Günlük Hayatınızda Fazladan Kalori Yakabileceğiniz 6 Yöntem - Maskaraa

Günlük Hayatınızda Fazladan Kalori Yakabileceğiniz 6 Yöntem

gunluk hayatinizda fazladan kalori yakabileceginiz yontemler

Egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek formda kalmanın ilk ve en önemli adımlarıdır. Bunların yanı sıra kalori yakmanın daha alışılmadık yolları da vardır. Bu yöntemlerin çoğu fazla zaman almaz ve düzenli olarak yapıldığında kalori yakımına yardımcı olur.

1. Sıcak duş almak

gunluk hayatinizda fazladan kalori yakabileceginiz yontemler

Sıcak bir duş, akşamları rahatlamak ve stresten uzaklaşmak için güzel bir yoldur. Ancak sıcak bir duşta bir saat kadar vakit geçirmek, fazla kalorilerinizi de alıp götürebilir. Sıcak suda duş aldığınızda, vücudunuzun normal sıcaklığını korumak için daha fazla çalışması gerekir. Bu durum da daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Araştırmalar, bir saatlik sıcak duş veya banyo yapmanın 130 kalori yakabileceğini ve kilo kaybı için iyi bir strateji olabileceğini gösteriyor.

2. Soğuk su içmek

Su tüketimi genel sağlığınız için çok önemlidir. Ayrıca suyunuzu içme şekliniz kalori yakımınızı artırabilir. Suyunuzu ılık olarak tercih etmek yerine içine biraz buz küpü eklerseniz birkaç kalori vermenize yardımcı olacaktır. Soğuk su içtiğinizde, vücudunuzun onu vücut sıcaklığına kadar ısıtması gerekir, bu da metabolizmanızı geçici olarak hızlandırır.

3. Ev işleri yapmak

gunluk hayatinizda fazladan kalori yakabileceginiz yontemler

Yerleri ve bulaşıkları yıkamak can sıkıcı olabilir, ancak küçük ev aktiviteleri aslında kilo vermenize ve evinizi temiz tutmanıza yardımcı olabilir. Dolu bir lavabo yıkayıp kurutmak için bir saat harcamak 100 kalori yakmanıza yardımcı olabilir ve banyonuzu 35 dakika ovmak, koşu bandında 35 dakikalık bir yürüyüş kadar kalori yakar.

4. Vanilya koklamak

Taze pişmiş çikolata parçalı kurabiyelerin kokusunun kilo almanıza neden olabileceğini hissettiyseniz, belirli kokuların kilo vermeye gerçekten katkıda bulunabileceğini öğrenmek sizi rahatlatacaktır. Araştırmacılar, vanilya kokulu kıyafetler giyen kişilerin tatlılara daha az istek duyduğunu keşfetti. Kokulu bir kıyafet giyme fikrinden hoşlanmıyorsanız, güzel kokmanızı sağlayacak ve ek bir avantaj olarak iştahınızı bastırabilecek vanilya kokulu bir parfüm tercih edebilirsiniz.

5. Isıyı düşürün

gunluk hayatinizda fazladan kalori yakabileceginiz yontemler

Dışarısı soğudukça, doğal olarak ısıtıcıyı açmak istiyorsunuz, ancak odanızı serin tutmak kilo vermenize yardımcı olabilir. Tıpkı soğuk suyu yudumlamak gibi, soğuk bir odada olmak da kalori yakmanıza yardımcı olur. Araştırmalar, soğuğa maruz kalmanın kalori yakımını arttıracağını ve kilo kaybına katkıda bulunabileceğini göstermiştir.

6. Yeşil çay içmek

Yeşil çay antioksidan bakımından oldukça zengindir ve cildinizin daha genç görünmesini sağlar. Bunun yanı sıra etkili bir şekilde kalori yakabilir. Kafein içerdiğinden metabolizmanızı hızlandırır ve vücudunuzun yağları daha kolay parçalamasına yardımcı olur.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Öykü Cengiz

Toplumları öğrenmeyi ve insanları anlamayı amaç haline getirmiş, sosyal medya alanına ilgili yoga, meditasyon ve spiritüel konulara meraklı bir sosyoloji öğrencisi.

Yorum yap