Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

cil lekeleri nasil gecer

Özellikle açık tenlerde gördüğümüz çiller kimisi için şirin bulunurken, kimileri için hayatında büyük bir problem teşkil ediyor. Doğrusu biz de açık tenli insanlar da çili şirin bulanlardanız; ama yine de memnun olmayanlar için yüzdeki çiller nasıl geçer veya çil lekeleri nasıl geçer gibi merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını bir araştıralım dedik.

Öncelikle çillerin neden var olduğunu incelersek; en başta genetik faktörler etkili olmak üzere, uzun süre güneşin zararlı ışınlarına maruz kalınması da çillerde büyük rol oynar. Genellikle, yüzümüz başta olmak üzere; boyun, omuz ve sırt bölgelerinde yaygın olarak görülen çiller, kışın daha az göze batarken, yazın oldukça belirgindir. Çok büyük bir rahatsızlık duyulmuyorsa, estetik yöntemlere başvurulmadan önce, yüksek koruyuculu güneş kremleri (spf 50) yaz-kış fark etmeksizin, çilli ciltler başta olmak üzere herkes tarafından düzenli olarak uygulanmalıdır. Elbette, vücudumuzun güneşten gelen D vitaminine de ihtiyacı var; fakat her şey gibi güneşin de fazlası zararlı olabilir.

çil lekeleri nasıl geçer

Çil lekeleri bir cilt rahatsızlığı değildir. Bitkisel yöntemlerle, güneş kremleriyle çilleri hafifletebilmek mümkün. Geceleri yatmadan önce, özellikle eczanede satılan dermokozmetik ürünlerle cildinizin bakımını ihmal etmemenizi öneriyoruz. Yıpranmış ve kuru çilli ciltler için buğday ve susam yağı, güneş sonrası peeling için şeftali yağı, yaz alerjisi olan ve güneşle birlikte ciltteki problemleri artan kişiler için gül yağı ve papatya yağı önerilmektedir.

Yine doğal bir yöntem olan limon suyu cilt lekelerinin rengini açmakta kullanılır ve çiller için de etkilidir. Eczanelerde satılan dermokozmetik beyazlatıcı ürünler de çillerinizi ve cilt lekelerinizi hafifletmek için düzenli kullanıldığında oldukça etkilidir. Profesyonel yöntemleri ele aldığımızda, günümüz teknolojisi sayesinde mikrodermabrazyon yöntemi oldukça bilindiktir. Yine de çil lekeleri nasıl geçer diye çok düşünenlerdenseniz lazer tedavisi oldukça yaygın bir tedavidir. Ama yine de lazer gibi dışarıdan cilde direk müdahale gerektiren işlemlerin uzun vadede cildinize zararları
hala tartışma halindedir.

Tavsiyemiz; çillerinizle barışın, onları hafifletmeye çalışın, ortadan kaldırmayın. Sizler onlarla da çok güzelsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Başak Kuru

Yorum yap