Her Gün Zencefil Çayı İçerseniz Vücudunuza Ne Olur? - Maskaraa

Her Gün Zencefil Çayı İçerseniz Vücudunuza Ne Olur?

zencefil cayi faydalari

Anavatanı Güney Asya olan zencefil alternatif tıpta sıkça kullanılır. Doktorlar zencefili özellikle sıcak çay şeklinde kullanılmasını öneriyor. Her gün zencefil çayı içmenin faydaları saymakla bitmiyor.

1. Kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur

zencefilin faydalari

Yüksek kolesterol hastası kişilerle yapılan çalışmalar, zencefilin kolesterol seviyelerini düşürdüğünü gösteriyor. Ek olarak kötü kolesterolde azalma, iyi kolesterolde artış ve kan basıncını düşürmesi de bu faydalar arasına girebilir.

2. Regl sancılarını azaltır

Zencefilin adet sancısına da iyi geldiği bilinmektedir. Dismenore yani yoğun adet sancısı çeken kişiler için kullanılan bitkilerden biri de zencefildir. Yapılan bir araştırma, regl döneminde zencefil ve ağrı kesici kullanan iki farklı araştırma grubunda, zencefilin regl ağrısını iki ilaç kadar azalttığı görülmüştür. Bu oran regl dönemlerinde zencefil çayı içmenin denenebilir olduğunu gösterebilir.

3. Kilo kontrolüne yardımcı olur

zencefilincayi faydalari

Araştırmalar zencefilin tokluk hissini artırarak gıda alımını azaltmaya etkisi olduğunu göstermiştir. Zencefilin aşırı kilolu veya obezite hastalarında vücut ağırlığını, bel-kalça oranını ve kalça oranını önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Ayrıca yakılan kalori miktarını arttırdığı ve ödem söktürdüğü de bilinmektedir.

4. Kanseri önleyebilir

Yapılan bir araştırmada, zencefilin kanser belirtisi olan molekülleri azalttığına dair bir bulgu vardır. Bu araştırma kolon kanseri için yapılmış olsa da pankreas, karaciğer, meme ve yumurtalık kanserlerine karşı da önleme gücüne sahip olabilirliği araştırılıyor.

5. Diyabete iyi gelir

zencefil cayi faydalari

Araştırmalar zencefilin günlük anti-diyabetik faydaları olduğunu gösteriyor. Düzenli zencefil kullanımının kan şekeri seviyelerini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Zencefilin özellikle tip-2 diyabet hastaları için ekstra faydası olduğu bilinmektedir.

6. Alzheimer’ı önlemeye yardımcı olur

Son olarak zencefilin içindeki antioksidanlar beyinin hasarlı bölgelerini onardığına dair çalışmalar olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca zihinsel gelişmeyi de destekleyici özellikleri de vardır. Yapılan bir araştırmada zencefilin yaşa bağlı olarak gerçekleşen beyin fonksiyonlarında yavaşlamayı da düşürdüğü gözlemlenmiştir.

7. Eklem romatizmasına iyi gelir

zencefil cayi faydalari

Osteoartrit, yani eklem romatizması vücuttaki eklemlerin dejenerasyonunu, eklem ağrısı veya eklem sertliği gibi şikayetlerle kendini gösterir. Yapılan araştırmalarda eklem romatizmasını tedavi etmek için zencefil kullanan kişilerin şikayetlerinde önemli düşüşler görülmüştür. Ayrıca zencefilin dize sürüldüğünde eklem romatizması şikayetlerini azalttığını göstermiştir.

Yapılan araştırmaların her gün zencefil çayı içmenin birçok faydasını göstermesine rağmen yine de bazı hassas durumlarda doktora başvurulması çok önemlidir. Özellikle hamilelik ve ağır hastalık dönemlerinde dikkat edilmesi gerekmektedir.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

İrem Şahin

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencisiyim. Müzik dinlemeyi, şarkı söylemeyi, okumalar yapmayı ve film izlemeyi seven biriyim. Hayata her zaman pozitif yönüyle bakıp teşekkür etmeyi kendime yaşam stili haline getirdim. Dişlerimiz varken gülümsemeli ve enerjimiz varken dans etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Yorum yap