Saç Rengi Nasıl Açılır?

Saç Rengi Nasıl Açılır?

Saç rengi nasıl açılır? Tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Yaz mevsiminin biz kadınlara en büyük faydası bronz ve kusursuz ten renginin yanı sıra güneşle açılan saçlardır. Malum yanık bir ten rengine koyu saçtan çok açık renk saç yakışır. Peki bunun için yaz mevsimini bekleyip güneşin alnında zaman öldürmek mi gerekir? Elbette her zaman saçlarınızda yaz dokunuşu elde etmenizin yöntemleri var. Bu tür durumlarda ilk akla gelen çözüm yolu “Oryal“dir. Oryal kimyasal bir madde olmakla birlikte saç renginin açılmasını sağlar. Ancak yapılan en büyük hatalardan biri Oryal işleminden sonra saçları bakımsız bırakmaktır. Çünkü Oryal kimyasal bir madde olduğundan saçlara zarar verebilir.

Saçların incelmesi ve keratin kaybı gibi olumsuz sonuçlardan kaçınmak için Oryal sonrası bakım şarttır. Tabi bu işlemin sonrası kadar öncesinde de bakım yapmak gerekir. Oryal işleminden 2-3 gün öncesinde badem yağıyla saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. İşleme geçmeden önce bilmeniz gereken bir diğer nokta ise oksidan dereceleridir. Siyah, koyu kahve veya kahverengi gibi koyu saçlar için derece 9 olmalıdır. Açık kahve ve kumral renkleri içinse 6 olmalıdır. Saçlarınıza uyguladıktan sonra maksimum 30 dakika saçlarınızda kalmalıdır. Bu süreyi uzatırsanız yanma ve kopma ihtimali de o kadar artar. Ilık su ve durulama işlemi sırasında saçlarınızın Oryalden arındığına emin olun. Eğer saç rengi değiştirmek istiyorsanız, boyayı ertesi gün uygulamanız daha yararlı olur. İşlemi yaparken saçlarınızın kirli olmasına dikkat edin.

Saç açma işlemini eğer doğal yollardan yapmak ve saçların pişmaniye kıvamına gelme riskini daha da azaltmak istiyorsanız, evde kullandığınız besleyici gıdalar aynı zamanda çok iyi saç açıcılardır. Doğal yöntemleri özellikle işlem görmemiş saçlar için tavsiye edebilirim.

Doğal yollarla saç rengi nasıl açılır?

1- Papatya çayı: Bu yöntem özellikle yaz aylarında yapılmalıdır. Papatyaları bir çaydanlıkta kaynatıp soğutun. Saçlarınızı yıkayıp kremledikten sonra bu papatyalı suyu yedirin. İstenilen açıklık elde edilene kadar haftada 2 kez tekrarlayın.

papatya cayi

2- Limon: Limon saç rengi açmakla birlikte güzel bir parlaklık elde etmenizi de sağlar. Ancak içinde bulunan asidik yüzünden yıpranmaya da yol açabilir. Bu yüzden saçların nemlendirilmesi gerekir. Hindistan cevizi yağıyla nemlendirebilirsiniz. 3 bardak suyu 1 bardak limon suyuyla karıştırın; bu karışımı saçlarınıza yedirin. 30 dakika boyunca güneşte durun ve saçlarınızı durulayın.

3- Tarçın: Özellikle ani saç açılmasından korkuyorsanız tarçın saç rengini daha az, farkettirmeden açar. Daha doğal bir renk elde etmenizi sağlar. 1 çay kaşığı toz tarçını macun kıvamına gelene kadar su ekleyin. Islak saçlarınıza saç kreminizle birlikte uygulayın. Saç kremi sayesinde tarçın saçınıza daha iyi işlenir. Saçlarınıza bone takın ve 6 saat bekleyin. Son adım olarak saçlarınızı durulayın.

4- Bal: Bir miktar bal ile, biraz saç kremini karıştırın ve saçlarınıza sürün. Bone ile kapatın ve o şekilde yatın veya 8-10 saat saçlarınızda bekletin. İşlem sonunda saçlarınızı yıkayın. Saçlarınızın hem yumuşadığını, hem de renginin açıldığını göreceksiniz.

bal

5- Sodyum bikarbonat: Bir bardak suda karıştırdığınız bir çay kaşığı bikarbonatı şampuan adımından sonra saçınızı durularken kullanın. Ardından saç kreminizi uygulayabilirsiniz. Bu uygulama zamanla saç renginizi açarak saçlarınıza parlak bir görünüm kazandıracaktır. Ancak sodyum bikarbonat alkali özelliği taşıdığı için saç derinize zarar verebilir. Özellikle zarar görmüş saçlarınız varsa bu adımı çok tavsiye etmiyoruz.

sodyum bikarbonat

6- C vitamini tabletleriyle saç rengi açma: Eczaneden temin edeceğiniz 10 adet C vitamini tabletini şampuanla ezerek bu karışımla saçlarınızı yıkayın. 15 dakika bekleyin ve durulayın. Bu da iyi bir saç rengi açıcı yöntemidir.

Kadınlar arasında en çok tercih edilen yöntem hangisidir?

Şikayetler daha çok aralarında Oryal’e yönelik. Özellikle saç derisine değdirilmemesi gereken bu madde, saç diplerinde yanmalara yol açıyor. Bu yüzden eğer bu yolu tercih ederseniz amonyaksız olanlarından kullanın. Ancak kuaförler maliyetin fazla olmasından kaynaklı amonyaklı kullanıyorlar.

İçlerinde en çok denenmiş ve memnun kalınan doğal yöntemler papatya çayı ve bal maskesi yöntemleridir. Doğal işlemler olsalar da sonrasında saç bakımı yapmanızı önemle tavsiye ederim. Daha önce de söylediğim gibi saç bakımını badem yağı, aloe vera, hindistan cevizi yağı gibi aktardan temin edebileceğiniz yağlarla yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Ege Bilgiç

Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi, Ankara Sanat Tiyatrosu'nda oyuncu olmakla birlikte fırsat buldukça tenis oynamakta. Ankara Yelken Kulübünde yelkenci ve aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam etmektedir.

Yorum yap