Kendinizi Kaybolmuş Hissettiğinizde Hatırlamanız Gerekenler - Maskaraa

Kendinizi Kaybolmuş Hissettiğinizde Hatırlamanız Gerekenler

Kaybolmuşluk hissi öyle bir histir ki, kim olduğunuza ne kadar güçlü olduğunuza, ne kadar güzel olduğunuza, ne kadar başarılı veya ne kadar paranız olduğuna bakmadan sizi esir alır. Kaybolmuş hisseden insanlar için bir şeyler yapmak, bir şeyler için çabalamak çok gereksiz ve saçma gelirken, harekete geçmek için nereden başlayacaklarını da bilemedikleri için içinden çıkamadıkları kısır bir döngüde kendilerini bulurlar. Bizce bu his aslında sandığınız kadar korkunç ve sizi içinden çıkamayacağınız bir zindana hapsedecek bir his değildir. Tam tersine kendinize olan şefkatinizi hatırlamanızı ve belki de içinize dönüp neler istediğinizi, nelerden yorulduğunuzu gözden geçirmek için duygularınızın size verdiği bir uyarıdır. Biz de sizler için kaybolmuş hissettiğiniz anlarda bu histen kurtulmak için hatırlamanız gerekenleri derledik.

kendinizi kaybolmus hissettiginizde hatirlamaniz gerekenler

1. Her zaman hareket halinde olmak zorunda değilsin.

Hayatın temposu bazen üstüne üstüne koşuyor ve sen ondan kaçacak kadar hızlı koşamıyormuşsun gibi hissettirebiliyor. Ancak bir yarışta değilsin. Kendini bir yarışın içerisinde görmek istiyorsan da o sahada bulunan tek kişi sensin. Zaman geçiyor evet ancak zaman geçerken bazen oturup dinlenmek bir süre kendinle baş başa kalıp zihnini ve ruhunun dinlenmesine izin vermek hem yaşayacağın anların hem de başaracağın şeylerin kalitesini arttırmana sebep olur. Senin de dinlenmeye hakkın olduğunu, her zaman hareket halinde olmak zorunda olmadığını lütfen unutma ve bu yüzden kendine acımasızca davranma.

2. Sandığından daha fazla kontrol sahibisin.

Kaybolmuşluk hissi bazen bizlere neleri başarabilecek ve neleri aşabilecek güçte oluğumuzu da unutturmaya sebep olacak güçte olabiliyor ve kişi kendi potansiyeli hakkında olumsuzluklara kapıldıkça bir bataklıkta gibi hareket etmeye çalıştıkça daha da dibe batmaya başlıyor. Bu yüzden kaybolmuş hissettiğin anda kendine hatırlatman gereken en önemli şeylerden biri kontrolün sende olmadığını hayatının ellerinden kayıp gittiğini hissedebilirsin ancak bu hisler seni yanıltan hisler. Çünkü sen düşündüğünden çok daha fazla kontrole sahipsin.

3. Kaybolmadın, bu sadece geçici bir his.

Duygularımızın hepsi belirli süreçleri kapsar. Kimi biraz daha uzun sürerken kimisi çok anlık gelişebilir. Ancak ne kadar uzun ya da ne kadar kısa olursa olsun sonuçta hepsi geçicidir. Bir kalıcılığa sahip değildir. Kendine bunu hatırlattığında aslında gerçekten kaybolmadığını da fark edeceksin. Sadece bir şeyler senin için zor ilerliyor ve sen bunların üstesinden gelirken zorlanıyorsun ve daha fazla savaşmak yerine köşeye geçip biraz dinlenmeye ihtiyaç duyman çok normal. Bu gerçek bir kaybolmuşluk değil. Bu sadece geçici bir his. İçinden çıkacaksın ve bu süreçte kendine dinlenme hakkı tanırsan içinden çıktığında çok daha güçlü bir sen ile karşılaşacaksın.

4. Yardım istemekten çekinme.

Hayatta her şeyi tek başımıza aşamayız. Bazen içgörümüz kendini devre dışa bırakır ve olaylara farkındalık sahibi olmadan sadece negatif duygulara saplanmış biçimde bakarız. Ancak çevremizde güvendiğimiz ve desteğini hissettiğimiz insanlarla duygularımızı paylaşmak sandığın kadar kötü olmayabilir. Eğer çevren tarafından yargılanacağını veya anlaşılamayacağını da düşünüyorsan profesyonel bir destek almak çok daha iyi gelecektir. Bir psikolojik danışman veya psikologla birlikte bu süreci çok daha kolay ve daha az hasar almış şekilde atlatabilirsin. Yardım almak seni güçsüz kılmaz tam tersine yardım istemek kendine verdiğin değerin büyük bir kanıtıdır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Öykü Kaleli

İnsan psikolojisi ile ilgili bilgileri öğrenmek ve öğrendiklerini uygulayıp, aktarmak doğrultusunda hayalleri için yola çıkmış, bir psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü öğrencisi.

Yorum yap