Her Gün Karşılaştığımız Sorunları Gidermek İçin 11 Pratik Çözüm | Maskaraa

Her Gün Karşılaştığımız Sorunları Gidermek İçin 11 Pratik Çözüm

gunluk yasanan sorunlar

Günlük yaşantımızda birçok can sıkıcı problem ile karşılaşabiliriz. İşte hayatınızı kolaylaştırıcak 11 pratik çözüm.

1. Can yakan elektrostatik şoklara son.

elektrostatik sok

Hepimiz hayatımızın bazı dönemlerinde elektrostatik şoklar yaşayabiliriz. Bunun başlıca sebeplerinden biri giydiğimiz kıyafetler olabilir, çünkü şoklar genellikle kumaş sürtünmesinden kaynaklanır.

Statik şoklardan kaçmanız için ayakkabınızı değiştirmek yararlı bir çözüm yolu olucaktır. Diğer kumaşlarla sürtünen ayakkabılar aslında gün boyunca elektrostatik yük oluşturmaktadır ve bu da rahatsız edici olan elektrik çarpmalarına yol açar. Ayrıca, rahatsız edici bir şoka neden olabileceğinden, daha az sentetik malzeme kullanmayı denemeniz yararlı olucaktır.

2. Kontrol edilemeyen hıçkırıklar için dilinizi dışarı çıkarın.

hickirik tutmasi

Hıçkırık, nefesimizin ritmini kontrol etmek sorumluluğu taşıyan diyafram kasımızın kasılması ile ortaya çıkan bir sorundur. Özellikle uygunsuz zamanlarda ortaya çıkarsa, utanç verici ve can sıkıcı olabilmekte.

Hıçkırıkları durdurmak için ise dilinizi çıkarabildiğiniz kadar dışarı çıkarmanız önerilir. Bu hareketin yapılması durumunda hıçkırıklara neden olan diyafram spazmını hafifletecek bir siniri dilinizle diyaframınız arasında çekerek durdurmanıza yardımcı olur.

3. Kırık tırnağınızı bir çay poşeti kullanarak onarabilirsiniz.

hasarli tirnagi onarmak

Tırnağınızın kırılma veya yarılması durumunda ihtiyacınız olan tek şey çatlağı güçlendirecek ve kapatacak bir kağıt çay poşeti.

Tırnağınızın kırılan kısmını kaplamak için çay poşetinden bir dikdörtgen kesmeden önce tırnağınızda oje varsa bunu çıkarın ve bir kat parlatıcı oje uygulayın. Çay poşeti üzerinden bir kat daha parlatıcı ojenizi uygulayın ve bir kat daha parlatıcı ojenizi sürdükten sonra sıra tırnağınıza şekil vermeye gelecektir. Son olarak, manikürü tamamen eksiksiz hale getirmek için ojenizi uygulayabilirsiniz.

4. Demir ve çinko tüketimi ile saç dökülmesini sonlandırabilirsiniz.

sac dokulmesi sorunu

Özellikle yaşımız ilerledikçe saç dökülmesi yaşamamız çok ama çok doğaldır. Saçınızın sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olmak ve incelmenin etkilerini azaltmak için beslenmeniz çok önemlidir. Özellikle beslenmenizde daha fazla çinko ve demir tüketmeniz saç köklerinizi besleyerek saçınızın sağlıklı kalmasını sağlayabilir.

Saçınızı beslemeye yardımcı olmak için et, fasulye, kuruyemiş, kepekli tahıllar ve kabuklu deniz ürünleri gibi yüksek çinko ve demir içeren yiyecekler yemeye yönelin. O zaman saçlarınızın ne kadar güçlendiğinizi gözlemleyeceksiniz.

5. Kuruyemiş yemek daha iyi uyumanıza destek olabilir.

daha iyi uyku uyumak

Uzun ve yorucu günlerinizin ardından uyuyamamak sinir bozucu bir durum olacaktır. Gün sonunda daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için gün boyu fındık yemeği deneyin. Badem gibi kuruyemişler mükemmeldir çünkü doğal yollarla oluşan melatonin hormonu içerirler.

Melatonin hormonu, iyi bir gece uykusu için çok önemli olan uyanma ve uyku saatinizi ayarlamanıza yardımcı olmaktan sorumludur. Badem ayrıca antienflamatuar (iltihaplarla savaşan ilaçlar daha doğru bir tanımlama ile, yangı önleyici) özelliklerinden dolayı uyku kalitesiyle ilişkilendirilen yüksek seviyede magnezyum içerir.

6. Şişkinliği azaltmak için ılık su ve kırmızı biber yudumlayın.

siskinligi azaltmak

Hepimiz özellikle tatil dönemlerimizde, yönetebiliceğimizden daha fazla yemek yemenin rahatsızlığını yaşamaktayız. Bir daha ki sefere şişkinliğiniz olduğunda, rahatsızlığı azaltmak adına ılık suyun içerisine acı biber atıp içmeyi deneyin.

Acı biberde bulunan kapsaisin adı verilen bileşenler sayesinde midenizdeki sindirim suyunun artmasını sağlayabilir. Bu nedenle, aşırı yemenin neden olduğu şişkinliği durdurmak için çözüm olacaktır.

7. Beslenmenizden karbonhidratları çıkararak yorgunluğunuzu azaltın.

saglikli beslenme

Ne kadar kahve içersek içelim, yinede yorgun hissettiğimiz gündeki çöküşü hepimiz biliriz. Yorgunluğun azaltılmasına yardımcı olmak için, enerji seviyenizi dengelemek gerekmektedir ve bu da sağlıklı beslenmenin anahtarı olabilir.

Örneğin, makarna ve pizza gibi karbonhidrat açısından daha zengin besinlerin tüketimini azaltmak, bağırsak floranızı iyileştirmeye yardımcı olabilir ve bağırsaklarınızın daha canlı B vitamini üretmesine yardımcı olabilir. Bu günlük yaşantınızdaki yorgunluğu azaltacak ve güne daha kolay devam etmenize yardımcı olacaktır.

8. Oje sürdükten sonra, sabitlemek için elinizi suya koyun.

ojeyi sabitlemek

Tırnaklarınıza oje sürdükten sonra sağa sola değmesi oldukça can sıkıcıdır. Bu kolay çözüm, tırnaklarınızı sorunsuzca kurutmanıza yardımcı olurken etinize bulaşan fazlalık ojeden de kurtulmanızı sağlayacaktır.

Oje sürdükten sonra parmaklarınızı 3 dakika soğuk suya daldırın. Bu işlem, boyanın lekesiz kalmasına yardımcı olucaktır.

9. Evinizin etrafındaki rahatsız edici meyve sineklerinden elma sirkesi ile kurtulun.

meyve sineklerinden kurtulmak

Bu pratik bilgi, mutfağınızdaki olgun ve çürüyen meyvelerin yanı sıra fermente edilmiş ürünlerin ilgini çeken meyve sineklerinin rahatsızlığına son verecektir. Dişiler 24 saat içinden 500’e kadar yumurta bıraktıkları için kurtulmak biraz zorlayıcı olabilir. Sinekleri bir kavanoz veya bir bardak elma sirkesi ile ortadan kaldırmak için, kullandığınız kavanoz ya da bardağın üzerini birkaç delik açılmış streç film ile örtün ve onları içeriye hapsedin.

10. Banyo aynanızın duştan sonra buğulanmasını önleyin.

banyo sonrasi buharlasma

Sıcak bir duşun ardından banyo aynanızın buğulanmasını önlemek için aynaya az miktarda standart araba cilası sürün ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra parlak bir görünüm için kuru bir bezle parlatın. Bunu istediğiniz sıklıkta, etkisini yitirmeye başladığını hissettiğiniz anda tekrarlayabilirsiniz.

11. Fırınınızı ve vanilya kullanarak evinizin doğal kokmasını sağlayın.

ev ortaminda dogal koku

Her zaman taze kokulu bir yuva için ısıya dayanıklı bir kap bulun (seramik ve cam en iyisidir) ve 2 yemek kaşığı vanilya özü ile doldurun. Orta rafa yerleştirdikten sonra 150 ° ısıyla 20 dakika ısıtın. Evinize tatlı bir koku dolacaktır ve çok keskin olursa pencereler açılarak temiz hava gelmesi sağlanmalıdır.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Cemre Naz Özen

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik öğrencisi. Sosyal, neşeli, gezmeyi, konuşmayı, fotoğraf çekmeyi ve dans etmeyi çok seven biri...

Yorum yap