Transparan Pudra Nedir? Nasıl Kullanılır? | Maskaraa

Transparan Pudra Nedir? Nasıl Kullanılır?

transparan pudra nedir

Pudra, makyaj malzemesi denince akla ilk gelen ürünlerden biridir. Pudra, bazıları bu ürünü çok gereksiz ve kuru bularak ön yargı ile yaklaşırken, özellikle de yağlı cilde sahip olan kadınlar tarafından hayat kurtarıcı bir ürün olarak görülmektedir. Eskiden, cilt tonuna uygun pudrayı bulma, ciltte oksitlenerek renginin koyulaşması ve kuru yapılarından dolayı elimizin gitmediği pudralar, yerini transparan pudraya bıraktı. Peki, make up artistlerin senelerdir kullandığı ancak daha birkaç senedir günlük hayatımıza giren transparan pudra nedir, transparan pudra ne işe yarar ve transparan pudra nasıl kullanılır? Tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Transparan pudra nedir?

Transparan pudra, renksiz pudradır. Paketinde beyaz görünmesine rağmen sürüldüğü zaman renk vermemektedir. Transparan pudra, renksiz olmasından dolayı tüm cilt tonlarına uygundur. Her cilt tipi için uygun olan çeşitleri sayesinde pudranın, sadece yağlı cilt tipine sahip olanların kullanabileceği algısını yok etmektedir.

Transparan pudra ne işe yarar?

Transparan pudra, gereksiz gibi görünmesine rağmen makyajın önemli adımlarından biridir. Başlıca görevi, makyajı sabitlemesidir. Fondötenin üzerine ve göz çevresine uygulanarak, makyajın kalıcılığını arttırır ve gün içinde makyajın akmasını önler. Göz altları, dudak kenarları ve alın bölgesi gibi çizgilenmeye müsait bölgelerde makyajın çizgilere dolmasını önler. Makyajı ağırlaştırmadan kadife gibi pürüzsüz bir görünüm sağlar. Yağlı ciltler için ciltte parlamayı önleyen, kuru ciltler içinse cildi daha parlak gösteren çeşitleri vardır. Rujun üzerine uygulandığında rujun kalıcılığını arttırır ve parlak rujları matlaştırmaya yarar. Bu sayede, aynı renk rujların hem mat hem parlak olanını almanıza gerek kalmaz. Ayrıca, baking işlemi ile aydınlık göstermek istenen bölgelere uygulanarak makyajı sabitlemekle birlikte kontürün belirginleştirmesini sağlar.

Transparan pudra nasıl kullanılır?

Transparan pudra, büyük ve yumuşak kıllı kabuki fırçayla dairesel hareketlerle bastırılmadan uygulanır. Likit fondöten ve göz altı kapatıcısından hemen sonra, çizgilere dolmadan uygulanmalıdır. Transparan pudra, diğer pudralar gibi tüm yüze değil, çizgilenen ve parlama yapan, sabitlenmek istenen bölgelere uygulanmalıdır. Transparan pudranın bir diğer kullanım şekli ise göz altlarına ve elmacık kemiklerinin altına makyaj süngeri ile oturtulup 5-10 dakika sonra temiz bir fırça yardımıyla temizlenerek baking denilen, makyaj pişirme yöntemidir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap