Saçınızın İncelmesine Neden Olan Günlük 10 Alışkanlık - Maskaraa

Saçınızın İncelmesine Neden Olan Günlük 10 Alışkanlık

sac incelmesinin nedenleri

Saç dökülmesi günlük yaşamda karşımıza çıkan en sık karşılaştığımız problemlerdendir. Aslında günlük olarak 50-100 tel saç dökülmesi normal karşılanıyor. Fakat bu sayıları aşıyor ve sizi rahatsız edecek hale geliyorsa günlük bazı alışkanlıklarımız buna sebep olabiliyor. Sizlere saçın incelip dökülmeye sebep olabileceği 10 alışkanlığı derledik.

1. Öğün atlarsanız.

Yeterli kalori almadığınızda, vücudunuz tüm enerjiyi kalbiniz ve beyniniz gibi temel işlevlere yönlendirerek saçı ve saç derisini geride bırakır. Diyet, hormonlarınız için bir şok olabilir ve genellikle saçların incelmesine ve dökülmesine yol açarken, yeni saçlar onun yerini alacak şekilde çıkmaz. Aslında, anoreksinin en önemli semptomlarından biri olup, diğer yeme bozuklukları da saç dökülmesinin sebeplerindendir.

Ne yapabilirsiniz: Bol protein ve yağ içeren sağlıklı bir diyet yapın. Saç çoğunlukla proteinden (keratin) beslenir. Yeterince alamazsanız saçlar kırılma eğilimi gösterir. Kendinize günlük 46 gr protein hedefi koyun veya günlük aldığınız kalorinin %10 ile %35’ini proteine ayırın.

2. Çok fazla güneş ışınlarına maruz kalırsanız.

sac incelmesinin nedenleri

Uzun süreli ısı ve güneş ışığına maruz kalmak saçı ve saç derisini kurutabilir ve saçın kökten uca en sert katmanı olan kütikül ile saç lifine zarar verebilir ve bu da saç dökülmesine neden olabilecek kırılgan saçlara neden olabilir. Açık renkli ve ince saçlar özellikle güneşe karşı hassastır. Fazlasıyla UV ışınına maruz kalan saçlar elastikiyet ve gücünü kaybeder.

Ne yapabilirsiniz: Mümkün olduğunca saçınıza bir şapka takın. Güneş koruyucu içeren ürünleri kullanmayı deneyin. Rutininize bir saç maskesi ekleyerek saç derinizi nemli tutun.

3. Saçları çok sıkı bağlamak.

sac incelmesinin nedenleri

Örgü, at kuyruğu veya çok sıkı bir topuz saç folikülleri üzerinde sürekli bir gerginliğin meydana gelmesine olanak verir. Bu yapılan saç stilleri saçın foliküllerinden daha erken çıkmasına ve saçın incelmesine sebebiyet verir.

Ne yapabilirsiniz: Gevşetin. Saçlarınızı saç dostu olan yumuşak tokalar ile tutturun. Saçlarınız açık bir şekilde uyumayın. Yastık üzerinde dolaşan saçlarda kırılmaya uygun durumdadır.

4. Saçınızı çok sık yıkamıyorsanız.

Saç yıkamayı atlamaya fazla alışmayın. Saç derisinde biriken kir, ürün artıkları ve yağ birikmesi saç köklerini tıkayabilir ve bu da saçın uzamasını zorlaştırır. Tedavi edilmezse sıklıkla incelmeye ve saç dökülmesine neden olur.

Ne yapabilirsiniz: Saç tipinize bağlı olarak düzenli bir şekilde saçlarınızı yıkayın. En az hafta da 2 defa saçlarınızı sülfat içermeyen şampuan ile yıkayın.

5. Saçınızı düzenli olarak kestirmiyorsanız.

sac incelmesinin nedenleri

Kulağa ne kadar basit gelse de saçınızı ara sıra düzeltmek sağlıklı bir uzama sürecine yardımcı olabilir ve incelmeyi önleyebilir. Düzenli saç kesimi kuru, kırılgan ve ölü ayrık uçlarını giderir, aksi takdirde saç uçlarından saç köklerinize doğru ilerleyebilir ve daha fazla telin düşmesine neden olabilir.

Ne yapabilirsiniz: Bölünmüş uçları uzak tutun ve 12 haftada bir kestirin.

6. Sıcak duş alırsanız.

sac incelmesinin nedenleri

Sıcak su, cilde yaptığı gibi saç tellerini gerer, kurutur, kırılgan ve dökülmeye eğilimli hale getirir. Saçlarımız koruyucu yağlar üretir ve şampuanlar aslında bu yağları da temizler. Sıcak su, şampuan ile birleşince saç derinizin gözeneklerini yağ üretimine ayak uydurmak için aşırı çalışmaya zorlar. Bu da köklere zarar vererek saçları inceltir ve dökülmesine sebebiyet verir. Sıcak su ayrıca kafanızdaki mikrop ve bakteri popülasyonunu da artırabilir.

Ne yapabilirsiniz: Sıcaklığı azaltın, ılık bir duş seçin ve saçınızı mümkün olan en düşük sıcaklıkta durulamaya çalışın.

7. Saçınızı kaşırsanız.

sac incelmesinin nedenleri

Saç derisinde kaşıntılı bir his, mantar enfeksiyonu, alerji veya iltihaplanma sonucu olabilir. Hepsi saçlara zararlıdır ve potansiyel olarak incelmeye neden olabilir. Ancak bunun üzerine kaşınmaya başladığınızda, saç köklerinize zarar verirsiniz ve bu da saç dökülmesine neden olabilir.

Ne yapabilirsiniz: Protein, A, D ve E vitaminleri ile dolu sağlıklı bir diyete geçin. Saçlarınızı kaşımak yerine kafa derisi masajı ile kaşıntıyı hafifletin. Kaşıntının sebebini öğrenmek için cildiyeye gidin ve size en uygun olan tedaviye başlayın. Selenyum, çinko ve diğer antifungal (mantar önleyici) özellikleri içeren bir şampuan kullanın.

8. Saç şekillendiriciler kullanıyorsanız.

Saç kurutma makinesi, düzleştiriciler veya maşaların sıcaklığı saçlarınıza sert gelir ve güçsüzleştirir. Yüksek sıcaklık, yağları ve proteinleri saçınızdan, koruyucu kütikülünden uzaklaştırır, nem dengesini bozar, kırılmaya ve incelmeye neden olur. Saçınız daha sonra kurur, güçsüz kalır ve bu da tellerin kopmasına neden olur.

Ne yapabilirsiniz: Şekillendirme araçları kullanımınızı haftada 2-3 kez ile sınırlayın ve mümkün olan en düşük ayar ile başlayın. Sürtünmeyi azaltmak için termal bir bariyer oluşturan ısı koruma ürünleri kullanmaya çalışın.

9. Saçınıza fazla dokunursanız.

sac incelmesinin nedenleri

Saçlarımıza gün içinde fazla dokunuyorsak bu saçlarımızdaki kıpırdanmalar zamanla kırılmaya, incelmeye ve dökülmeye sebep olur. Sürekli olarak tellerinizi çekerek folikülleri zayıflatır, ellerinizin ne kadar temiz olduğunu düşünseniz de saçlarınıza ter, kir ve yağları taşır.

Ne yapabilirsiniz: Ellerinizi saçlarınıza götürmek yerine kendinize farklı ve sevdiğiniz bir meşgale bulun. Saçlarınıza bandana takmak veya örtmek de dokunmanızı azaltır. Ayrıca kokulu ortamlarda da saçlarınıza koku sinme riskini düşürebilir.

10. Saçları ıslakken tarıyorsanız.

Saçlarınız ıslakken en zayıf halindedir. Bu zayıf durumda olan saçları taramak, sert bir şekilde kurutmak saçları sadece inceltmez ve dökmez aynı zamanda koparır ve çok fazla kırık oluşmasına sebebiyet verir.

Ne yapabilirsiniz: Saçınızı ıslatmadan önce saç köklerinden uçlarına kadar tarayın. Saçınızdaki suyu sıkın ve duştan sonra yumuşak mikro fiber bir havluyla nazikçe ovalamadan kurulayın.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Ümmü Gülsüm Umut

Bartın Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu. Yeni ve güncel olana merakı olan, kitap okumayı çok seven, öğrendiklerini paylaşmaktan mutlu olan biri.

Yorum yap