Cilt Lekeleri İçin Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır? - Maskaraa

Cilt Lekeleri İçin Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır?

karbonat maskesi nasil yapilir

Mutfaklarda sık sık kullanılan karbonat her eve lazım bir malzeme desem abartmış olmam. Karbonat sadece hamur işlerinde değil bize birçok alanda fayda sağlıyor. Bu yazımda size karbonatın cilde faydalarından bahsedeceğim. Bizzat deneyimlediğim ve ciddi faydalarını gördüğüm karbonat maskesi nasıl yapılır, karbonat maskesinin faydaları nelerdir, bu konudaki araştırmalarımı ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Karbonat maskesinin faydaları

  • Karbonat doğal beyazlatıcı özelliğe sahiptir.
  • Cilt lekelerini gidermeye yardımcı olur.
  • Sivilce izlerini yok eder.
  • Siyah noktaların giderilmesinde çok etkilidir.
  • Ciltteki kızarıklığı giderir, ölü hücreleri temizler ve cilt tonunu açar.
  • Ciltte yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.
  • Gözenekleri sıkılaştırır, yağ oranını dengeler, beyazlatıcı özelliğe sahip olduğu için dirsek, diz ve koltuk altı kararmalarını gidermeye yardımcı olur.

Hem ucuz hem de doğal bir maske olan karbonat maskesini uygulamadan önce cilt sorununuzu, ihtiyacınız olan bakımı belirlemenizde fayda vardır. Cildinizin ihtiyacı olan bakımı uygularsanız çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

sodyum bikarbonat

Sivilceler için karbonat limon maskesi

Bir tatlı kaşığı karbonata iki yemek kaşığı limon ekleyerek lekelerin üzerine sürün. 10 dakika bekledikten sonra yıkayın. Haftada bir uygulamanız yeterli olacaktır.

Siyah noktalar için karbonat su maskesi

Bir tatlı kaşığı su ve bir tatlı kaşığı karbonatla hazırladıktan sonra siyah noktaların üzerine sürülerek kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra ılık suyla yıkayın.

Kızarıklık ve cilt lekeleri için karbonat bal maskesi

Yarım limon suyu, 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı bal karışımından elde edilir. Lekelerin üzerine sürülerek 10 dakika bekleyin. Bal yerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağıyla da maskenizi hazırlayabilirsiniz.

Uygulamak istediğiniz maskeyi haftada bir uygulamanız yeterlidir. Maske uygulamalarından sonra cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Eğer cildiniz kuru ve hassas ise uygulamalardan sonra zeytinyağıyla nemlendirme sağlayabilirsiniz. Mümkün olduğunca uygulamaları yaptıktan sonra 1-2 saat güneşe çıkmamaya özen gösterin.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Gülşah Abi

Araştırmayı, okumayı seven, modaya meraklı, yazmayı amaç haline getirmiş bir edebiyat öğretmeni.

Yorum yap