Bilinen En Eski Terapi Yöntemi: Meditasyon - Maskaraa

Bilinen En Eski Terapi Yöntemi: Meditasyon

bilinen en eski terapi yontemi meditasyon

Son zamanlarda oldukça fazla duyduğumuz bir kavram olan meditasyonu en basit haliyle bir “zihin dinlendirmesi” olarak adlandırabiliriz. Sanılanın aksine bir inanç sistemi değildir. Öte yandan Budizm, Hinduizm, Hıristiyanlık, Musevilik ve İslam dahil hemen hemen her din, meditatif uygulamaları kullanma geleneğine sahiptir. Bilimsel olarak faydaları kanıtlanmış olan bir şifa yöntemidir.

Meditasyon, yüksek bir farkındalık durumunu ve odaklanmış dikkati amaçlar. Bulgulara göre meditasyon İndus Vadisi’nde İÖ 5000’lerde başlamıştır. Burada meditasyon bir dini araç olarak kullanıldı. Bir nevi dini liderler ile bağ kurmak ve trans haline geçebilmek için meditasyona ihtiyaç duyuyorlardı. Günümüzde ise meditasyon, stres dolu hayatlarımızda karmaşık düşüncelerimizin akışını değiştirmek ve zihnimizi dinlendirmenin bir yolu olarak kullanılır.

Meditasyonun faydaları nelerdir?

Meditasyonun hem fizyolojik hem de psikolojik faydaları vardır. Örneğin meditasyon esnasında fiziksel uyarılma azalır, solunum hızı yavaşlar, kalp hızı yavaşlar, beyin dalga modelleri olumlu yönde değişir ve stres seviyesi azalır. Psikolojik etkilerinden bazıları: Kaygı bozuklukları, depresyon, uyku bozuklukları, ağrı sorunları ve yüksek tansiyon ile ilgili semptomların daha iyi yönetimi, daha iyi stres yönetimi becerileri, dikkat ve farkındalığın farklı yönlerindeki değişiklikler, artan öz farkındalık, geliştirilmiş duygusal esenlik, geliştirilmiş çalışma belleği ve akıcı zekâ ve empati seviyesinde artış olarak sıralanabilir.

bilinen en eski terapi yontemi meditasyon

Meditasyon nasıl yapılır?

1. Yavaş başlayın

Meditasyondan çok kısa zamanda çok fazla fayda beklemek mantıklı değildir. Meditasyon bir alışkanlık ve süreçten ibarettir.

2. Programa dahil olun

Meditasyon belirli saatler ve günler içerisinde yapılırsa beyniniz de bu durumu daha kolay kabul edecek ve alışkanlık haline dönüştürecektir.

3. Rahat bir pozisyon seçin

Meditasyon denilince akla ilk gelen görsellerden olan bağdaş kurup ellerini dizlerinin üzerine koyan biri iyi bir örnek olsa da en önemlisi kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız o pozisyonda kalmanızdır.

4. Nefesinize odaklanın

Doğal bir şekilde nefes alıp verin ve buna odaklanmaya çalışın. Bu sırada düşünceler bir trafik akışı gibi zihninizden geçecektir. Bu esnalarda duygularınıza odaklanmanız iyi olabilir.

5. Rahatlatıcı müzikler dinleyin

Meditasyon sırasında odaklanmanızı artırmak ve kendinizi gevşetmek için rahatlatıcı müzikler açıp meditasyona bu şekilde devam edebilirsiniz. En çok tercih edilen sesler; yağmur sesi, ateş sesi, rüzgâr sesi ve klasik müziktir.

6. Düşüncelerinizi serbest bırakın

Meditasyonun temeli düşünce akışına izin vermektir. Tıpkı yoldan geçen arabaları seyreder gibi düşüncelerinizin de zihninizden geçip gittiğini gözlemleyin. Düşüncelerinizi durdurmaya çalışmadan akmasına izin vererek hareket edin.

Unutulmamalıdır ki meditasyon bir süreçtir. Kısa zamanda etkisini gösterebildiği gibi, ilk zamanlarda hiç odaklanamadığınızı da düşündürebilir. Bu noktada önemli olan pes etmeden düzenli bir şekilde bunu sürdürmektir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Psikoalaji

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencisiyim. Müzik dinlemeyi, şarkı söylemeyi, okumalar yapmayı ve film izlemeyi seven biriyim. Hayata her zaman pozitif yönüyle bakıp teşekkür etmeyi kendime yaşam stili haline getirdim. Dişlerimiz varken gülümsemeli ve enerjimiz varken dans etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Yorum yap