Gece Yarısı Uyandığınızda Tekrar Nasıl Uykuya Dalabilirsiniz? - Maskaraa

Gece Yarısı Uyandığınızda Tekrar Nasıl Uykuya Dalabilirsiniz?

Eğer siz de uyumakta zorluk çekenlerdenseniz, insanlar size spor veya egzersiz yapmak gibi bir çok şey söyleyecektir. Ancak gece yarısı uyandığınızda verilen önerilerin çoğu yardımcı olmayacaktır. Bugün sizlere gece yarısı uyandığınızda tekrar nasıl rahat uykuya dalabilirsiniz bunlardan bahsedeceğim.

1. Parmak egzersizi yapın

uykuya dalmak icin neler yapilmali

Kaslarınızı gevşetmek, tekrar uykuya dalabilmek için  yardımcı olabilir. Uyuduğunuz yerde ayak parmaklarınızı kıvırabilir, ileri doğru esneterek gevşemelerini sağlayabilirsiniz. Kas gevşetme egzersizini aşamalı olarak ve her aşamada 10 saniye tutarak yapmayı deneyebilirsiniz. Kaslarınızın rahatlamasını sağlamak uyku haline geçmenizi kolaylaştıracaktır.

2. Evcil hayvanınızı uzaklaştırmanız gerekebilir

Yapılan bir araştırma, evcil hayvanların stres seviyemizi azaltmasına yardımcı olabileceğini söylerken, bir diğer araştırma da uykumuzu bozabileceklerini söylemektedir. Özellikle alerjisi olanlar için yatakta evcil hayvanlara izin verilmemelidir. Onlar için ayrı bir yatak alabilir ve içinde uyumalarını öğretebilirsiniz.

3. Telefonda vakit geçirmek yerine kitap okumayı deneyin

kitap okumak

Telefonların yaydığı ışık melatonin salgılamamızı engeller. Melatonin karanlıkta aktive olan ve bizi uykuya hazırlayan hormondur. Uzmanlara göre gece 23.00 civarı uyku için gereken melatoninin en fazla salgılandığı saatlerdir. Bu nedenle bu saatlerde telefonla vakit geçirmemeniz gerekmektedir. Tekrar uykuya dalabilmek için yardımcı olabilecek bir diğer şey ise kitap okumak olabilir. Sayfaları okumaya başladığımızda beynimiz enerji harcamaya başlar ve bu da göz kaslarımızın yorulmasına neden olur böylece uyku haline geçmemizi hızlandırır.

4. Biraz lavanta kokusu alın

Birçok araştırmacı lavantanın kalp atışını yavaşlatmak ve kasları gevşetmek gibi etkileri olduğuna değinmiştir. Birkaç damla lavanta yağının, herhangi bir yan etkiye neden olmadan uyku sürenizi iyileştireceği ve daha rahat bir uyku sağlayacağı gözlemlenmiştir. Lavanta damlalarını yastığınıza damlatabilir, odanızda bitkisini tutabilir veya uçucu yağını bir yere bırakarak uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.

5. Ilık, hatta soğuk bir duş alın

sicak dus almak

Yatmadan hemen önce duş almak size daha enerjik hissettirecek ve uyku haline geçmenizi zorlaştıracaktır. Bazen gecenin ortasında uyandığımızda kendimizi aşırı ısınmış buluruz. Ilık veya soğuk bir duş alarak vücut ısımızı düşürebilir ve böylece uyku haline geçmenizi kolaylaştırabiliriz.

6. Yünlü çoraplar giyin

Yünlü kalın veya kaşmir çoraplar giymenin ayakları sıcak tutmada en iyisi olduğu söylenmektedir. Kalın çoraplar giymek kan damarlarınızı genişleterek vücudun geri kalanını ısıtmaya yardımcı olabilir. Böylece daha konforlu hisseder ve rahat bir uyku için hazırlık yapmış olursunuz. Ancak kan akışınızı engelleyecek sıkı çoraplar giymemeye dikkat etmekte de fayda var.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Yonca Kaya

Makyaj, moda, sanat, ve sağlık konularına ilgi duyan ve araştıran biri.

Yorum yap