Gece Makyajı Nasıl Yapılır?

Gece Makyajı Nasıl Yapılır?

gece makyaji nasil yapilir

Işıltılı farlar, koyu renk rujlar… Günlük hayatta ne kadar doğallıktan yana olsak da gece makyajında istediğimiz kadar abartabiliriz. Peki gece makyajı nasıl yapılır? Gece makyajı yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Kız kıza çıkacağınız bir akşam da, düğüne gideceğiniz bir akşam da yapabileceğiniz gece makyajı ve gece makyajı ile ilgili ipuçları için yazımızı okumaya devam edin.

Gece makyajı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey gözleri ve dudağı aynı anda ortaya çıkarmamak. Akşam bir restoranda yemek yiyecek de olsanız, düğüne de gitseniz abartmamalısınız ve dikkati tek bir noktaya çekmelisiniz. Koyu renk göz makyajı ve dikkat çekici bir ruj birlikte hem göz yoracak, hem de güzellikten uzak abartı bir görünüm oluşturacaktır.

Baz

Gece makyajı yaparken mutlaka baz kullanın. Hareketli bir gece veya ışıklar altında geçireceğiniz saatler makyajınızın kalıcılığını yarı yarıya azaltacaktır. Bu nedenle makyajınıza başlamadan önce cildinize uygun bir baz kullanın. Yağlı cilde sahipseniz matlaştırıcı bazlar tercih etmeye özen gösterin. Kuru bir cildiniz varsa ışıltılı, nemlendirici etkili bazlar hem cildinize sağlıklı bir parlaklık sağlayacak hem de saat ilerledikçe fondöteninizin kusmasını engelleyecektir.

makyaj bazi

Fondöten

Gece makyajı yaparken kalıcı bir fondöten seçmeye özen gösterin. Daha önce denediğiniz bir fondöten olmasına dikkat edin. Özel bir gecede pul pul dökülmüş veya cildinizi yağlandıracak bir fondötenin akşamınızı mahvetmesine izin vermeyin.

fondöten secimi

Fondöteninizi orta kapatıcılıkta seçin. Çok kapatıcı fondötenler yüzünüzde maske gibi duracak ve makyajınızı gölge de bırakacaktır. Fondöteninizi sık kıllı bir fondöten fırçası ile dağıtmanız fondötenin kapatıcılığını arttıracaktır.

Kapatıcı

Göz çevrenize kapatıcınızı uygulayın. Bu, aynı zamanda farınıza baz olacaktır. Eğer göz altı morluklarınız ileri seviyedeyse altına corrector sürün. Cildinizde kapanmayan leke ve renk eşitsizlikler varsa üzerine local olarak kapatıcı uygulayın ve biraz beklettikten sonra fırça veya makyaj süngeri ile dağıtın.

Pudra

Gece makyajı yaparken en önemli adımlardan biri makyajı sabitlemektir. Yüzünüzü ve göz çevrenizi transparan pudra ile sabitleyin. Cildiniz çok kuruysa bu adımı atlayabilirsiniz.

Far

Biri siyah diğeri sizin seçeceğiniz bir renk ile gözlerinizi ön plana çıkaracak bir göz makyajı sizi her ortamda her kıyafetle kurtaracaktır. Göz makyajınıza başlamadan önce göz kapağınıza göz bazı veya açık renk far uygulayın. Kahverengi, gri veya gül kurusu tonlarında seçeceğiniz bir renk ile tüm göz kapağınızdan geçin.

Bir karıştırma fırçası ile kriz bölgesine kadar çıkarın. Daha sonra, sık kıllı düz bir fırça ile kirpik diplerinize ve göz kapağınızın uçlarına doğru siyah far oturtun. Eğer elinizde siyah far yoksa siyah göz kalemi ile de aynı işlemi yapabilirsiniz. Bir karıştırma fırçası ile farınızı dağıtın ve renkler homojen bir şekilde karışana kadar devam edin. Son olarak gözünüzün iç kısmına ve kirpik diplerine siyah göz kalemi uygulayın.

Kontür

Gece makyajında kontürünüzü günlük hayata göre daha koyu yapabilirsiniz. Bir kontür fırçası ile elmacık kemiklerinize, burnunuza, çenenize ve alnınıza kontür yapın. Böylece hem yüzünüz daha ince gözükecek, hem de fotoğraflarda çok daha güzel çıkacaksınız.

kontur nasil yapilir

Maskara

Kirpiklerinizi kıvırın ve maskara uygulayın. Göz makyajınızı daha da ön plana çıkarmak için takma kirpik takabilirsiniz.

Ruj

Gece makyajında dikkati tek bir noktaya çekmeniz gerektiğini söylemiştik. Gözlerinizi ön plana çıkardığınız bu gece makyajında nude tonlar tercih etmelisiniz. Dilerseniz, üzerine bir lip gloss ile makyajınıza ışıltı katabilirsiniz.

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap