminde olabilir. Ancak büyük dişlere sahip ünlü veya kişiler saklamanın aksine gülümsemelerini bir marka ismine dönüştürerek ve kendi markaları altındaki ürünleri tanıtmak için nasıl kullanacaklarına dair bir örnek oluşturuyor.

9. Mükemmel olmayan dizler

Mini etek trendinin geri dönmesi nedeniyle bazı kadınlar dizlerini göstermekten hoşlanmadıkları için endişeleniyorlar. Moda araştırmacıları, vücudun bu bölümünün insanlarda vücudun çoğu bölümünden daha fazla endişe uyandırdığını belirtiyor. Birkaç sezon önce moda tasarımcıları dizlerini kalın koyu renk taytların ve diz üstü çizmelerin altına saklarlardı, ancak son dönemlerde birçok moda tasarımcısı mini etek giymeyi öneriyor.

10. Uzun olmak

Uzun boylu kadınlar, diğer rahatsızlıkların yanı sıra doğru kıyafeti bulmakta zorlandıkları için bazen kendilerini rahatsız hissederler. Ancak, komplekslerinin üstesinden gelmeyi başaran ve boylarında avantaj bulanlar da var. Araştırmalara göre uzun boylu kadınlar bu özelliği çocukluk ve gençlik yıllarında bir sorun olarak görseler bile ileriki dönemlerde bu durumla barışıyor ve boylarını seviyor.

Tüm bu maddelerden anlaşıldığı üzere kadınlar güzellik algılarının peşine düşerek kendilerinde adeta kusur arar. Kadınlar bu özellikleri kusur olarak görür ve kendilerine olan güvenlerini kaybederler. Ancak bu özelliklerin hiç birisi düşündükleri kadar görünür değildir. Bu gayet doğal olan özellikleriyle barışıp kendine güvenerek onları sergiledikleri zaman bu özellikler onlarla bütünleşir.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Öykü Cengiz

Toplumları öğrenmeyi ve insanları anlamayı amaç haline getirmiş, sosyal medya alanına ilgili yoga, meditasyon ve spiritüel konulara meraklı bir sosyoloji öğrencisi.

Yorum yap