Makyaj İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiliyor? - Maskaraa

Makyaj İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?

makyaj insan psikolojisini nasil etkiliyor

Sosyal medyanın da etkisiyle makyaj kadınların hayatında önemli bir yer almaya başladı. Bu konuda yapılan araştırmalar iki yönlü ilerliyor. Bir taraf makyajın altında yatan olumsuz nedenlerin üstünde dururken, diğer taraf da makyajın psikolojimizi olumlu yönde etkilediğini savunuyor. Fakat iki sonuçta makyajın insan psikolojisi üzerinde etkili olduğunu açık bir şekilde kanıtlıyor. İşte makyajın insan psikolojisi üzerinde birkaç etkisi:

Depresyon ve kaygı bozukluğunda rol oynar

Depresyon ve anksiyete hissedilen zaman aralıklarında kişinin kişisel bakım ve makyaja yönelmesi beyne olumlu mesajlar vererek kaygı seviyesini azaltır ve oksitosin hormonunu artırır. Araştırmalara göre makyajın öz tedavi olarak görülebildiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca kişinin makyaj ve kişisel bakıma ayırdığı süre zarfında kendi sorunlarından uzaklaşmış ve bu sayede zihinsel bir rahatlama yakaladığı bilinmektedir.

Kamuflaj etkisi görür

Genellikle özgüven problemi yaşayan kadınlar abartılı kıyafetlerle birlikte makyajı da bir kamuflaj olarak görürler. Makyajın onları daha az fark edilir kıldığına inanırlar. Bu sebeple kendisiyle barışık olmayan bir kadın makyaja başvurabilir. Böylece kendisini farklı göstermek ve kusurlarını örtmek için iyi bir araç bulmuş olur.

Sosyal ortamlarda özgüven kazandırır

Makyaj yapmak aynı zamanda kadını güçlü ve başarılı hissettirir. Yapılan araştırmalar makyajın, bir kadının çekiciliğini değiştirmekten daha fazlasını yaptığını, aynı zamanda yeni ilişkiler kurma yeteneğinde de rol oynadığını gösteriyor. Makyaj yapan kadınların daha güçlü olduğu algısı, kadınların başarılı kariyerlere sahip olmalarına yardımcı olmak için makyajın neden önemli olduğu konusunda rol oynamaktadır. Yapılan bir sosyal deneyde birbirine benzer makyaj yapan kadınların arkadaşlık kurmak için birbirlerini seçtiğini ve kendilerini benzer makyajlı kadınlara daha yakın hissettiği ortaya çıkmıştır. Öte yandan erkeklerle yapılan bir araştırmada ise makyaj derecelerinin erkeklerin ilk izlenim görüşlerini etkilediği bulunmuştur. Hafif makyaj tercih eden kadınlar daha masum ve güvenilir görünürken, koyu tonlarda makyaj yapan kadınlar daha kolay ilişki arayışında olduğu izlenimini vermiştir.

Makyaj kadınlar için zorunlu olmamakla birlikte, tercih eden ve etmeyen iki tarafı da etiketlememelidir. Kendini iyi hissetmek isteyen bir kadının makyaj yapabildiği gibi, kendini iyi hissetmek isteyen bir kadın makyaj yapmamayı tercih edebilir. Makyaj yapmak, içinde olumlu ve olumsuz olarak psikolojik nedenler barındırıyor. En önemlisi kendin olmak, kendini olduğun gibi kabul etmek ve güzellik beklentisinin aksine içten geldiği için makyaj yapmaktır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Psikoalaji

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencisiyim. Müzik dinlemeyi, şarkı söylemeyi, okumalar yapmayı ve film izlemeyi seven biriyim. Hayata her zaman pozitif yönüyle bakıp teşekkür etmeyi kendime yaşam stili haline getirdim. Dişlerimiz varken gülümsemeli ve enerjimiz varken dans etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Yorum yap