Cildi Hızlı Yaşlandıran ve Yıpratan Günlük 10 Kötü Alışkanlık - Maskaraa

Cildi Hızlı Yaşlandıran ve Yıpratan Günlük 10 Kötü Alışkanlık

cildi yaslandiran ve yipratan gunluk kotu aliskanliklar

Kabul edelim, hepimiz cildimizin güzel bir şarap gibi yaşlanmasını istiyoruz. Görünüşümüz biraz genetik olsa da, büyüleyici olan, cildimizin yaşlanma oranının %90’ının tamamen bize ve günlük cilt bakımı rutinlerine bağlı olmasıdır. Bugün size cildinizi yaşlandıran ve yıpratan bazı alışkanlıklardan bahsetmek istiyorum.

1. Saç ürünlerinizin cildinize temas etmesine izin vermeyin

Şampuanınız, saç kreminiz ve diğer saç şekillendirici ürünler dahil birçok saç ürünü cildinizde gözenek tıkayıcı etkiler yaratır ve cildinizde sivilce ve tahrişlere neden olabilir. Bunun nedeni, saç ürünlerinin genellikle cildinizin gözeneklerini tıkadığı bilinen sülfatlardan oluşmasıdır. Bunu önlemek için sülfat içermeyen saç ürünlerine geçmeyi düşünmelisiniz. Dahası, daha iyi koruma için alnınızda bir ter bandı kullanmanız ve bir sonraki saç ürünlerini kullandığınızda yüzünüzü temiz bir havluyla örtmenizde fayda var.

2. Çok fazla cilt bakım ürünü kullanmak

Yeni koruyucular ve bileşenler akne oluşumuna aktif olarak katkıda bulunabileceğinden ve cildinizi kötüleştirebileceğinden, çeşitli cilt bakım ürünleri arasında geçiş yapmak cildiniz için zor olabilir. Buna, aşırı kullanıldığında cildinizi olumsuz yönde etkileyebilecek sivilce cilt bakım ürünleri de dahildir. Farklı cilt bakım ürünlerini denemek yerine, 1 veya 2 ürüne bağlı kalmayı deneyin ve cildiniz üzerinde faydalı bir etki yaratmaları için onlara zaman tanıyın.

3. Yüz epilasyon ürünlerinin yanlış kullanılması

Gözenekleri tıkama özelliği olan komedojenik ürünlerle yapılan uygun olmayan yüz epilasyonu, genellikle yüzünüzde sivilcelerin çıkmasına neden olabilir. Yüzdeki tüyleri doğru bir şekilde temizlediğinizden ve cildinizdeki daha fazla tahrişi önlediğinizden emin olmak için gözenek tıkayıcı bileşenlere sahip ürünlerden kaçının. Hindistan cevizi yağı ve buğday tohumu gibi toksik olmayan kozmetikleri araştırın, ve komedojenik olmayan markaları bulmaya çalışın.

4. Yeni bir yere seyahat etmek

Yeni bir yere seyahat ederken, cildinize zarar verebilecek yeni bir ortama maruz kalıyorsunuz. Güneşin, sıcaklığın, soğuğun ve nemin etkisi gibi faktörler cildinizin aniden şiddetlenmesine katkıda bulunarak sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ortamdaki bir değişikliğin cildiniz üzerinde yaratabileceği olumsuz etkileri önlemek için en iyisi, girmekte olduğunuz yeni koşullara uyum sağlamaktır. Uzun süreli cilt maruziyetinden kaçının ve tercihen çinko oksit içeren güneş kremi kullanın. Soğuk havaya maruz kalırsanız, cildinizi nemlendirerek cildinizin kurumasını önlemeye çalışın.

5. Makyaj temizleyicinizdeki toksinler

Gözenek tıkanmasına ve sivilce çıkmasına neden olabilecek diğer bir yaygın kozmetik, makyaj temizleyicinizde bulunan toksik bileşenlerdir. Makyaj ürünleri kendileri için sorunluyken makyajı kaldırmak için kullanılan cilt bakımı rutini de cilt tahrişine katkıda bulunur. Bir kez daha, bu sorunun çözümü, komedojenik olmayan ürünler kullanmak olacaktır. Ayrıca, uzun bir günün ardından herhangi bir makyaj, yağ ve kir birikimini etkili bir şekilde gidermek için makyajınızı çıkarırken yüzünüzü iyice yıkamanızı öneririz.

6. İşlenmiş gıda yemek

Kek veya hamburger gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekler akne oluşumuna neden olabilir. Yüksek glisemik indeksi nedeniyle, karbonhidrat bakımından zengin besinler, kan şekeri düzeylerini doğrudan etkilediği için ciltte tahrişe neden olabilir. Cildinizin yüksek karbonhidrat diyetinden olumsuz etkilenmemesini sağlamak için, atıştırmalıkları azalttığınızdan ve daha sağlıklı maddeler içeren yüksek proteinli yiyeceklere daha fazla dayandığınızdan ve tabii ki bol miktarda meyve ve sebze tükettiğinizden emin olun.

7. Yüz üstü uyumak

Yastığınız her şeyi emer ve uyuduğunuzda yüzünüz yastığınızın üzerindeki tüm maddelere sıkıca bastırılır, bu da sivilcelerin çıkmasına ve gözeneklerinizin tıkanmasına neden olur. Özellikle yüzümüzün bir tarafında uyuduğumuzda sıklıkla uykumuzda salya akıntısı olur, bu da gözeneklerimizin tıkanmasına ve yüzümüzün akne salgınlarına ve cilt tahrişine neden olabilecek negatif maddeleri emmesine neden olabilir. Cildinize zarar vermekten kaçınmak için sırt üstü uyumayı deneyin.

8. Yüzünüzü bir bezle aşırı derecede ovmak

Yüzünüzü bir bezle çok fazla ovduğunuzda, cildinizi ekstra pul pul dökülmeye maruz bırakırsınız ve bu da cildinizi olumsuz etkiler. İstenmeyen cilt tahrişine neden olmadığınızdan emin olmak için, yüzünüzü haftada 3-4 kez bir bezle yıkayın ve gereksiz pul pul dökülmeye maruz kalmayı en aza indirin.

9. Çok sıcak veya soğuk suyla yıkama

Cildinizin sağlığı söz konusu olduğunda, suyun sıcaklığı anahtardır. Soğuk su, cildinizdeki gereksiz tüm birikimi etkili bir şekilde ortadan kaldırmazken, sıcak suyun cildinizi tahriş edip kuruttuğu bilinmektedir. Etkili cilt temizliği için en iyi su sıcaklığı, işlem sırasında sağlıklı yağları korurken cildinizdeki birikmeyi ortadan kaldırdığı için ılık olacaktır.

10. Sabah yüzünü yıkamamak

Yağ, kir ve bakteri birikimi, uzun bir gece uykusunun sonucudur. Gece uyurken cildimiz bir onarım sürecinden geçer ve bu da cildimizin yağ ve toksin üretmesine neden olur. Bu birikim sabahları uygun şekilde yıkanmazsa, yüzlerimizi ciddi şekilde yaşlandırabilir, doğrudan daha fazla kırışıklığa neden olabilir ve güneş kremi gibi cilt bakım ürünlerine müdahale edebilir. Bu nedenle, tazelenmek, gözenekleri temizlemek ve güne daha taze bir ciltle başlamak için sabah ilk iş olarak yüzünüzü yıkamanız önerilir.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Ezgi Timuçin

Moda ve güzellik ilgi alanımdır. Ayrıca spor ve sağlıklı beslenme hayatımın vazgeçilmezleri arasındadır. Pilates ve açık havada yürüyüş favorimdir. Ayrıca kitap okumayı ve gezmeyi çok severim. İnsan okudukça ve gezdikçe kendini daha çok keşfeder buna inanırım. Kendimizi keşfetme duygumuzu asla yitirmemek umuduyla:)

Yorum yap