Göz Altı Morlukları Neden Olur, Nasıl Geçer?

Göz Altı Morlukları Neden Olur, Nasıl Geçer?

goz alti morluklari nasıl gecer

Özellikle kadınlarda yoğun bir şekilde gözlemleyebildiğimiz bir cilt, bir yüz problemi olan gözaltı morlukları aynı zamanda bir sağlık problemi olarak da gözlemlenebilmektedir. Genellikle ilerleyen yaşlarda, dış faktörlerin etkisiyle artan morluklar; kimi zaman gençlerde de genetik faktörlerin etkisiyle görülebiliyor. Göz altı morluklarının başlıca sebeplerini incelediğimizde, uykusuzluk, düzensiz beslenme, aşırı tuz, alkol ve sigara tüketimi, gözü çok fazla yoracak şeyler yapma (bilgisayar başında çok uzun süre vakit geçirmek gibi), göz hassasiyetinin bilincinde olmayıp göz bölgesini temiz tutmaya özen göstermemek gibi sebepler başta olmak üzere; stres, yorgunluk ve genetik faktörler de önemli sebeplerdendir.

Kozmetik ürünleri sayesinde, gözaltı morluklarımızı kolayca saklayabiliyoruz. Çoğumuz kapatması için birkaç kat kapatıcı bile uygulayabiliyoruz; ama birkaç kat uygulanan kapatıcılar morluk seviyesini artırmaya sebep olabilir. Daha doğal ve bilinçli yöntemlerle, gözaltı morlukları için çözümler üretebilmek mümkün.

Göz altı morlukları nasıl geçer?

Önerilerimize madde madde başlayalım. Hepsi çok pratik ve evde 5 dakika da uygulanabilecek göz bakım tüyoları.

  • Bir parça çiğ haliyle gözlerinize patatesleri yerleştirin. Katkısız doğal bir sebze olan patates, genel olarak cilt rengimizi açma özelliği vardır; denemiş biri olarak söylüyorum ki, gözlere katkısı da yadsınamaz.
  • Hindistan cevizi yağı, vücudumuzun çoğu yerine kuruluk, yaralar, nemlendirme ve besleme gibi etkilerle sürdüğümüz bir yağdır ve gözaltı morluklarına da iyi gelmektedir. Yüzük parmağınızla, çok hafif bir şekilde sürebilir ve dairesel hareketlerle yedirebilirsiniz. Bunu makyaj öncesi ya da makyajdan sonra cildinizi temizlemek için kullanabilirsiniz. Fakat çok fazla yapıldığında göz altlarında yağ bezesi oluşturabilir lütfen dikkat edin.
  • Bir diğer yöntem olarak, yemek kaşığını 1-2 saat buzlukta beklettikten sonra soğuk pres amaçlı gözlerimize patatesi koyduğumuz gibi koyuyoruz. Göz torbalarına ve şişliklerine de iyi gelen bu yöntem, sizler için de bizce en pratiği ve kolayı olacaktır.
  • Stresli günlerde, kendinize bir poşet sallama çay demleyin ve poşetini atmayın. Biraz ılıması için kenarı koyun. Daha sonra gözlerinizde bekletin. Hem dinlendiren hem de güzelleştiren bu yöntem de yine bitkisel yollarla, sizler için iyi bir çözüm olacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Başak Kuru

Yorum yap