Köpekler Neden Yüzünüzü veya Ayaklarınızı Yalar?

Köpekler Neden Yüzünüzü veya Ayaklarınızı Yalar?

kopeklerin davranislari

Köpekleri seven insanlar, evcil hayvanlarını uyurken rüya gördüklerinde, başlarını yana eğdiklerinde veya banyodan sonra çılgınca koşarken gördüklerinde çok mutlu olur. Ama çoğumuzun bilmediği şey, çok sevimli bulduğumuz bu davranışların aslında bir amacı olması. Köpekler konuşamasalar bile, kendi iletişim yolları vardır ve bahsettiğimiz şeyler, köpeğinizin sevgisini, hayranlığını ve bazen de endişesini ifade etmeye çalıştığına dair yalnızca birkaç örnektir.

Güzel tarafı, bizi, insanları, hayvanlar dünyasını daha iyi anlayabilecek herhangi bir şeyle her zaman ilgilidir. Bu durumda, bahsettiğimiz sadece herhangi bir hayvan değil, aynı zamanda insanın en iyi arkadaşı ve en sadık dostudur, bu nedenle köpekler tam ve sonsuz ilgimizi, sevgimizi hak eder.

1. Kendi kuyruğunu kovalaması

kopeklerin davranislari

Bu eylemin 3 temel anlamı vardır ve hangisi olursa olsun, tüm dikkatinizi ona vermeyi gerektirir. İlk seçenek, köpeğinizin son derece sıkılmış olması ve eğlenmek için herhangi bir şey araması olabilir. Başka bir seçenek de, kaşıntıya veya yanmaya neden olabilecek parazitlerin olmasıdır. Üçüncü seçenek, köpeğiniz kuyruğunu sık sık takip ediyorsa, stres, kaygı veya hayal kırıklığının neden olduğu OKB’den (obsesif-kompulsif bozukluk) muzdarip olabilir.

2. Yüzünüzü veya ayaklarınızı yalaması

kopeklerin davranislari

Bu, köpeklerin sahiplerine sevgi ve saygı göstermesinin en yaygın yollarından biridir. Muhtemelen daha önce köpeklerin yalamalarının öpmeyle eşdeğer olduğunu duymuşsunuzdur. Yavru köpeğiniz ayaklarınızı yalıyorsa, zevkinizi, kimyasal bileşiminizi ve sağlık durumunuzu hissetmeye çalışıyor olabilir. Bazen,  sadece dikkatinizi çekmek için de yapabilir.

3. Başını yana eğmesi

kopeklerin davranislari

Görülmesi gereken en iç açıcı şeylerden birisidir. Köpekler ne yaptığınızı veya ne söylediğinizi daha iyi anlamak için başını yana eğer. Bazı teoriler, bunu yaparak tonları veya kelimeleri daha hassas bir şekilde duyabildiklerini belirtir. Diğer teoriler, ağızlarının sık sık araya girdiğini ve başlarını yana eğmenin onlara daha iyi görüş sağladığını belirtiyor.

4. Topu yakalarken yaşadıkları heyecan

kopeklerin davranislari

Yavru köpeğiniz veya köpeğinizle vakit geçirmek ve sevdiğini bildiğiniz oyunları oynamak onlar için kocaman bir dünya demektir. Bu sadece eğlenceli değil, topu yakalayıp size geri getirmek de size bir “hediye” vermenin ve sizi memnun etmenin bir yoludur.

5. Oyuncak sallamak

kopeklerin davranislari

Köpekler genetik olarak vahşi ırklarına yakındır ve tepkilerinin bazıları da öyledir. Bir köpeğin oyuncağı bazen bir tür av olarak anlaşılabilir. Oyuncağı kuvvetlice sallamak, avlanma içgüdülerinden kalan otomatik bir tepkidir. Ancak, evdeki çoğu köpek bunu yalnızca eğlence için yapar.

6. Yüzlerini ovuşturmak

kopeklerin davranislari

Köpeğinizin ön pençeleri, işleri düzenli tutmak söz konusu olduğunda çok kullanışlıdır. Alerji problemleri yaşadıklarında, özellikle de kaşınıyorlarsa, yüzlerini temizlemek için kullanırlar. Bunu yaptıklarında köpeğinizi ödüllendirirseniz, eylemi daha sık tekrarlayacaklarından emin olabilirsiniz. Aynı zamanda diğer hayvanlara veya sahiplerine karşı bir teslimiyet işaretidir.

7. Banyodan sonra evde yarış yapmak

kopeklerin davranislari

Köpeğiniz güzel bir banyo yaptıktan sonra ışık hızıyla evin içinde koşuyorsa, o zaman çılgınca rastgele aktivite dönemi denen bir şey yaşıyor demektir. Aşırı bir enerji birikimidir. Çoğu köpek banyo yapmaktan gerçekten nefret eder ve sonunda özgür olduklarını ve o anın sona erdiğini hissettiklerinde saf bir neşe içinde olurlar. Bu aynı zamanda onların kurumasına ve doğal kokusunu geri kazanmasına yardımcı olur, bu da onları daha da mutlu eder çünkü (sürpriz) şampuan kokuları genellikle hoşlarına gitmez.

8. Yatmadan önce kendi etrafında dönmek

kopeklerin davranislari

Daha önce de belirttiğimiz gibi, köpekler kurtların uzak akrabalarıdır. Kendi eksenleri üzerinde birkaç kez dönmek, çevrelerini kontrol etmenin ve tehlikeli hiçbir şeyin atlayıp onları şaşırtmak için beklemediğinden emin olmanın bir yoludur. Elbette evcil köpekler söz konusu olduğunda, bu çoğunlukla kalıtsal bir tepkidir. Bu aynı zamanda yeni uyku noktalarının uyumak için yeterince rahat olduğundan emin olmanın da bir yoludur.

9. Kucağınızda uyumak veya sizinle kucaklaşmak

kopeklerin davranislari

Köpekler, sahiplerinin sıcaklığını hissetmeyi severler ve onlar için siz onların evcil hayvan topluluğusunuz. Bu yüzden size yakın oturmak, onların size olan yakınlığını ve sevgisini göstermenin bir yoludur. Ayrıca bölgelerini nasıl işaretledikleri de önemlidir. Bu, özellikle evde ziyaretçileriniz olduğunda geçerlidir. Bu durumda köpeğiniz, kendisinin olanı uzun süre paylaşmak istemediğini açıkça ifade etmeye çalışıyor. Uzmanlara göre, eğer köpek zorlu bir tavırla ayağa kalkarsa ve bulunduğunuz yerden hareket etmenize izin vermezse, o zaman muhtemelen sadece sizin dikkatinizi ya da biraz rahatlamayı isteyecektir.

10. Uykularında seğirme

kopeklerin davranislari

Köpekler huzur içinde veya derin bir şekilde uyuyabilirler ve çok hızlı bir şekilde REM uyku aşamasına girerler. Bu esnada rüya görmeye ve kasılmaya başlarlar. Bu, uyurken neden yüzlerinin kontrolsüz bir şekilde titrediğini, karatekalar gibi tekmelediklerini veya farkında bile olmadan havladıklarını izah eder. O anda uyandırılması tavsiye edilmez, çünkü kendilerini yuvalarından uzak hissedebilir ve bu durumda kötü bir ruh hali içinde olabilirler. Kendinizi onların yerine koyun, bu insanların başına da zaman zaman gelir.

11. Kuyruğunu fırıldak gibi sallaması

kopeklerin davranislari

Bir köpeğin kuyruğunun hareketinin birçok farklı anlamı vardır, ancak kalçalarını kıpırdatırken hareket ettiğinde, köpeğinizin oynamaya tamamen hazır olduğu ve kuyruğu ne kadar hızlı hareket ederse, heyecanının o kadar büyük olduğunun göstergesidir. Kaç yaşında olurlarsa olsunlar, o kadar sadıktırlar ki, sizi görmekten ve sizinle birlikte yaşlanmaktan her zaman mutlu olacak ve bunu size her zaman kuyruklarını sallayarak söyleyecekler.

12. Karınlarını kaşırken bacaklarını sallaması

kopeklerin davranislari

Bu, karıncalanma veya tahriş hissine neden olan bir bildirim olduğuna dair sinyal gönderen sinir uçlarının etkinleştirildiği bir “kaşıma refleksinden” başka bir şey değildir. Bu, çoğu köpeğin çok zevk aldığı komik bir hareket.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Aysen İnce

Seyahat etmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve müzik dinlemeyi seven biri.

Yorum yap