Onları Atmanın Zamanı Geldi: Farkında Bile Olmadan Kullandığımız 15 Şey - Maskaraa

Onları Atmanın Zamanı Geldi: Farkında Bile Olmadan Kullandığımız 15 Şey

Farkında Olmadan Hala Kullandığımız ürünler

Sağlığımıza zarar verebileceklerini bildiğimiz için son kullanma tarihi geçmiş gıda ürünlerini atmakta tereddüt etmiyoruz fakat işin aslı, evimiz çöpe atmamız gereken başka şeylerle dolu ve biz bunun farkında bile değiliz.

1. Maskara

Göz makyaj ürünleri en kısa raf ömrüne sahiptir. Maskara uygulandığında kirpikten gelen bakteriler fırçanın üzerinde kalır ve her kullandığımızda bakteriler artar. Uzmanlar, bu ürünün daha uzun kullanımı göz enfeksiyonuna yol açabileceğinden, her 3 ayda bir rimel değiştirmenizi tavsiye eder.

2. Fondöten

tarihi gecmis urunler

Ortalama olarak, bir fondöten yaklaşık bir yıl için kullanılabilir; ürünün saklama koşulları ve ürünün içeriğini dikkate almalıyız. Ancak süngerle, hatta parmaklarınızla uygulanması gereken bir kaptaki fondöten 6 ay sonra kullanılamaz hale gelebilir. Bunun nedeni, bu şekilde uyguladığınızda, mikropların ürüne girerek sivilceye ve diğer cilt sorunlarına yol açabilmesidir.

3. Saç tokası

Kumaş saç tokalarını çok uzun süre kullanırsanız saçınıza zarar verebilir. Elastik bant biraz gerilmişse veya bütünlüğü bozulmuşsa, lastik kısmı açığa çıkarabilir, saça yapışabilir ve saç kırılmaya başlayabilir.

4. Islak mendiller

Dezenfekte edici ıslak mendiller, markaya bağlı olsa da, genellikle açıldıktan sonra bir yıla kadar saklanabilir. Bundan sonra antibakteriyel özelliklerini kaybederler. Ancak, uygun şekilde saklanmamışlarsa, onlardan daha da erken kurtulmalısınız. Bu ürünlerdeki koruyucular, çok sıcak ya da çok soğuk koşullarda saklanırsa veya bu mendillerin bakteri veya küf bulaşmış olduğu zamanlar olduysa imha edilmelidir.

5. Deterjan

tarihi gecmis urunler

Yıkama jeli deterjanları, şişeyi açtıktan sonra 6 ay boyunca özelliklerini korur. Çamaşır tozu neme maruz kalmazsa çok daha uzun süre dayanabilir. Sümüksü ve yumrulu bir toz artık kuru toz kadar etkili olmayacaktır.

6. Tuvalet fırçası

Bu göze çarpmayan eşya yıllarca bir evde saklanabilir. Bununla birlikte, fırçayı haftalık olarak temizleseniz bile, üzerindeki tüm bakterilerden kurtulmanın mümkün olmayacağını anlamanız gerekir, bu da o kadar etkili olmayacağı anlamına gelir. Kılları deforme olduğunda veya sararmaya başladığında fırçayı değiştirmeniz gerekir.

7. Duş perdesi

tarihi gecmis urunler

Banyo perdeleri kirlenir ve daha da kötüsü üzerlerinde küf oluşabilir. Perdeyi ayda en az bir kez yıkamanız ve bir yıllık kullanımdan sonra yenisiyle değiştirmeniz önerilir.

8. Plastik banyo oyuncakları

Bu oyuncaklar 2-3 ayda bir değiştirilmelidir. Gerçek şu ki, küf içlerinde beliriyor ve bebek için tehlikeli olabilir. Plastik oyuncakların ömrünü uzatmak için her kullanımdan sonra onları kaynar su ve deterjanla durulayın.

9. Teflon tava/tencere

Bu tavalar sadece 2-3 yıl dayanır ve daha sonra kaplaması sağlam görünse bile pişirme kaplarının değiştirilmesi gerekir. Teflon, zehirli gaz yayabildiğinden, bu tencerenin uzun süreli kullanımı sağlığınız için zararlı olabilir.

10. Silikon mutfak fırçası

tarihi gecmis urunler

Silikon, ısıya dayanıklı bir malzemedir, ancak düzenli olarak yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında bozulmaya başlayabilir. Ayrıca oldukça yumuşaktır ve pişirme işlemi sırasında zarar görebilir. Yiyeceklerinizin silikon parçacıklarıyla kirlenmesini önlemek için fırçaları 2 yılda bir değiştirmeniz önerilir.

11. Rendeler ve sebze kesiciler

Bir rendeyi tamamen yıkamak ve üzerinde kalan yemek artıkları veya mikroplardan kurtulmak son derece zordur. Ek olarak, bıçaklar zamanla körleşir ve daha az verimli hale gelir. Rendeyi durumuna ve yapıldığı malzemeye göre atın. Ortalama olarak, 2-3 yıllık bir kullanımdan sonra değiştirmek daha iyidir.

12. Bulaşık süngeri

tarihi gecmis urunler

Köpük süngerlerin, bakteri ve hatta küf için üreme alanı olabileceği bilinmektedir. Küçük lifli süngerler daha sık, tercihen her hafta ve büyük süngerler 2 haftada bir değiştirilmelidir çünkü bu süngerler daha iyi havalandırılır ve daha hızlı kurur.

13. İç çamaşırı

Delikler oluştuğunda veya koku aldığında bir çift iç çamaşırı atmanız önerilir. Koli basili gibi bakterilerin yıkanmış külotlar üzerinde bile kalabileceği ortaya çıktı. Çoğu durumda, bu sağlık sorunlarına yol açmaz, ancak iç çamaşırınızı yılda en az bir kez yenilemek yine de daha hijyeniktir.

14. Regl pedleri ve tamponlar

Ped ve tamponların son kullanma tarihi vardır. Bazı üreticiler bunu ambalajın üzerinde belirtir ve genellikle 3 yıldır, bazıları ise tarihi hiç yazmaz. Her halükarda, kişisel hijyen ürünlerini en fazla 2 yıl saklamak daha iyidir çünkü ilk bakışta fark edilmese bile küf ve bakteri büyümesi olasılığı vardır. Ancak, pedleri ve tamponları banyoda tutmak, ürünler nemi iyi emdiğinden ve bakterilerin büyümesini teşvik ettiğinden raf ömürlerini önemli ölçüde azaltabilir.

15. Tıraş bıçağı

tarihi gecmis urunler

Çoğu insanın düşündüğünden daha sık değiştirilmeleri gerekir. Tıraş bıçağını her gün kullananlara 1-2 haftalık kullanımdan sonra tıraş başlığını değiştirmeleri önerilir ve tıraş bıçağını haftada birkaç kez kullananlar içinse 4-6 hafta sonra değiştirmelidir. Kör bir bıçak kullanmak tahrişe, kesiklere ve kıl dönmesine neden olabilir.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Maskaraa

Kadın ve yaşama dair her şey!

Yorum yap