Muzun Cilde Faydaları Nelerdir?

Muzun Cilde Faydaları Nelerdir?

muzun faydalari

Hepimiz muzu çok seviyor yeri geliyor evimizde sürekli bulunduruyoruz. Peki muzun cilde faydaları nedir hiç merak ettiniz mi? Muzun içeriğindeki bileşenler birçok hastalıkla mücadeleye yardımcı olur ve sağlık açısından çok faydalıdır. Zengin miktarda kalori, protein, demir, çinko, sodyum, potasyum, magnezyum, A, E, K ve C vitaminleri bulundurmaktadır. Muzdaki potasyum suyun ciltte kalmasını ve nemin korunmasını sağlar. Ph dengesini düzenler. Sivilce tedavisi konusunda çok önemli bir yeri olan A vitamini muz da bolca bulunur.

muzun faydalari

Bu vitamin hücre yenilenmesini hızlandırır, kolajen üretimini tetikler ve tahriş olmuş bölgeleri tamir ederken, cildin koruma duvarını da güçlendirir. C vitamini cildin doğal parlaklığını korumasına yardımcı olur. Özellikle muz kabukları antioksidan, antibakteriyel ve enzimatik özelliklere sahiptir. B6, B12, magnezyum ve potasyum açısından oldukça zengindir.

Kullanım önerilerimiz;

  • Kabuğu direk yüzünüze sürerek akne önleyici olarak kullanabilir, sivilceleri kurutabilirsiniz.
  • Soğuk suyla yıkadığınız yüzünüzdeki akne olan yerlere iç tarafıyla masaj yaparak 20 dakika bekletip tekrar suyla yıkayabilirsiniz.
  • Dişlerinize sürüp sonrasında dişlerinizi fırçalarsanız beyazlama sağlayabilirsiniz.
  • Et benlerinizin üzerine muz kabuğunu koyup bantlayıp 1 ay tekrarlayıp geceden sabaha kadar bekletirseniz et benlerinizden kurtulduğunuzu görürsünüz.
  • Gözaltı morluklarınız için muzu kesip göz altlarınızda 20 dakika bekletip soğuk suyla yıkayabilirsiniz.
  • Siğilleriniz için geceden siğil olan yere sarıp uyursanız birkaç gün sonunda siğilin iyileştiğini görürsünüz.
  • Sinek ve böcek ısırıkları için kaşınan yeri 5 dakika boyunca muzla ovalayıp soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Muz maskesi tarifi

  1. Yarım muz, 1 yemek kaşığı yulaf unu, 1 yemek kaşığı yoğurt kullanıyoruz. Muzun kabuğunu soyup çatalla eziyoruz. Yulaf unu ve yoğurdu ekliyoruz. Karıştırıp yüzümüze sürdükten sonra 15 dakika bekletiyoruz. Maskeyi yüzümüze kalın bir tabaka halinde sürüp beklettikten sonra ılık suyla yıkıyoruz. Haftada 1 kere tekrarlanabilir.
  2. 2 dilim muzu 1 çay kaşığı balla karıştırarak yüzünüze ve boynunuza sürebilirsiniz. İsteğe göre 15-30 dakika arasında bekletebilirsiniz. Maskenin etkinliğini artırmak için yarım çay kaşığı süt de etkileyebilirsiniz.

Muzu sadece düzenli yiyerek bile cildinizi güzelleştirebilirsiniz. Ayrıca burada anlatılanların sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmayın.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Ceren Şener

İstanbul Gelişim Üniversitesi aşçılık bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi medya ve iletişim bölümünde okumaya devam ediyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap